Kolejny rok z kolejnym rekordem

Młoda kobieta w okularach, trzymająca książki w ręku na tle biblioteki

Ponad 16 tysięcy razy w 2023 roku naukowcy Politechniki Opolskiej byli cytowani na całym świecie. To kolejny rok z kolejnym rekordem liczby cytowań naszych pracowników.

W 2023 roku liczba cytowań ponownie uzyskała kolejny rekord: 310 naukowców Politechniki Opolskiej na całym świecie było cytowanych dokładnie 16 027 razy – wynika z analizy, jaką przeprowadzili pracownicy biblioteki Politechniki Opolskiej w oparciu o bazę Web of Science Core Collection ustalając także cytowanym naukowcom indeks Hirscha. – To już nasza mała tradycja, że co roku liczba cytowań naszych naukowców wzrasta, co świadczy o systematycznej budowie potencjału uczelni. Oprócz oczywistej satysfakcji, to przede wszystkim jasna informacja nie tylko dla nas, dla naszych studentów, ale również dla przemysłu, partnerów politechniki, że badania których efektem są publikacje, nie odbiegają od poziomu światowego – podkreśla  prof. dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy: w 2020 roku naukowcy Politechniki Opolskiej byli cytowani na całym świecie 6,7 tysięcy i już wówczas liczba ta była znacznie wyższa niż przed laty. Rok później ponad 11 tysięcy razy, w 2022 roku liczba ta wzrosła do 14 520.

Nie o rekordy w liczbie cytowań tu chodzi oczywiście, ale o budowanie pozycji Politechniki i trochę też pokazanie że zarządzanie nauką to nie tylko pusty slogan w Polsce. Niedawno Politechnika Opolska zajęła pierwsze miejsce w Polsce w rankingu Research.com z obszaru inżynierii mechanicznej. Zaklasyfikowano do niego tylko sześć polskich uczelni. W zeszłym roku Politechnika Opolska jako jedyna uczelnia w regionie została zakwalifikowana na Listę Szanghajską, a w obszarze inżynierii mechanicznej zajęła pierwsze miejsce w Polsce. W globalnym zestawieniu żadna uczelnia z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Węgier, Czech, Izraela, Austrii, Finlandii, Indii, Irlandii czy Brazylii nie została tak wysoko oceniona jak Politechnika Opolska, wyprzedziliśmy nawet tak prestiżową uczelnię jaką jest Oxford – dodaje prof. dr hab. Grzegorz Królczyk.

Poniżej przedstawiamy listę pierwszych dziesięciu najczęściej cytowanych naukowców w 2023 roku wraz z indeksem Hirsha:
1. prof. Zhixiong Li (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 2815, indeks h 66
2. prof. Munish Gupta (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 2390, indeks h 49
3. prof. Grzegorz Królczyk (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 2037, indeks h 53
4. prof. Agnieszka Latawiec (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 635, indeks h 26
5. prof. Piotr Niesłony (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 416, indeks h 30
6. prof. Jolanta Królczyk (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 254, indeks h 21
7. prof. Sebastian Rutkowski (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii), liczba cytowań: 244, indeks h 15
8. prof. Cezary Kuśnierz (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii), liczba cytowań: 189, indeks h 12
9. prof. Jerzy Sacha (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii), liczba cytowań: 187, indeks h 18
10. prof. Aleksandra Kawala-Sterniuk (Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki), liczba cytowań:137, indeks h 12

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także