Środki te zostaną przeznaczone na stypendia dla studentów w wysokości 15 000 zł na osobę, a także na doposażenie laboratorium Wydziału Mechanicznego naszej uczelni.
– Podpisujemy umowę z Nutricią, firmą, która jest mocną częścią Opola i Opolszczyzny tak samo jak Politechnika Opolska. To kolejny krok w rozwoju naszej współpracy. Wiemy, że w Nutricii pracuje wiele absolwentów naszej uczelni. Bardzo dziękujemy za to, że Nutricia dostrzega nasz potencjał i wspiera nas finansowo. Nie ma co ukrywać, że tych finansów w szkolnictwie wyższym jest za mało. Z badań przeprowadzonych przez uniwersytety ekonomiczne wynika, że jedna złotówka zainwestowana w naukę przynosi w PKB w perspektywie kilku lat od 8 do 13 złotych – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Przekazane środki – mowa o 110 000 złotych – zostaną przeznaczone przede wszystkim na powstanie laboratorium mechatroniki na Wydziale Mechanicznym, stypendia dla studentów w wysokości 15 000 zł na osobę a także na wsparcie studenckiego koła naukowego „Ekspert” działającego na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki.
– W naszej firmie najważniejszy jest rozwój. W przyszłym roku będziemy zatrudniać ponad 800 pracowników. Jako firma technologiczna potrzebujemy profesjonalistów, zatrudniamy dużo absolwentów Politechniki Opolskiej. Podpisanie umowy to dopiero początek, pierwszy krok.
Chcemy wspierać młodych, uzdolnionych studentów – zaznacza Borys Zhyhalov, dyrektor zakładów produkcyjnych Nutricia Opole.
– To dla nas bardzo duże wsparcie, dzięki któremu powstanie kilka stanowisk w nowym laboratorium dla kierunku mechatronika. Od kilku lat modyfikujemy plan zajęć na mechatronice, staramy się wprowadzać jak najwięcej zajęć praktycznych, powstają nowe laboratoria. Nowe będzie dotyczyło napędów pneumatycznych, które bardzo łatwo można automatyzować. W procesach produkcyjnych bardzo często są wykorzystywane do automatyzacji produkcji. Technika w tym zakresie poszła bardzo mocno do przodu, to są zupełnie nowe systemy, zupełnie nowe możliwości sterowania. Dzięki ćwiczeniom praktycznym studenci później, w swojej pracy zawodowej mają przygotowanie, jak te systemy wykorzystać, jakie są możliwości – tłumaczy prof. Roland Pawliczek z Katedry Mechatroniki Pojazdów i Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.