Centrum terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnościami, wysoki budynek w Strefie Gazy, muzeum, lecznica dla zwierząt – to część projektów, które w ramach prac dyplomowych prezentowali studenci architektury. Nim przystąpili do obron prac dyplomowych, musieli zdać egzamin z całego obszaru studiów.
– Nasz kierunek obchodzi mały jubileusz, jest to bowiem piętnasty rok akademicki funkcjonowania architektury w Opolu. Śmiało można więc mówić o ugruntowanej pozycji, co wraz z gwarancją zajęć na idealnej zasadzie „mistrz-uczeń” i zespołem dydaktyków, w którym wielu to praktykujący architekci, sprawia, że rekrutacja od lat wypada bardzo okazale – podkreśla prof. Monika Adamska, kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa i Architektury.
– Tematy dyplomów są jak zwykle bardzo różnorodne i częściowo powiązane ze specjalizacjami promotorów. Mamy dyplomy, które dotyczą zabudowy mieszkaniowej, tej całkiem nowej albo takiej uzupełniającej w tkance śródmiejskiej, co jest bardzo ważnym tematem wobec koncepcji „dogęszczania” centrów miast. Mamy tematy związane z obiektami użyteczności publicznej, nowe obiekty albo adaptacje z rozbudowami obiektów historycznych, są centra aktywności lokalnej, bardzo modny teraz temat. Są także hotele, lecznica dla zwierząt, projekt koncepcyjny budynku wysokiego w Strefie Gazy. To studialny projekt, podejmujący temat architektury, która się adaptuje do różnych warunków, również do sytuacji kryzysowych – wylicza prof. Monika Adamska, która przypomina, że jeszcze przed przystąpieniem do obron studenci zdawali egzamin końcowy odpowiadając na trzy wylosowane pytania dotyczące całego obszaru studiów.
– Odpowiadali na wysokim poziomie. Natomiast same dyplomy składają się z części pisemnej i części projektowej. W tej drugiej przedstawiany jest projekt na planszach w formacie 70 cm x 100 cm, gdzie znajdują się rzuty, przekroje, elewacje, bardzo atrakcyjne wizualizacje, różnego rodzaju schematy, jest to taka spójna narracja studenta – tłumaczy prof. Monika Adamska.






– Wykonałam projekt koncepcyjny Muzeum Regionalnego w Kleszczowie. Rola tego obiektu to pokazanie historii Kleszczowa i całej, najbogatszej w Polsce, gminy, w tym wpływu na nią pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”. Bryłę zaprojektowałam tak, że sprawia wrażenie bardzo dynamicznej, elewację ma z betonu i blachy perforowanej. Całość nawiązuje do funkcjonującego już w Kleszczowie Gminnego Ośrodka Kultury, a trochę inspirowało mnie także muzeum w Palmirach – opowiada inż. arch. Paulina Kwiatkowska. – Tematem mojego dyplomu jest centrum terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnościami na kozielskiej wyspie. Moja praca jest częścią większego założenia urbanistycznego, które projektowaliśmy w pięcioosobowej grupie dyplomantów. Wiktoria Horbacz zaprojektowała centrum odnowy biologicznej, Kasia Koźba bibliotekę z kawiarnią, Agata Haida centrum zdrowia psychiatrycznego, a Victor Bogdoła hotel z restauracją. Kompleks tych pięciu budynków połączyliśmy wspólnie zaprojektowanym dziedzińcem i właśnie to wymagało dużo pracy, dużo „docierania się”, ale na tym też polega zawód architekta, na pracy z ludźmi i szukaniem najlepszego rozwiązania, więc to też w sumie fajne doświadczenie i w przyszłości na pewno zaowocuje – opisuje inż. arch. Nikola Miedzińska.
– Całość zdecydowaliśmy się ulokować na kozielskiej wyspie, ponieważ jest to miejsce wyjątkowe, zarówno w skali miasta Kędzierzyna-Koźla, jak i kraju. Wyspa jest historycznie bezcenna, z klimatyczną ceglaną zabudową z XVIII-XIX wieku, jest tam bardzo dużo zieleni, dodatkowo teren jest świetnie skomunikowany z resztą miasta – dodaje Nikola Miedzińska. – Mój budynek jest restauracją z częścią hotelową. Jest podzielony na dwie części i połączony szklanym łącznikiem, w którym jest wejście do obu stref. Zaprojektowałem go z elewacją z cegły rozbiórkowej, aby podkreślić klimat rustykalny, ale połączony z nowoczesnymi elementami. Tu nieco inspirowałem się opolskim architektem Maciejem Rempalskim – relacjonuje inż. arch. Victor Bogdoł.
Warto podkreślić, że większość inżynierów planuje powrót na Politechnikę Opolską na studia magisterskie.