Duże zainteresowanie NeuroWeek 2024

W wydarzeniu skierowanym do studentów, wykładowców oraz środowiska fizjoterapeutów i lekarzy udział bierze ponad 300 osób. Gościem specjalnym jest Marc Michielsen, postać mająca olbrzymi wkład w rozwój światowej fizjoterapii neurologicznej.

– NeuroWeek ma na celu uwrażliwić przyszłych fizjoterapeutów na potrzebę rozwoju fizjoterapii neurologicznej jako specjalizacji niezbędnej, z uwagi na choroby cywilizacyjne, m.in. takie jak nadciśnienie, cukrzyca, w konsekwencji których może dochodzić do uszkodzenia układu nerwowego. Pacjentów z chorobami neurologicznymi jest coraz więcej, a wynikające z nich problemy dnia codziennego (m.in. chodzenie, wstawania, czynności samoobsługowe) wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności. W związku z tym będziemy potrzebowali wyspecjalizowanych fizjoterapeutów neurologicznych. Dlatego wraz z Polskim Stowarzyszeniem Terapeutów Bobath podejmujemy kroki odpowiednio wcześniej, aby przygotować młode kadry fizjoterapeutów neurologicznych. Wcześniej NeuroForum w 2023 roku, a w tym roku NeuroWeek są początkiem tego długotrwałego procesu kształcenia. Chcemy by Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii był znaną w Polsce marką kojarzoną z wysokim poziom nauczania w zakresie fizjoterapii neurologicznej. Obecność Marc’a Michielsena, Aleksandry Kucińskiej oraz Polskiego Stowarzyszenie Terapeutów Bobath na naszym wydarzeniu pomoże nam zachęcić młodych fizjoterapeutów do dalszego rozwoju w tym kierunku, ale również będzie wspierało nasze nowe projekty naukowe. Marc Michielsen, ma olbrzymi wkład w rozwój fizjoterapii neurologicznej na świecie. Nasz gość specjalny przez 3 dni prowadzi wykłady i warsztaty, polegające na prezentacji pracy z pacjentem. Na nasze wydarzenie codziennie przechodzili pacjenci po udarze mózgu oraz ze stwardnieniem rozsianym. Każdy z nich prezentował różne problemy kliniczne oraz potrzeby, a Marc pokazywał, jak implikuje się wiedzę teoretyczną w praktyce klinicznej. Wszystko na oczach uczestników, z pełną dokumentacją filmową, co ma służyć stworzeniu materiałów dydaktycznych na najwyższym poziomie. Będą wykorzystywane nie tylko dla naszych studentów, ale również dla fizjoterapeutów z całego naszego środowiska – mówi Wojciech Stefaniak, organizator NeuroWeek, Pełnomocnik dziekana ds. organizacyjnych, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

– To duży zaszczyt, że mogłem tutaj przyjechać i uczyć tego, co jest moją pasją czyli neurorehabilitacji. Dla studentów ważne jest, żeby zrozumieli, jak terapia powinna być zbudowana strukturalnie i jak można te komponenty w terapii wykorzystywać. Chcę przekazać, jak ważne są aspekty kontroli posturalnej w tym, by budować prawidłową lokomocję, czy prawidłowe wzorce sięgania i jak można to w terapii przedstawić pacjentom. Również ważne jest to, żebyśmy rozumieli jakie są podstawy neurofizjologiczne, bo tak naprawdę, jeżeli jesteśmy w stanie zmienić coś w mózgu, to też jesteśmy w stanie zmienić to, co się dzieje w ciele pacjenta – wyjaśnia Marc Miechelsen, Prezes International Bobath Instructors Training Association.

– Bardzo mocno interesuję się neurologią, a możliwość zobaczenia, jak pracuje z pacjentem jeden z najlepszych na świecie specjalistów z koncepcji Bobath skłoniła mnie do przyjścia tutaj. Świetnie, że możemy też zobaczyć jak wygląda fizjoterapia za granicą, choć myślę że ta polska fizjoterapia obecnie nie odstaje od światowej – mówi Kacper Kiepura, student fizjoterapii na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Zagraniczni eksperci wspierają promotorów szkoły doktorskiej

W warsztatach, których celem jest umiędzynarodowienie i zwiększenie efektywności kształcenia w Szkole Doktorskiej Politechniki Opolskiej, prelegentami są wybitni naukowcy z Wielkiej Brytanii, Indii, Hiszpanii i Turcji. Wydarzenie to realizowane jest w ramach projektu „STER na umiędzynarodowienie szkoły doktorskiej Politechniki Opolskiej” finansowanego przez NAWA.

Czytaj więcej »