Przed studentami naszej uczelni intensywne dwa tygodnie. W tym czasie będą mogli skorzystać z oferty wykładów i warsztatów prowadzonych przez przedstawicieli różnych branż. Warto podkreślić, że udział w szkoleniach bardzo często jest pierwszym krokiem do znalezienia pracy.
Bezpłatne szkolenia w ramach cyklu Bazy Rozwojowej Politechniki Opolskiej organizowane są co roku w listopadzie przez Akademickie Biuro Karier Politechniki Opolskiej. – Pytamy młodych ludzi o zainteresowania i konfrontujemy je z wynikami badań, w których pracodawcy wskazują, jakich kompetencji najbardziej oczekują od kandydatów do pracy. Wybieramy tematy istotne z punktu widzenia rynku pracy, tematy ważne dla pracodawców, które mogą wdrażać osoby młode. Wiedza wyniesiona ze studiów musi być uzupełniana o praktyczne wskazówki specjalistów danej branży. Należy zauważyć, że dana branża i specjalizacja mogą zmieniać się kilkakrotnie, w zależności od koniunktury i zapotrzebowania rynku pracy. Trzeba potrafić dostosować się do tych zmian – informuje Aleksandra Jasińska, kierownik Akademickiego Biura Karier Politechniki Opolskiej.
W tym roku studenci będą mogli skorzystać ze szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, dozoru technicznego i pisania czystego kodu. Będzie także m.in. zarządzanie zespołami zdalnymi, marketing niskobudżetowy, AI wspierające mobile design, lean management, projektowanie maszyn oraz LinkedIn i przygotowanie dokumentów aplikacyjnych z efektem „WOW”.
– Dla młodych osób wielką korzyścią jest kontakt ze specjalistami danej dziedziny. Student ma swobodny wybór interesujących go szkoleń, uzupełnia wiedzę teoretyczną o konkretną wiedzą praktyczną z branży, która go interesuje. Jeszcze przed skończeniem studiów poznaje rozwiązania aktualnie stosowane w przemyśle i biznesie. Nasi studenci wiedzą, że dobrze wybrane szkolenia zwiększą ich szanse na rynku pracy, wesprą ich rozwój, a zdobyte umiejętności i certyfikaty niejednokrotnie pomogą w znalezieniu pracy w branży, która ich interesuje – relacjonuje Aleksandra Jasińska.
Warto podkreślić, że coraz więcej firm chce dzielić się potencjałem swoich specjalistów i widzi w tym realną korzyść. – Większość firm, które organizują z nami szkolenia, prowadzi otwarte procesy rekrutacyjne, więc każdy z uczestników poza uzyskaniem praktycznej wiedzy może pomyśleć o współpracy z nimi. Część z uczestników szkoleń zasila nierzadko zespół danej firmy. Z porcją wiedzy merytorycznej wracają do nas także nasi absolwenci, którzy przekazują młodszym kolegom wiedzę zdobytą w pracy zawodowej – zauważa Aleksandra Jasińska.
Zapisy na szkolenia ruszają w pierwszym tygodniu listopada i potrwają do wyczerpania miejsc, a wszystkie szczegóły znaleźć można na stronie Akademickiego Biura Karier Politechniki Opolskiej.