Pracował jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, a także wiceminister finansów – prof. Sebastian Skuza wygłosił na naszej uczelni wykład o finansach publicznych w czasach turbulencji. Na spotkanie z nim przyszli nie tylko pracownicy uczelni, ale także duża grupa studentów, z których część zna profesora z wykładów na Wydziale Ekonomii i Zarządzania.
– Profesor Sebastian Skuza odpowiadał m.in. za takie obszary jak ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w tym np. za przejście od dotacji do subwencji, dzięki czemu mamy pewną swobodę kierowania strumieniem pieniędzy w tym, na co chcemy je wydawać i w jaki sposób. Pan profesor odpowiadał także za prace nad budżetem państwa. Tym bardziej cieszę się, że współpracuje on z naszą uczelnią i dzieli się wiedzą, która jest niezwykle istotna, bo wiemy doskonale, że bez finansów i umiejętności operowania nimi w zasadzie niewiele można zdziałać – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– Bardzo cenię sobie współpracę ze studentami Politechniki Opolskiej. Zaskakuje mnie – i jednocześnie cieszy – duże zainteresowanie tematyką finansów publicznych. To zainteresowanie przeradza się w żywe dyskusje podczas zajęć. Nie są to wykłady prowadzone w sposób jednostronny, z pozycji wykładowcy do studentów – przeciwnie, pojawiają się pytania, a nawet inicjatywa ze strony studentów. Szczególnie zapadły mi w pamięć pierwsze zajęcia, kiedy wspólnie doszliśmy do wniosku, że finanse publiczne to zagadnienie niezwykle istotne – choćby dlatego, że w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej poświęcono im osobny dział – zauważa prof. Sebastian Skuza.



– W dzisiejszym wystąpieniu starałem się, by słuchacze zrozumieli pewne mechanizmy finansowe, odnosiłem się do wydarzeń z czasów, kiedy trwała walka z pandemią, rozpoczęła się wojna w Ukrainie, kiedy to największymi wyzwaniami była kwestia braku przewidywalności i materializacji wielu ryzyk w bardzo krótkim czasie. Wówczas, w wielu miejscach trzeba było działać ad hoc, z wykorzystaniem niestandardowych narzędzi, jednak patrząc z perspektywy czasu i patrząc na doświadczenia polskie innych krajów były one potrzebne i zasadne. Muszę się tu przyznać, iż myślałem że czas największych turbulencji i zaskoczeń dla rynków finansowych minął, niestety one się utrzymują, jednak ich przewidywalność jest większa niż w roku 2020. Obecnie kwestia turbulencji wiąże się m.in. z polityką nowej administracji Stanów Zjednoczonych, ale jak w każdym kryzysie i tu trzeba szukać jakiejś pozytywnej przestrzeni, nie tylko dla Polski, ale również w wymiarze europejskim. Ponadto myślę, że powinno dojść do zmian pewnych zasad i reguł fiskalnych dotyczących finansów publicznych w kontekście konieczności ponoszenia wydatków na obronność. Bezpieczeństwo militarne jest bardzo ważne – relacjonuje prof. Sebastian Skuza.