W ramach programu Erasmus+ semestr letni spędzą na Politechnice Opolskiej

Kilkudziesięciu studentów przyjechało kształcić się na Politechnice Opolskiej w ramach programu Erasmus+. Największą grupę stanową studenci z uczelni tureckich, portugalskich i hiszpańskich, są także przedstawicieli uczelni z Francji, Włoch oraz Litwy.

Zdecydowałam się przyjechać do Polski, ponieważ wielu innych studentów z mojej uczelni mi to polecało, mówiąc jak cudowny jest to kraj. Akademiki są naprawdę świetne, Pryzma jest lepsza niż ten, w którym mieszkałam we Francji. Wszyscy są bardzo pomocni! Opole to ładne miasto. Szczególnie Rynek jest piękny! – mówi Clara Seiberras, studentka z Francji. – Na początku myślałem o wyjeździe na Erasmus-a do Włoch lub na Słowację, ale lubię Polaków, dlatego tu jestem. Mój wydział miał podpisaną umowę bilateralną z Politechniką Opolską. Mieszkam w pokoju jednoosobowym w akademiku Pryzma. Pokój jest bardzo czysty i bardzo ładny. Opole jest spokojniejsze niż się spodziewałem. Bardzo piękne miasto, Politechnika Opolska wydaje się być bardzo fajnym miejscem z miłymi ludźmi – podkreśla Onur Aslanyurek, student z Turcji.
Kiedy po raz pierwszy spojrzałem na tabelę z listą wszystkich uczelni, które współpracują z University of Parma, zacząłem wysyłać wiele e-maili o moich zamiarach wyjazdu na Erasmusa. Jedną z pierwszych odpowiedzi, która od razu zwróciła moją uwagę, była Politechnika Opolska. E-mail wydawał mi się bardzo przyjazny i otwarty w stosunku do studentów Erasmusa i dzięki temu zacząłem brać pod uwagę waszą uczelnię. Potem, szukając informacji w Internecie, dowiedziałem się, że Opole było przez lata celem wielu włoskich studentów i wszyscy byli zadowoleni ze swoich wyjazdów. To główne powody, dla których zdecydowałem się aplikować na Politechnikę Opolską – opowiada Luca Baruffaldi, student z Włoch.
Moje pierwsze wrażenia z Politechniki Opolskiej są znakomite. Studiuję na Wydziale Mechanicznym, budynki na pierwszym kampusie znajdują się w tym samym obszarze i wiele jest ze sobą połączonych, co pozwala na poznanie nowych studentów w drodze na zajęcia. Wszyscy koordynatorzy i nauczyciele są wykwalifikowani i zorientowani na nasze potrzeby – dodaje Luca Baruffaldi.

Grupa zagranicznych żaków została powitana na uczelni przez dr inż. Anetę Kucińską-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym i przez dr Anidę Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki, które życzyły nowym żakom, aby ich pobyt na Politechnice Opolskiej był owocny w nauce a także pełen miłych, niezapomnianych chwil.
Podczas spotkania studenci zapoznani zostali z zasadami organizacji zajęć, procedurami obowiązującymi w akademikach, przepisami bezpieczeństwa (zwłaszcza w przypadku COVID-19) oraz kwestiami transportu publicznego w mieście Opolu. W semestrze letnim na Politechnice Opolskiej będzie się kształcić kilkudziesięciu studentów programu Erasmus+. Jak co semestr największą grupę stanową studenci z uczelni tureckich, portugalskich i hiszpańskich. Ale mamy też przedstawicieli uczelni z Francji, Włoch oraz Litwy. Niebawem spodziewamy się też przyjazdu dwóch studentów z Etiopii – informuje Marta Dębowska, Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+ .
Niezmiernie cieszy nas fakt, że studenci reprezentują tak wiele różnych narodowości. Poza wymienionymi wcześniej krajami, będą się u nas uczyć osoby z Bangladeszu, Iranu, Angoli, Maroka, Iraku i Kirgistanu. Mamy więc bardzo międzynarodową grupę. Niestety w związku z sytuacją na Ukrainie, jeden ze studentów, którego przyjazd zaplanowany był na 24 lutego, nie zdołał przekroczyć granicy. Pozostajemy z nim jednak w kontakcie i mamy nadzieję, że być może niebawem uda mu się przyjechać do Opola. Wszyscy w naszym dziale mocno trzymamy za to kciuki – dodaje Marta Dębowska.

Sprawdź pozostałe galerie