Inżynieria środowiska z nową specjalnością

Zdjęcie nr 12 z galerii: Dron Politechniki Opolskiej z kamerą termowizyjną nad Opolem

Wdrożenie unijnej dyrektywy energetycznej spowodowało, że pojawiło się zapotrzebowanie na profesjonalnych doradców energetycznych, w szczególności na osoby uprawnione do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Dlatego inżynieria środowiska na Politechnice Opolskiej ma nową specjalność. To audyt energetyczny w budownictwie.

Do 18 lutego na Politechnice Opolskiej trwa rekrutacja na studia magisterskie, w tym na nową specjalność na inżynierii środowiska. To audyt energetyczny w budownictwie. – Na rynku pracy brakuje profesjonalistów potrafiących wykonać kompleksową ocenę potrzeb energetycznych obiektów budowlanych,  w której zawarte będą także propozycje zmian (audyt energetyczny). Z drugiej strony wdrożenie w naszym kraju unijnej dyrektywy energetycznej spowodowało, że pojawiło się zapotrzebowanie na profesjonalnych doradców energetycznych a w szczególności na osoby uprawnione do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Wspomniane świadectwa wymagane są w obrocie budynków i mieszkań  a także w momencie ukończenia budowy domu – tłumaczy dr inż. Grzegorz Borsuk z Katedry Techniki Cieplnej i Aparatury Przemysłowej Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

Przedstawiciele zawodu audytora energetycznego mają perspektywy zatrudnienia w różnych branżach, w tym energetyce, budownictwie, chłodnictwie i gospodarce nieruchomościami. Należy zaznaczyć, że ukończenie specjalności pn. Audyt energetyczny w budownictwie otwiera  także drogę do uzyskania wpisu na listę osób, które mogą wykonywać charakterystyki energetyczne budynków, prowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.