Blended Intensive Programmes to prawdziwy hit!

Grupa kilkudziesięciu młodych ludzi pozuje uśmiechnięta do zdjęcia na tle bezchmurnego nieba

Portugalia, Włochy i Czechy – to najpopularniejsze kierunki wyjazdów w ramach mobilności krótkoterminowych i tzw. mieszanych programów intensywnych, czyli Blended Intensive Programmes, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem naszych studentów.

Blended Intensive Programme, od niedawna w ofercie programu Erasmus+, umożliwia studentom krótkie, najczęściej tygodniowe wyjazdy na uczelnię partnerską, połączone z wirtualnymi zajęciami online prowadzonymi przez zagranicznych profesorów. BIP jest współtworzony przez trzy uczelnie wyższe z różnych państw przez co daje szansę na polepszenie kompetencji językowych jak i interpersonalnych w międzynarodowym środowisku akademickim. Ta formuła cieszy się bardzo dużą popularnością wśród studentów naszej uczelni. – To prawdziwy hit! Liczba tych mobilności znacząco przekracza wyjazdy semestralne. Jeśli chodzi o destynacje, to tutaj podobnie jak w przypadku wyjazdów semestralnych, najpopularniejsza jest Portugalia, ale były też wyjazdy do Włoch, Czech, a także na Litwę – wylicza Marta Dębowska z Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej.

„Tygodniowy wyjazd pomaga podjąć decyzję o pobycie na cały semestr”

Właśnie w ramach Blended Intensive Programme np. grupa studentów sportu i bezpieczeństwa wzięła udział w zajęciach z oficerami NATO i psychologami, które odbyły się na Akademii Wojskowej w Lizbonie. – Zdecydowałem się na wyjazd przede wszystkim dlatego, że tematyka była bardzo interesująca. Po drugie, taki wyjazd daje nam, cywilom możliwość poznania od środka uczelni militarnej, zobaczenia zasad nauczania na niej panujących, pomaga podjąć decyzję o ewentualnym półrocznym pobycie na takiej uczelni w ramach programu Erasmus+, a także daje możliwość poznania różnic kulturowych studentów z innych krajów oraz ciekawych miejsc o charakterze historycznym i turystycznym. Warto podkreślić, że wsparcie finansowe ułatwia podjęcie decyzji szczególnie studentom z ograniczonymi możliwościami finansowymi – wylicza Lech Tillack, jeden ze studentów.

Portugalia była także najczęściej wybieranym kierunkiem przez studentów wyjeżdżających na cały semestr w ramach programu Erasmus+. – Wyjazd na Erasmusa to jedna z moich najlepszych decyzji w życiu. Wyjazd do Portugalii pozwolił mi na podszkolenie języka angielskiego, zwiedzenie wielu miejsc oraz nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. Dzięki tej niesamowitej przygodzie stałam się bardziej otwarta na ludzi i nowe doświadczenia kulturowe, jestem ciekawsza świata oraz nauczyłam się radzić sobie z wyzwaniami w obcym kraju – podkreśla Izabela Mehl, studentka zarządzania i inżynierii produkcji. – Razem ze mną wyjechała Ola, moja koleżanka z roku. Wynajmowałyśmy pokój w rezydencji, w której mieszkało wiele osób, które także brały udział w programie wymiany studenckiej. To niezwykłe doświadczenie mieszkać z osobami z całego świata, m.in. z Australii, Japonii, Francji, Brazylii czy Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu mogłam uczyć się i odkrywać nową kulturę oraz doskonalić znajomość języka angielskiego. Instituto Politécnico de Coimbra ISEC zrobiło na mnie wrażenie nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale również ze względu na panującą atmosferę. Wszyscy profesorowie przywitali nas miło i już na pierwszych zajęciach dowiedziałyśmy się, jak będą wyglądać nasze zaliczenia, gdzie mamy szukać materiałów dydaktycznych oraz poinformowali nas, iż służą nam pomocą w każdym temacie. Zajęcia odbywały się tylko przez część tygodnia, co dawało mi dużo czasu wolnego, który wykorzystałam na podróżowanie. Zwiedziłam miasta w centralnej części Portugalii takie jak Porto, Lizbona, Aveiro i Fatima, a także przepiękne południowe wybrzeże Algarve. Odwiedziłam również kilka hiszpańskich miast: Barcelonę, Madryt, Sewillę i Malagę oraz spełniłam swoje podróżnicze marzenie, zwiedzając malownicze wyspy Azory oraz Maderę – wylicza Izabela Mehl.

Jeszcze większe możliwości zarówno dla studentów jak i doktorantów

– Drugą w kolejności najpopularniejszą destynacją wśród naszych studentów jest Hiszpania, ale obserwujemy też wzrost zainteresowania mobilnościami na uczelniach tureckich – podkreśla Marta Dębowska.
– Na trzecim semestrze moich studiów miałam niezwykłą przyjemność uczestniczyć w programie studenckiej wymiany Erasmus+ w mieście Kartagena, położonym w pięknym regionie Murcja w Hiszpanii. Wizja wyjazdu na Erasmusa zawsze krążyła mi po głowie, jednak nigdy nie przypuszczałam, że rzeczywiście się spełni. Sama rozmowa kwalifikacyjna nie była ciężka i odbywała się w miłej atmosferze, pozbawiającej stresu – wspomina Aneta Rudnicka, studentka zarządzania, która podkreśla, że wyjazd nie wiąże się z samą zabawą i poznawaniem ludzi. – Jak to często bywa na studiach, okres sesji był czasem szczególnie intensywnym i wymagającym. Konieczność pogodzenia się z wieloma przedmiotami, przygotowanie do egzaminów i zaliczeń, oraz presja czasu sprawiły, że był to czas wyzwań i ciężkiej pracy. Jednakże, mimo tego, nauczyciele z Polytechnic University of Cartagena zawsze podchodzili do nas z wyrozumiałością i wsparciem. Byli gotowi udzielić dodatkowej pomocy, wyjaśnić trudne zagadnienia oraz umożliwić konsultacje, co znacząco ułatwiło nam radzenie sobie z trudnościami związanymi z nauką oraz zdawaniem egzaminów w języku angielskim. Ten intensywny kontakt z językiem nie tylko pozwolił nam doskonalić umiejętności lingwistyczne, ale również rozwijać umiejętność pracy w międzynarodowym środowisku – podkreśla Aneta Rudnicka.

Zanim studenci zgłoszą się na rozmowę kwalifikacyjną, pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej są otwarci na pytania i chętnie służą pomocą. – Największą obawą studentów, zgłaszaną w ostatnich latach są kwestie zakwaterowania. Nie jest tajemnicą, że nie wszystkie uczelnie partnerskie dysponują studencką infrastrukturą mieszkalną. Wielokrotnie studenci muszą szukać zakwaterowania poza kampusami. Oczywiście nasz dział stara się zawsze udzielać praktycznych porad, na jakich portalach i stronach szukać zakwaterowania, ale najważniejsze, te ostateczne decyzje student podejmuje już samodzielnie – informuje Marta Dębowska.
Warto przypomnieć, że niedawno Politechnika Opolska w ramach sojuszu KreativEU dołączyła do konsorcjów Uniwersytetów Europejskich, co stwarza nowe możliwości dla naszych studentów i doktorantów, którzy będą mogli płynnie przemieszczać się aby studiować, szkolić się, uczyć, prowadzić badania lub pracować we wszystkich instytucjach partnerskich.  



KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Zarząd główny AZS obradował na Politechnice Opolskiej

– Reprezentacja AZS Politechniki Opolskiej jest bardzo silna. Warto podkreślić, że uczelnia odnosi sukcesy na wielu polach, w rankingach, badaniach naukowych – podkreśla prof. Alojzy Nowak, prezes zarządu głównego Akademickiego Związku Sportowego, którego członkowie spotkali się na Politechnice Opolskiej.

Czytaj więcej »