Od lat budownictwo jest branżą, w której najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy. Tylko w zeszłym roku w województwie opolskim na placach budów doszło do ponad 130 wypadków, z czego osiem z nich to wypadki śmiertelne. O tym, jak przeciwdziałać takim zdarzeniom, debatowali eksperci na Politechnice Opolskiej.
Ze statystyk Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że to właśnie budownictwo jest branżą, w której najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy. – Dwa najtrudniejsze obszary na placach budów to są wypadki z wysokości i prace w wykopach. Co druga osoba, która ginie na budowie, spada z rusztowania. 28 osób w ciągu ostatnich trzech lat zginęło w wykopach przysypanych ziemią – wylicza Jarosław Leśniewski, zastępca Głównego Inspektora Pracy. – W zeszłym roku tylko w województwie opolskim doszło do ośmiu wypadków śmiertelnych oraz do 132 wypadków, z czego 23 to wypadki ciężkie. Dlatego organizujemy konferencja, jak dzisiejsza, która jest wspólnym wydarzeniem przedstawicieli nauki, branży budowlanej i pracowników opolskiej PIP – dodaje Anna Kołodziej, Okręgowy Inspektor Pracy w Opolu.
– Inspektor pracy nie jest w stanie być na każdej budowie. Dlatego potrzebna jest konsolidacja wszystkich osób, które pracują na placach budów, zarówno inwestorów jak i kierowników, brygadzistów. Tylko poprzez wspólne działania jesteśmy w stanie coś zmienić na placach budowy. Zależy nam także na zaangażowaniu świata akademickiego, żeby młodzi ludzie, którzy kończą studia, wdrażali się w zakresie przepisów nie tylko budowlanych, ale także bezpieczeństwa i higieny pracy – podkreśla Jarosław Leśniewski.
– BHP kiedyś było najnudniejszą częścią studiów. Dzisiaj patrzymy na to zupełnie inaczej, zwracamy uwagę na człowieka. Niektóre statystyki są przerażające. Pracodawcy nierzadko dbają o obniżanie kosztów, często BHP pada tego ofiarą. Staramy się w tym obszarze działać, na naszym wydziale są odpowiednie do tego dydaktyczne metody, zajęcia, wykłady, ale także poprzez inicjatywy naszych naukowców jak dzisiejsza konferencja – informuje prof. dr hab. inż. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury.
„Bezpieczeństwo w budownictwie – prace ziemne zawsze na poziomie!” to druga konferencja z cyklu pn. „Budowa, stop wypadkom” organizowana na Politechnice Opolskiej w ramach kampanii, którą Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi w całym kraju.
– Rok temu rozpoczęliśmy współpracę z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Opolu, wtedy także zorganizowaliśmy pierwszą konferencję dotyczącą bezpieczeństwa w branży budowlanej. Tematem były konstrukcje rusztowaniowe. W tym roku eksperci dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem związanymi z bezpieczeństwem prac ziemnych. Takie konferencje, wymiana opinii to jeden z filarów działalności naszej uczelni. Politechnika stawia duży nacisk na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym – mówi prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.