„Magiczne Hubei” – chińska kultura na scenie Filharmonii Opolskiej

Grupa tancerzy w tradycyjnych, bogato zdobionych strojach występuje na scenie. Na pierwszym planie tancerz w czerwono-czarnym kostiumie i charakterystycznym nakryciu głowy dynamicznie wymachuje długimi, szerokimi wstęgami z czerwonego materiału. W tle widać tancerki w żółto-pomarańczowych sukniach, które trzymają w dłoniach długie, giętkie rekwizyty.

Z okazji nadchodzącego Chińskiego Nowego Roku Grupa Sztuk Scenicznych Prowincji Hubei na scenie Filharmonii Opolskiej zaprezentowała widowiskowe połączenie tradycyjnej muzyki, śpiewu i tańca.

– Dzięki współpracy z ambasadą mogliśmy zorganizować dla społeczności Politechniki Opolskiej, mieszkańców miasta wyjątkowe widowisko z okazji  nadchodzącego Chińskiego Nowego Roku: Roku Konia – podkreśla prof. Maria Bernat, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu.
– Politechnika Opolska na co dzień bardzo prężnie współpracuje z partnerami chińskimi w obszarze wymiany naukowców i studentów. Dzisiejszy wieczór pozwolił nam jednak doświadczyć niezwykłych doznań kulturalnych i artystycznych – połączenia tańca, śpiewu i muzyki, których na co dzień na uczelni nie mamy okazji oglądać – relacjonuje prof. Grzegorz Robak, prorektor ds. ogólnych Politechniki Opolskiej, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na symboliczne znaczenie Święta Wiosny w kulturze chińskiej jako czasu nadziei, jedności i nowego początku oraz na rolę sztuki w budowaniu porozumienia między narodami.

W trakcie wydarzenia odczytano list Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Lu Shana. Ambasador zwrócił w nim uwagę na znaczenie współpracy oraz wymiany kulturowej między Polską a Chinami, podkreślając, że nauka jest domeną umysłu, natomiast kultura i tradycja mają swoje miejsce w sercu – i to właśnie one odgrywają kluczową rolę w budowaniu wzajemnego zrozumienia.

Galeria zdjęć z wydarzenia „Magiczne Hubei”

Przypomnijmy, działający przy Politechnice Opolskiej blisko 20 lat Instytut Konfucjusza pełni rolę mostu łączącego Polskę i Chiny, przybliżając język, historię oraz kulturę chińską społeczności akademickiej i mieszkańcom regionu. Równolegle uczelnia konsekwentnie rozwija współpracę akademicką z chińskimi partnerami, tworząc nowe możliwości dla studentów i naukowców.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Czworo uśmiechniętych osób — trzech mężczyzn i kobieta — pozuje na tle białego baneru z napisem „WYDZIAŁ INFORMATYKI”. Wszyscy są ubrani w eleganckie stroje biznesowe, w tym garnitury i marynarki.

Zagraniczni studenci bronią się na Politechnice Opolskiej

Spokojne miasto, kierunki prowadzone w języku angielskim i przyjazne warunki studiowania – to powody, dla których zagraniczni studenci wybrali Politechnikę Opolską. Na Wydziale Informatyki odbyły się obrony prac dyplomowych poświęconych sztucznej inteligencji oraz technologiom brain-computer interface.

Czytaj więcej »

Wśród najlepszych w kraju: SKN Mikroprocek z dofinansowaniem w ministerialnym konkursie

400 zgłoszeń z całej Polski i tylko 120 projektów z dofinansowaniem – tak wygląda bilans VI edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. W gronie laureatów znalazło się Studenckie Koło Naukowe Mikroprocek z Politechniki Opolskiej, które otrzymało 70 tys. zł na realizację innowacyjnego modułu badawczego dla łazika New Horizon.

Czytaj więcej »