– Wybrałem Politechnikę Opolską ze względu na doskonałą reputację – podkreśla prof. Vishal Santosh Sharma, który pracował m.in. w Norwegii, we Francji, a przez ostatni rok był koordynatorem wydziału i badań w Instytucie Inżynierii Technologicznej w Melbourne.
Prof. Vishal Santosh Sharma jest uznawany za prekursora zrównoważonego wytwarzania, ma ponad 20-letnie doświadczenie w nauczaniu i badaniach. – Chciałbym wyrazić wdzięczność profesorowi Grzegorzowi Królczykowi za umożliwienie mi prowadzenia badań w jego laboratorium. Wybrałem Politechnikę Opolską ze względu na doskonałą reputację i fenomenalne interakcje z profesorem. Wydział Mechaniczny jest dobrze wyposażony w najnowsze maszyny i zaawansowany sprzęt pomiarowy, które są niezbędne do badań w dziedzinie materiałów i zaawansowanej produkcji – mówi prof. Vishal Santosh Sharma, który pochodzi z Indii. Pracował na uczelniach we Francji, w Norwegii i w Johannesburgu w RPA. Przez ostatni rok był koordynatorem wydziału i badań w Instytucie Inżynierii Technologicznej w Melbourne w Australii.
Na Politechnice Opolskiej zajmie się modelowaniem i charakterystyką metalurgiczną złożonych struktur porowatych wytwarzanych metodą selektywnego topienia laserowego materiałów o wysokiej entropii. – Badania te przyniosą korzyści różnym sektorom, w tym lotnictwu, implantom biomedycznym, sektorowi energetycznemu, przemysłowi motoryzacyjnemu, obronnemu, elektronicznemu i innym. To świetna okazja, aby wnieść znaczący wkład zarówno do przemysłu, jak i całej społeczności naukowej – podkreśla prof. Vishal Santosh Sharma.
– To dla mnie osobiście duże wyróżnienie, że mogę pracować wspólnie z profesorem Vishalem Sharmą. Pamiętam, że jako młody asystent uczyłem się z artykułów naukowych profesora. Do dzisiaj jego praca z 2009 roku dotycząca technik chłodzenia w celu poprawy wydajności toczenia opublikowana w jednym z najlepszych czasopism na świecie (International Journal of Machine Tools and Manufacture) pozostaje kluczową pracą dla inżynierii mechanicznej na całym świecie – mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Prof. Vishal Santosh Sharma przyjechał na Politechnikę Opolską w ramach programu im. Stanisława Ulama Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Celem programu jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.