Cyfrowe poświadczenia kompetencji studentów

Trendy na rynku pracy wskazują, że już wkrótce elektroniczne CV będzie normą. Dlatego Politechnika Opolska wprowadza cyfrowe poświadczenia kompetencji studentów.

Na co dzień korzystamy z bankowości elektronicznej, portalu e-pacjenta, dzienników elektronicznych w szkołach, posługujemy się e-dowodami czy biletami elektronicznymi. Odbywamy spotkania służbowe online i oglądamy seriale za pośrednictwem platform streamingowych. Siłą rzeczy zmienia się również edukacja, zarówno sposoby uczenia się i nauczania jak i sposoby poświadczania zdobywanych umiejętności. Stąd też eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych opracowali system Odznaka+, który umożliwia stworzenie cyfrowego portfolio i cyfrowych poświadczeń kompetencji. To polska wersja, która powstała na bazie znanej na świecie aplikacji Open Badges.
Oprócz dobrego wykształcenia, rynek pracy wymaga także innych, poświadczonych kompetencji jak np. znajomość języka, doświadczenie w wolontariacie czy umiejętność pracy w grupie. Dlatego wprowadzamy odznaki, które są cyfrowym potwierdzeniem kompetencji uzyskanych poprzez np. pracę w kole naukowym, samorządzie studenckim, ale także efektów uczenia się języków obcych a także doświadczeń zdobytych w ramach programu Eramsus czy wolontariacie – informuje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.

Dzięki mikropoświadczeniom możliwe jest potwierdzanie konkretnych umiejętności. Pozwalają na wyróżnienie się z tłumu osób posiadających taki sam dyplom i podobne doświadczenie zawodowe. Stanowią też doskonałą motywację do nieustannego rozwoju. Żeby otrzymać odznakę, trzeba potwierdzić swoją wiedzę czy też zdobyte doświadczenie.
Każdy użytkownik na swoim profilu ma cyfrowe odznaki z zakodowanymi i zabezpieczonymi informacjami, niezbędnymi do identyfikacji tego, za co otrzymał daną odznakę i przez kogo została wydana. Taka odznaka jest także sygnałem dla osób odwiedzających konto w systemie, że kompetencje o których wspomina w CV są prawdziwe.

Przykładowe odznaki wraz z uzasadnieniem:

Więcej informacji pod linkiem: https://po.edu.pl/odznakaplus/

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także