Jubileusz pierwszego studenckiego koła naukowego na naszej uczelni: „Eledyn” działa ponad ćwierć wieku

Kuźnia wielu profesorów, doktorów, managerów w przemyśle a także przykład na to, że można realizować swoje pasje naukowe – na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki studenckie koło naukowe „Eledyn” działa już ponad 25 lat.

– Dla mnie szczególnie ważne jest zaszczepienie studentom bakcyla naukowego. Nie wszyscy studenci przychodząc  na studia wiedzą o tym, że w ramach koła mogą prowadzić badania do pracy dyplomowej a później jeszcze do pracy doktorskiej – podkreśla prof. dr hab. inż. Bronisław Tomczuk, opiekun naukowy studenckiego koła naukowego  „Eledyn”, który wspomina, jak będąc prodziekanem ds. nauki chciał uaktywnić naukowo studentów. – Na początku koło działało nieformalnie, to byli moi dyplomanci, którzy prowadzili badania, później stali się doktorantami jak dr Mariusz Sobol, prof. Dariusz Koteras, prof. Andrzej Waindok, który obecnie jest przewodniczącym rady dyscypliny na naszym wydziale – wylicza prof. dr hab. inż. Bronisław Tomczuk.
– To były bardzo ciekawe czasy. Zacząłem pracę w kole w 2000 roku, profesor Tomczuk motywował nas do pracy naukowej, to był początek przygody z nauką przez duże „N”. Tam pisałem pierwsze artykuły, prowadziłem pierwsze badania, jeździłem na pierwsze konferencje – wspomina prof. Andrzej Waindok.

– Naukę  lubiłem od zawsze, to jest moja pasja, bardzo lubię się rozwijać. Nie mogłem odmówić, kiedy dostałem propozycję dołączenia do zarządu „Eledyna”. Obecnie pracujemy nad kilkoma projektami, priorytetem jest dla nas dron. Prace idą bardzo dobrze, jest już wydruk całej obudowy, mamy silniki, wszystkie podzespoły – relacjonuje Błażej Szymczyszyn, student elektrotechniki i sekretarz w kole naukowym „Eledyn”. – Udział w kołach naukowych rozwija przede wszystkim umiejętności inżynierskie, jesteśmy w stanie budować różne konstrukcje, koła zapewniają finanse na to. Studenci w ramach kół jeżdżą także na zawody – podkreśla Radosław Kucharz, przewodniczący koła naukowego „Mikroprocek”, które współpracuje z „Eledynem”. – Wspólnie tworzymy dwa duże projekty. „Mikroprocek” pracuje nad łazikiem marsjańskim, „Eledyn” nad dronem. Te konstrukcje będą ze sobą współpracować na międzynarodowych zawodach ERC-European Rover Challange w 2025 roku – wylicza Radosław Kucharz.

– „Eledyn” to studenckie koło naukowe, które powstało jako pierwsze na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, ale też jako pierwsze na Politechnice Opolskiej. To koło, które stało się kuźnią wielu profesorów, doktorów, managerów w przemyśle. To przykład na to, że można realizować swoje pasje naukowe, wdrażać w życie, a potem je realizować je w życiu zawodowym.
Zawsze podziwiałem osoby, które działały w tym kole, ponieważ to bardzo specjalistyczne, dedykowane elektrodynamizmowi koło zajmujące się badaniami naukowymi, pisaniem artykułów, tworzeniem różnego rodzaju urządzeń – podsumowuje prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.