Dzień z NAWA na Politechnice Opolskiej

Przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zaprezentowali ofertę programową dla naukowców, studentów a także inicjatywy wspierające proces umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek naukowych.

NAWA daje możliwość rozwoju indywidualnych ścieżek kariery, daje możliwości rozwoju instytucjonalnego. Politechnika Opolska w rankingach radzi sobie bardzo dobrze. Obecność na spotkaniu prof. Munisha Kumara Gupty to także dowód na to, że uczelnia radzi sobie dobrze w kwestii umiędzynarodowienia – podkreśla dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, której przedstawiciele przyjechali w czwartek na Politechnikę Opolską.

– Na spotkaniu z pracownikami i studentami naszej uczelni zaprezentowali ofertę programową a także inicjatywy wspierające proces umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek naukowych. Właśnie w ramach wsparcia z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na naszej uczelni dr Sebastian Rutkowski zajmuje się rehabilitacją z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości osób, które zachorowały na COVID-19. Agencja w ramach programu im. Stanisława Ulama sfinansowała także pracę prof. Munisha Kumara Gupty z Indii czy prof. Wahyu Caesarendry, który pochodzi z Brunei Darussalam – państwa położonego w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo.  W przyszłym roku natomiast rozpoczynamy program STER związany z umiędzynarodowieniem szkoły doktorskiej – informuje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.

Politechnika uczestniczy także w programie Welcome to Poland, a także w programie Polskie Powroty. Ten drugi skierowany jest do naukowców, którzy chcą powrócić do kraju. W grupie ekspertów, którzy oceniają wnioski jest prof. Szczepan Paszkiel z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
– Oceniam projekty skupione na realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych. Zespół spotyka się kilka razy, jeżeli wniosek uzyska pozytywną opinię to NAWA funduje stypendia, zapewnia źródło finansowania na okres realizacji projektu. Do tej pory dzięki programowi do kraju wrócili naukowcy m.in z Niemiec, Austrii ale także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Miałem przyjemność oceniać wniosek naukowca, który stamtąd chciał przyjechać do Polski. Pamiętam, że pracował tam kilka lat, ale zmieniał swoje miejsca pracy, przemieszczał się po różnych krajach – relacjonuje prof. Szczepan Paszkiel.

W przypadku Politechniki Opolskiej zauważamy duże zainteresowanie zagranicznych naukowców, co nas bardzo cieszy. Rośnie także zainteresowanie polskich naukowców rozwijaniem swoim umiejętności za granicą. To możliwość nowego doświadczenia, poszerzenia horyzontów. Naszym flagowym  programem jest Bekker NAWA, ale ostatnio uruchomiliśmy kolejną edycję programu Walczak, który skupia się na naukowcach zajmujących się naukami medycznymi, farmaceutycznymi i naukami o zdrowiu. Tutaj oferujemy staże od jednego do sześciu miesięcy we wszystkich świata i korzystne stypendium – wylicza Małgorzata Feusette-Czyżewska, dyrektor biura komunikacji i promocji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która dodaje, że NAWA zajmuje się także zagranicznymi studentami.

– Programem flagowym, skierowanym do młodzieży z krajów rozwijających się np. afrykańskich, bałkańskich jest program stypendialny im. Stefana Banacha. Dzięki niemu co roku kilkaset osób przyjeżdża na polskie uczelnie na studia drugiego stopnia. Statystyki pokazują, że coraz więcej studentów zagranicznych przyjeżdża do Polski. W minionym roku akademickim było ich ponad 105 tysięcy, tj. ponad 7% osób studiujących w Polsce – opisuje Małgorzata Feusette-Czyżewska.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Zagraniczni eksperci wspierają promotorów szkoły doktorskiej

W warsztatach, których celem jest umiędzynarodowienie i zwiększenie efektywności kształcenia w Szkole Doktorskiej Politechniki Opolskiej, prelegentami są wybitni naukowcy z Wielkiej Brytanii, Indii, Hiszpanii i Turcji. Wydarzenie to realizowane jest w ramach projektu „STER na umiędzynarodowienie szkoły doktorskiej Politechniki Opolskiej” finansowanego przez NAWA.

Czytaj więcej »

Duże zainteresowanie NeuroWeek 2024

W wydarzeniu skierowanym do studentów, wykładowców oraz środowiska fizjoterapeutów i lekarzy udział bierze ponad 300 osób. Gościem specjalnym jest Marc Michielsen, postać mająca olbrzymi wkład w rozwój światowej fizjoterapii neurologicznej.

Czytaj więcej »