Historyczne osiągnięcie: Politechnika Opolska na Liście Szanghajskiej

Politechnika Opolska jest pierwszą uczelnią w regionie, która została zakwalifikowana w najnowszej edycji Shanghai Ranking’s Global Ranking of Academic Subjects.  Wejście do tego zestawienia jest bezprecedensowym osiągnięciem. Politechnika Opolska została wysoko oceniona w dwóch obszarach: Mechanical Engineering oraz Instruments Science & Technology. Ale na tym nie koniec. Według kryteriów rankingu w obszarze Mechanical Engineering Politechnika Opolska jest najlepszą uczelnią w kraju.

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla naszej społeczności akademickiej, ale całego Opola i regionu. Shanghai Ranking’s Global Ranking of Academic Subjects to największy, najbardziej prestiżowy ranking na świecie, który ocenia ok. 20 tysięcy uczelni. Sam fakt zakwalifikowania się na listę rankingową jest marzeniem każdej uczelni. To panteon świata nauki, ogromny sukces. Bardziej prestiżowego rankingu nie ma. Politechnika Opolska nie dość, że jako pierwsza uczelnia w regionie została ujęta w elitarnym zestawieniu, to zajęła pierwsze miejsce w Polsce w obszarze Mechanical Engineering, natomiast w skali globalnej zajmuje miejsce w przedziale 101 do 150 najlepszych uczelni świata. Do tej pory historycznie żadna polska uczelnia nie zajęła tak wysokiej pozycji na świecie – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

W obszarze Mechanical Engineering oprócz naszej uczelni, zostały zakwalifikowane jeszcze tylko trzy polskie szkoły wyższe. To Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska i Politechnika Wrocławska (kolejność według miejsc polskiego zestawienia, w skali światowej uczelnie te zajmują miejsce w przedziale 301-400). –  Mechanical Engineering to dyscyplina naukowa kluczowa w naszym kraju. W tegorocznym zestawieniu żadna uczelnia z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Węgier, Czech, Izraela, Austrii, Finlandii, Indii, Irlandii czy Brazylii nie została tak wysoko oceniona jak Politechnika Opolska – dodaje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Natomiast w obszarze Instruments Science & Technology nasza uczelnia znajduje się wśród 300 najlepszych uczelni świata. – Wyniki rankingu to potwierdzenie dla naszych studentów, partnerów, kandydatów na studia, że badania naukowe oraz jakość nauczania w Politechnice Opolskiej jest na najwyższym, światowym poziomie. Po raz kolejny udowodniliśmy, że jako uczelnia w najmniejszym województwie w kraju prowadzimy badania naukowe na najwyższym poziomie – podkreśla prof. Marcin Lorenc.

Ranking Shanghai Ranking’s Global Ranking of Academic Subjects jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, przedstawia najlepsze uczelnie świata w wybranych dyscyplinach naukowych. To najbardziej prestiżowy ranking na świecie, który w transparentny sposób ocenia osiągnięcia naukowe uczelni. Wśród kryteriów są m.in.: liczba publikacji, liczba najczęściej cytowanych naukowców i współpraca naukowa. – Ranking Szanghajski jest stabilnym, światowym rankingiem, ukierunkowanym na osiągnięcia naukowe. Każda uczelnia wyższa na świecie buduje swoje portfolio obszarów w których prowadzi badania, kształci studentów i rozwija swoje aktywności. Wiedza o tym jaki obszar nauki jest najmocniejszy w danym ośrodku akademickim jest bardzo ważna dla studentów i przemysłu – informuje prof. Grzegorz Królczyk.

Przypomnijmy, że wysoki poziom Politechniki Opolskiej był już wielokrotnie dostrzegany przez inne, międzynarodowe rankingi. Ostatnio, nasza uczelnia zajęła 4. miejsce w klasyfikacji polskich uczelni technicznych w zestawieniu THE World University Rankings, który ocenia uczelnie z całego świata pod kątem m.in. jakości prowadzenia badań oraz jakości kształcenia. Natomiast w rankingu World University Rankings 2024 by Subject Politechnika Opolska zajęła 3. miejsce w kraju w kategorii Engineering.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Mężczyzna w okularach wskazuje palcem ekran komputera

Nowe wyposażenie jedynego w Europie laboratorium

Aparat ultrasonograficzny, platforma pedobarograficzna, podoskop a nawet specjalny fotel zaprojektowany przez naszych naukowców – to nowe wyposażenie, które poszerzy możliwości diagnostyczne jedynego w Europie i drugiego na świecie laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego działającego na Politechnice Opolskiej.

Czytaj więcej »