Starzenie się społeczeństwa, spadek liczby urodzeń oraz ich konsekwencje dla rynku pracy, gospodarki i polityki społecznej były głównymi tematami konferencji „Demografia w centrum współczesnych przemian społecznych – implikacje dla gospodarki, społeczeństwa i polityk publicznych”, organizowanej na Politechnice Opolskiej. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowiska naukowego, administracji publicznej oraz samorządów.
– Tematyka konferencji ma dziś ogromne znaczenie również z perspektywy uczelni wyższych. Zmiany demograficzne bezpośrednio wpływają na liczbę kandydatów na studia i studentów. Jeszcze w 2005 roku w Polsce studiowało niemal dwa miliony osób, obecnie jest ich o blisko 800 tysięcy mniej. To wyzwanie nie tylko dla szkolnictwa wyższego, ale całego systemu edukacji. Malejąca liczba urodzeń oraz postępująca depopulacja regionu wymagają odpowiedzialnej dyskusji i długofalowych działań – podkreśla prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar, prorektor ds. administracyjnych Politechniki Opolskiej.
Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, że zmiany demograficzne nie są już prognozą na przyszłość, lecz rzeczywistością, która wpływa na funkcjonowanie społeczeństwa i instytucji publicznych. – Chcemy pokazać, że procesy demograficzne dotyczą każdego z nas i wymagają kompleksowego spojrzenia. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli różnych ośrodków akademickich oraz instytucji takich jak ZUS czy Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, aby wspólnie analizować wyzwania związane z rynkiem pracy, systemem ubezpieczeń społecznych, migracjami oraz polityką rodzinną. Z podobnymi problemami mierzy się dziś większość państw Unii Europejskiej, dlatego warto traktować je nie tylko jako trudność, ale również impuls do poszukiwania nowych rozwiązań – mówi prof. Sabina Kubiciel-Lodzińska z Katedry Polityki Regionalnej i Rynku Pracy Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.
Eksperci podkreślali również znaczenie budowania relacji międzypokoleniowych oraz odpowiedzialnej polityki integracyjnej wobec cudzoziemców. – Starzenie się społeczeństwa będzie w kolejnych latach coraz większym wyzwaniem dla państwa, samorządów i instytucji publicznych. Równocześnie obserwujemy zmieniającą się strukturę społeczną i rosnącą obecność cudzoziemców na rynku pracy. To zjawisko pomaga ograniczać niedobory kadrowe, ale wymaga także skutecznej integracji społecznej i kulturowej. Polska przez wiele lat była krajem emigracyjnym, dziś coraz częściej staje się miejscem życia i pracy dla osób z zagranicy. Wyzwania związane z systemem emerytalnym, zabezpieczeniem społecznym czy polityką społeczną pokazują, jak ważna jest szeroka współpraca środowisk naukowych i instytucjonalnych – zaznacza prof. Brygida Solga, kierownik Katedry Polityki Regionalnej i Rynku Pracy Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.




















