Na Politechnice Opolskiej odbył się I Dzień Dydaktyki – wydarzenie mające na celu promowanie innowacyjnych metod nauczania. Spotkanie, które odbyło się w czwartek, 15 maja br. w „Łączniku”, spotkało się z dużym zainteresowaniem nauczycieli akademickich.
Wydarzenie rozpoczął rektor uczelni, prof. Marcin Lorenc, który zwrócił uwagę na dynamiczne zmiany zachodzące w dzisiejszej rzeczywistości, podkreślając, że rzeczywistość nigdy tak szybko się nie zmieniała jak dziś. W związku z tym, jak zaznaczył, proces dydaktyczny musi ewoluować i dostosowywać się do nowych wyzwań.
W trakcie wydarzenia wręczono dyplomy zwycięzcom II edycji konkursu EDUCATUS (2023-2024), którzy zaprezentowali wyniki realizowanych grantów. Tematyka projektów dotyczyła innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie dydaktyki. Zwycięzcy zaprezentowali m.in. innowacyjne metody nauczania rysunku technicznego (dr inż. arch. Anna Szczegielniak), kształcenie w zakresie analizy danych (dr Anna Koziarska), oraz stworzenie repetytorium matematycznego dla studentów (dr Małgorzata Wiatr).
W ramach grantów zakupiono również licencje na oprogramowanie Roboguid, wspierające studentów w prowadzeniu badań zdalnie (dr inż. Piotr Mynarek). Dr inż. Rafał Gasz przygotował materiały dydaktyczne dotyczące rozproszonych nierelacyjnych baz danych dla studentów informatyki. Wydział Budownictwa i Architektury zaprezentował wirtualny spacer po laboratorium KIMB (dr hab. Elżbieta Janowska-Renkas), a także zakupiono drukarki 3D do celów dydaktycznych, wraz z opracowaniem materiałów edukacyjnych do ich wykorzystania (dr inż. Maciej Musiukiewicz).



W ramach innych grantów przygotowano także materiały dydaktyczne z zakresu neurofizjologii dla studentów (mgr Wojciech Stefaniak) oraz innowacyjne materiały dotyczące tworzenia aplikacji w VBA dla przemysłu (dr inż. Agnieszka Schwalbe-Tiszbierek). Dr inż. Dariusz Masłowski skoncentrował się na zakupie sprzętu do laboratorium automatycznej identyfikacji w łańcuchu dostaw oraz przygotowaniu materiałów dydaktycznych. Prezentację zwycięskich projektów zakończył dr inż. Marcin Kamiński, który zaprezentował skrypt do nauki metod obliczania wybranych zagadnień z elektrotechniki w Pythonie.
W drugiej części spotkania dydaktycy mogli zapoznać się z ofertą i inicjatywami uczelni skierowanymi do pracowników i studentów, jak np. sojuszu Uniwersytetów Europejskich KreativEU do którego należy Politechnika Opolska.