Jubileusz prof. dra hab. inż. Jerzego Skubisa

Prof. dr hab. inż. Jerzy Skubis obchodzi jubileusz 50-lecia pracy naukowej. Podsumowanie dorobku naukowego profesora to także okazja do zwrócenia uwagi na jego niebagatelne zasługi dla rozwoju i rozbudowy Politechniki Opolskiej.

– Nie spodziewałem się, że ta uroczystość będzie miała taki wydźwięk, że będzie tylu gości z wielu uczelni, przedstawiciele władz, rektorzy poprzednich kadencji, ludzie kościoła. Jestem pod wrażeniem zespołu, z którym współpracuję. To są moi wychowankowie ale zaskoczyli mnie przygotowaniem uroczystości. Jestem im za to bardzo wdzięczny – powiedział tuż po zakończeniu uroczystości prof. dr hab. inż. Jerzy Skubis, były rektor Politechniki Opolskiej, pracownik Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, którego uroczysty jubileusz 50-lecia pracy naukowej odbył się w środę, 5 czerwca.
– Profesor przez te lata dzielił się ze społecznością akademicką dwiema, najważniejszymi rzeczami: sercem, które wkładał w pracę i umysłem, który dawał możliwości rozwoju. Dla mnie osobiście jest mentorem, osobą, z którą można rozmawiać, dyskutować, wiele mu zawdzięczam. Miał także ogromny wpływ na to, jak obecnie wygląda Politechnika Opolska, za co jeszcze raz serdecznie mu dziękuję – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Przypomnijmy, że profesor Jerzy Skubis jest pomysłodawcą i współtwórcą powstania Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Szczególną aktywność i skuteczność wykazywał w pozyskiwaniu i realizacji środków unijnych na projekty inwestycyjne, badawcze i szkoleniowe realizowane w politechnice. Doprowadził do rozpoczęcia budowy II kampusu Politechniki Opolskiej, przy ul. Prószkowskiej 76, w którym znajduje się Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii wraz z kompleksem sportowym, budynek rektoratu, Centrum Językowe. Dzięki niemu powstało także szereg nowych, uczelnianych obiektów w innych lokalizacjach Opola jak m.in.: „Łącznik”, budynki Wydziału Budownictwa, akademik i hala sportowa przy ul. Małopolskiej. Za jego rektorskiej kadencji rozpoczął działalność Akademicki Chór Politechniki Opolskiej, Orkiestra Politechniki Opolskiej oraz jedyne na świecie Muzeum Lamp Rentgenowskich.

– Odczuwam olbrzymią radość, że do takiej uroczystości doszło. Dzisiaj nieczęsto jest tak, że środowisko akademickie pamięta o swoich mistrzach i o swoich autorytetach. Prof. Jerzy Skubis jest autorytetem, którego śladami chcemy podążać, z którego doświadczeń chcemy korzystać – mówi prof. Krzysztof Kluszczyński z Politechniki Krakowskiej, który zaprzyjaźnił się z prof. Jerzym Skubisem na stoku Baraniej Góry, gdzie w malutkiej chatce studenckiej Akademickiego Klubu Studenckiego „Watra” organizowano beskidzkie seminaria elektryków. Spotykało się grono młodych naukowców, którzy dyskutowali do białego rana.
– Zawsze byłem zachwycony tym, co nowego potrafił wnieść do środowiska akademickiego. Rozumiał przeróżne potrzeby, nie tylko naukowe, techniczne, ściśle inżynierskie, ale np. widział potrzebę tego, żeby w środowisku akademickim zaszczepić duchowość. Olbrzymie wrażenie zrobiło na mnie nieformalne powołanie na patrona Politechniki Opolskiej Jana Kantego. Pamiętam jak prof. Skubis postanowił nawiązać bliższe kontakty z Chinami, w politechnice powstał Instytut Konfucjusza. Podczas jednej z wizyt w szczególny sposób zachwycił mnie tym, jak oznajmił, że powołał uczelnianą orkiestrę, wręczył mi nuty marszu specjalnie skomponowanego dla politechniki. Takie akcenty humanizujące, umuzykalniające, które wprowadził w sferę działalności środowiska akademickiego w Opolu, na pewno wyróżniają go wśród wszystkich rektorów w Polsce – dodaje prof. Krzysztof Kluszczyński.

Prof. Stanisław S. Nicieja, były rektor Uniwersytetu Opolskiego zauważa, że prof. Jerzy Skubis potrafi wcielić pomysł w życie. – Łączy nas półwiekowa przyjaźń. Zaczynaliśmy wspólnie, w tym samym roku kończyliśmy studia, na uczelniach, które naprawdę były w powijakach. Prof. Skubis zdobywał tak ciężkie pieniądze z centrali, niechętnej dla małego miasteczka, wiem to z własnego doświadczenia. To, jak stworzył tak wspaniały kampus, który podziwiam na Prószkowskiej, to jest niebywały skok. Opole stało się miastem akademickim – zwraca uwagę prof. Stanisław S. Nicieja.

W uroczystości jubileuszu prof. Jerzego Skubisa wzięli udział przedstawiciele ośrodków akademickich z całego kraju, m.in. z Gdańska, Szczecina, Poznania, Wrocławia, Gliwic, Krakowa, Rzeszowa. – To cieszy, że tyle osób dostrzegło potrzebę podziękowania profesorowi za jego wkład w naukę, budowanie Politechniki Opolskiej – mówi prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
Profesor Jerzy Skubis badania naukowe prowadzi w obszarze elektrotechniki w specjalności technika wysokich napięć. Szczegółowym obszarem zainteresowań naukowych profesora jest nowoczesna diagnostyka wysokonapięciowych układów izolacyjnych, różnych urządzeń elektroenergetycznych. – Jubileusz profesora to nie tylko jego dokonania naukowe czy też liczba wdrożeń w przemyśle. To także jubileusz szkoły naukowej, którą stworzył, dobrze rozpoznawalną w kraju i za granicą. Wielu wychowanków profesora pracuje na uczelni, ale także w przemyśle i energetyce – wylicza prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.
Zapytany o swój największy sukces w dorobku naukowym, prof. Jerzy Skubis odpowiada: Na podkreślenie zasługuje utworzenie szkoły naukowej. W katedrze pracuje obecnie 15 profesorów i doktorów habilitowanych, sześciu innych poszło do innych katedr lub na inne uczelnie. Do tego kilkudziesięciu doktorów, którzy pracują zawodowo w elektroenergetyce. Nie wiem, czy w Polsce jest drugi taki zespół. To zbiór osób o różnorodnych charakterach, które świetnie się ze sobą dogadują, współpracują.

Jubileusz prof. dra hab. inż. Jerzego Skubisa, galeria zdjęć

Prof. dr hab. inż. Jerzy Skubis urodził się 06 stycznia 1950 r. w Olkuszu. Na Politechnice Opolskiej pracuje od 1974r. W latach 2005-2008 i 2008-2012 był rektorem Politechniki Opolskiej. Wcześniej sprawował także inne ważne funkcje jak prorektor ds. nauki Politechniki Opolskiej (dwie kadencje: 1999-2002 i 2002-2005), prorektor ds. nauki Wyższej Szkoły Inżynierskiej (dwie kadencje: 1990-1993 i 1993-1996), kierownik Katedry Elektroenergetyki/dyrektor Instytutu Elektroenergetyki (1999-2008), kierownik Zakładu Elektroenergetyki 1983-1984).
Za swoje osiągnięcia w pracy zawodowej został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami państwowymi, takich jak: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Świętego Stanisława BM, Honorowy Profesor Politechniki Pekińskiej, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty i Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji, Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Wynalazczości, Nagroda im. Karola Miarki, Diamentowa Spinka.

Prof. Jerzy Skubis otrzymał prestiżową nagrodę

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także