Za nami kolejny rok działalności Językowego Klubu Dyskusyjnego – przestrzeni, która pomaga studentom z różnych zakątków świata się zaprzyjaźnić i zrozumieć siebie nawzajem. Uczestnikami tegorocznych spotkań byli przede wszystkim żacy z Europy Wschodniej i Libanu.
Językowy Klub Dyskusyjny na naszej uczelni powstał dwa lata temu. – Centrum Językowe szczególnie rozumiejąc wagę potężnego narzędzia, jakim jest słowo mówione, zaproponowało naszym studentom cykl spotkań służących kształtowaniu pozytywnej twórczej i radosnej atmosfery – przypomina dr Beata Świerczewska, dyrektor Centrum Językowego Politechniki Opolskiej, pomysłodawczyni i organizatorka klubu dyskusyjnego
– Celem nadrzędnym zajęć klubowych jest kształcenie umiejętności skutecznej komunikacji w językach angielskim oraz polskim poprzez rozwijanie językowych sprawności produktywnych, głównie mówienia. Tekst do czytania bądź słuchania, również materiały fotograficzne, stawały się często impulsem do rozmowy i dyskusji pomiędzy uczestnikami klubów. Wybór sprawności mówienia jako cel tych zajęć został podyktowany wnioskami, wynikającymi z mojej praktyki nauczania – tłumaczy dr Beata Świerczewska.
A jak się poznać najlepiej? Oczywiście rozmawiając, dlatego spotkania mijały na pogaduchach o życiu codziennym, zainteresowaniach, pracy naukowej i wszystkim, co leżało na sercu uczestnikom wydarzeń. – Nowością w tegorocznej edycji były językowe, psychologiczne i strategiczne gry językowe, pomagające naszym studentom skupić się na poprawności gramatycznej swoich wypowiedzi, poznać siebie nawzajem oraz uporządkować i nazwać buzujące w nich emocje. Te ostatnie są, jak się okazało, bardzo podobne, niezależne z której części globu pochodzą nasi studenci – relacjonuje dr Beata Świerczewska.
Nowością były także wycieczki. Uczestnicy spotkań mieli okazję zwiedzić JuraPark w Krasiejowie oraz poczuć klimat i historię Wrocławia.