Kolejny etap współpracy z Apra-Optinet

Dwie osoby stoją obok siebie, trzymając niebieskie teczki. Kobieta po lewej stronie ma długie, brązowe włosy i jest ubrana w ciemny strój. Mężczyzna po prawej stronie nosi okulary i ma krótkie, jasne włosy, ubrany jest w ciemną marynarkę i jasną koszulę. W tle znajduje się ścianka z napisem "POLITECHNIKA OPOLSKA" oraz logo uczelni.

Wspólne projekty naukowe, praktyki i staże studenckie oraz działania promujące badania, prowadzone na uczelni to tylko niektóre punkty umowy o współpracy, jaką Politechnika Opolska podpisała z firmą Apra-Optinet.

Działające od 2006 r. w Opolu przedsiębiorstwo, wchodzące w skład Apra-Group, specjalizuje się w tworzeniu obudów do urządzeń elektronicznych. Z Politechniką Opolską współpracuje od kilku lat, a podpisana umowa ma te relacje rozbudować.

– Apra-Optinet to firma, która współpracuje już z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. W ramach tej współpracy stworzono nowe możliwości dla studentów. Firma planuje organizację cyklicznych „spotkań z przemysłem”, podczas których będą omawiane pomysły na kolejne prace dyplomowe i projekty studenckie. Całość wpisuje się w przyjętą przez Uczelnię strategię zakładającą aktywne zaangażowanie przedsiębiorstw w życie akademickie – od wspierania prac dyplomowych po współpracę z kołami naukowymi. Jednocześnie Apra-Optinet postrzega nas jako partnera w obszarze badań i rozwoju, co otwiera drogę do realizacji wspólnych projektów naukowo – badawczych – podkreśla dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy Politechniki Opolskiej.

Dla przedsiębiorstwa studenci i absolwenci Politechniki Opolskiej są potencjalnymi pracownikami, a firma chętnie sięga po tworzone przez nich rozwiązania. W ramach współpracy powstała już praca dyplomowa, w planach są kolejne wspólne projekty.

– Jestem absolwentem Politechniki Opolskiej. Miałem również okazję aktywnie angażować się i korzystać z możliwości, które oferowała uczelnia, tutaj też polecono mi firmę Apra-Optinet, gdzie zdobyłem pierwsze doświadczenia w branży. Tak się złożyło, że byłem w stanie połączyć pracę w zawodzie ze studiami na Politechnice Opolskiej na kierunku elektrotechnika i owocem tej kombinacji – pracy i studiów było napisanie, pod przewodnictwem profesora Mirosława Szmajdy, pracy magisterskiej, która również zbiegła się z interesem firmy i pozwoliła mi praktycznie połączyć to, czego nauczyłem się na uczelni z tym, co mogłem wykorzystać w ramach pracy – opowiada Andrzej Majnusz, absolwent Politechniki Opolskiej, inżynier do spraw badań i rozwoju Apra-Optinet.

Wspólne plany Politechniki Opolskiej i Apra-Optinet obejmują między innymi organizowanie i prowadzenie spotkań, seminariów, konferencji oraz szkoleń produktowych i technicznych dla kadry naukowej i studentów Politechniki Opolskiej, ale również wspólne występowanie o środki zewnętrzne, służące rozwojowi B+R. Założenia wpisują się w strategię uczelni i dbałość o rozwój współpracy z biznesem.

– Spodziewamy się współpracy na bazie naukowej, potencjalnych zleceń, w szczególności metrologicznych, różnego rodzaju pomiarów, współpracy przy wymyślaniu nowych algorytmów do optymalizacji działania urządzeń, które są w tym momencie budowane w firmie. Zaczęliśmy współpracę około trzech lat temu, kiedy nasz absolwent przyszedł do nas i poszukiwał pewnych rozwiązań, które w ramach pracy magisterskiej udało się sfinalizować. Natomiast to jest tylko niewielka część wygenerowanych pomysłów. Myślę, że jest duża przyszłość przed tym przedsięwzięciem – mówi prof. Mirosław Szmajda, kierownik Katedry Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Trzy osoby stojące obok siebie, patrzące w stronę aparatu. Na pierwszym planie znajduje się młody mężczyzna w okularach, uśmiechnięty. Za nim, po lewej stronie, jest młody mężczyzna z długimi włosami, ubrany w koszulę w kratę. Po prawej stronie, za nimi, znajduje się młody mężczyzna z krótkimi włosami, ubrany w ciemną bluzę z wzorami. W tle widać metalowe elementy konstrukcyjne i niebiesko-żółte elementy.

Nasi studenci na podium prestiżowego konkursu

Po doświadczeniach z uczelnianej pracowni robotyki, postanowili sprawdzić swoje umiejętności konkurując z przedstawicielami największych uczelni w Polsce. Mowa o prestiżowym konkursie Robo Challenge 2025, w którym nasi studenci zajęli trzecie miejsce.

Czytaj więcej »