Zarządzanie strategiczne, marketingowe, kapitałem ludzkim, komunikacja interpersonalna, prawo cywilne i gospodarcze oraz trening kierowniczy – to tylko część przedmiotów w ramach zarządzania w przedsiębiorstwie dla inżynierów, nowego kierunku studiów podyplomowych na Politechnice Opolskiej.
– Jakiś czas temu pisałem rozdział książki dotyczący zarządzania kadrami. Przekazałem ją koledze prowadzącemu małe przedsiębiorstwo, zatrudniał kilkadziesiąt osób. Po przeczytaniu mojego rozdziału stwierdził, że to jest bardzo dobra praca, o poruszonych przeze mnie kwestiach myślał trzy lata i nie potrafił tego odpowiednio poukładać. Nauki o zarządzaniu oferują gotowe algorytmy postępowania, czyli co trzeba po kolei zrobić, czego nie można przeoczyć. Dzięki temu lepiej funkcjonuje przedsiębiorstwo – podkreśla prof. Mariusz Zieliński, z Katedry Polityki Regionalnej i Rynku Pracy Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, kierownik studiów podyplomowych: zarządzanie w przedsiębiorstwie dla inżynierów, które powstały na podstawie sygnałów z otoczenia społeczno-gospodarczego uczelni, a także obserwacji samych naukowców, którzy zauważyli, że taka inicjatywa jest potrzebna.
– Kompetencje kierownicze w najbardziej popularnym ujęciu składają się z trzech elementów: umiejętności technicznych, społecznych i koncepcyjnych. Oczywistym jest, że absolwenci kierunków technicznych poradzą sobie w obsłudze technologii. Natomiast pojawia się problem z pozostałymi dwoma kompetencjami, zajęć z zarządzania w programie studiów nie jest dużo. Jeżeli chodzi o kompetencje społeczne, to mam na myśli głównie współpracę, motywowanie, lepszą komunikację na linii przełożony-podwładny. Oczywiście, nasi absolwenci będą kiedyś przełożonymi, ale całe życie będą podwładnymi, więc komunikacja jest bardzo ważna; przełożonych w zasadzie nie ma dopiero prezes zarządu. Jeśli chodzi o umiejętności koncepcyjne, to jest to integracja wszystkich interesów, wszystkich działalności poszczególnych działów w organizacji – wylicza prof. Mariusz Zieliński.
Nowy kierunek trwających dwa semestry studiów podyplomowych to oferta skierowana do osób, które mają zamiar pracować w dużych i średnich firmach.
– Otrzymywaliśmy sygnały od studentów, którzy po pierwszym stopniu studiów chcieli studiować zarządzanie drugiego stopnia. Ponieważ plany studiów bardzo się różnią, nie ma takiej możliwości. Ale absolwenci pierwszego stopnia studiów, którzy za chwilę rozpoczynają edukację na drugim stopniu, mogą równolegle kształcić się na tym kierunku, by usprawnić swoje kompetencje managerskie – tłumaczy dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej na którym już od marca startują nowe studia. Opłata za studia podyplomowe jest teraz promocyjna – wynosi poniżej 2 tys. zł – co jest wyjątkiem w ofertach studiów podyplomowych.
Zarządzanie strategiczne, marketingowe, kapitałem ludzkim, komunikacja interpersonalna, prawo cywilne i gospodarcze oraz trening kierowniczy – to tylko część przedmiotów nowego kierunku. Kolejne to m.in. zarządzanie projektami, produkcją czy finansami w przedsiębiorstwie.
– Panuje przekonanie, że zarządzanie to tylko teoria, która nijak ma się do praktyki. Nie zgadzam się z tym. Przedstawiciele nauk o zarządzaniu podkreślają, że to są nauki utylitarne. Ludwik Boltzmann, austriacki fizyk powiedział, że nie ma nic praktyczniejszego niż dobra teoria. Dodam, że naukowcy z zarządzania nie wymyślają swoich koncepcji przy biurku, to w większości przypadków jest przepracowana praktyka, czyli doświadczenie z najlepszych firm, tego, co robią liderzy na rynku – podkreśla prof. Mariusz Zieliński.
Szczegóły dotyczące nowego kierunku studiów podyplomowych można poznać tutaj.