Mechatronika w jeszcze lepszej wersji

Chłopak siedzący przy biurku z monitorem i ramieniem pomarańczowego robota

Ukończenie tego kierunku otwiera wachlarz możliwości zawodowych. Teraz jeszcze większy, ponieważ mechatronika przeszła kompleksową zmianę.

Mechatronika to kierunek, który łączy umiejętności i wiedzę z różnych dziedzin, głównie mechaniki  oraz elektroniki, ale i automatyki, robotyki, sterowania czy informatyki. Jest to kierunek dla osób, które są ciekawe tego, jak działają różnego rodzaju urządzenia i chciałyby nauczyć się ich projektowania, obsługiwania i diagnozowania. Ukończenie kierunku otwiera wachlarz możliwości zawodowych, bowiem mechatronicy mogą znaleźć zatrudnienie jako konstruktorzy, programiści, automatycy, inżynierowie zapewnienia jakości, pracownicy biur konstrukcyjno-projektowych, działów badawczo-rozwojowych czy utrzymania ruchu – tłumaczy prof. Grzegorz Robak, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

Mechatronika to kolejny z kierunków w ofercie uczelni, który przeszedł kompleksową zmianę. Polega ona m. in. na wprowadzeniu nowych przedmiotów oraz dużym nacisku na praktykę. Od najbliższego roku akademickiego kształcenie na mechatronice będzie się odbywać w ramach jednej specjalności, a nauka kluczowych przedmiotów będzie się zaczynać już od pierwszego semestru.
Istotnym elementem wprowadzonych zmian w programie studiów jest nauka technik komputerowego wspomagania prac inżynierskich. Oprócz dotychczas stosowanych technik CAD zagadnienia z mechaniki mechanizmów czy wytrzymałości materiałów będą rozwiązywane przy pomocy takich programów komputerowych, jak: Inventor, Ansys, Matlab/Simulink czy LabVIEW. Studenci będą wykorzystywać metody numeryczne w przygotowaniu procesu  szybkiego prototypowania (rapid prototyping) z użyciem technologii druku 3D. W programie studiów znajdują się również przedmioty związane ze sterownikami PLC oraz podstawami robotyki i manipulatorów przemysłowych. W tych zagadnieniach będą nas wspierać wykładowcy z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki wraz z ich zapleczem laboratoryjnym – wylicza prof. Grzegorz Robak.

W nowym programie studiów przesunięto środek ciężkości zdobywanej wiedzy i kształtowanych umiejętności w stronę elementów automatyki przemysłowej, sterowników PLC, mikrokontrolerów, technik CNC czy elementów mechatroniki samochodowej, zaś zagadnienia w obszarze mechaniki wspierane będą efektywnymi narzędziami metod numerycznych. Program ten będzie mógł być realizowany m.in. dzięki utworzeniu nowego laboratorium mechatroniki, które działa od marca br.
Rekrutacja na studia na Politechnice Opolskiej już trwa. Link do systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów dostępny jest TUTAJ.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Grupa kilkudziesięciu elegancko ubranych osób stoi na scenie auli. Za nimi wyświetla się logo Politechniki Opolskiej oraz AZS

Zarząd główny AZS obradował na Politechnice Opolskiej

– Reprezentacja AZS Politechniki Opolskiej jest bardzo silna. Warto podkreślić, że uczelnia odnosi sukcesy na wielu polach, w rankingach, badaniach naukowych – podkreśla prof. Alojzy Nowak, prezes zarządu głównego Akademickiego Związku Sportowego, którego członkowie spotkali się na Politechnice Opolskiej.

Czytaj więcej »
Mężczyzna pracuje przy komputerze

Sukces w dwa semestry

Tylko dwa semestry wystarczą na osiągnięcie kwalifikacji i kompetencji, które pozwolą na zdobycie wymarzonej pracy czy też awansu. Propozycja studiów podyplomowych na Politechnice Opolskiej to unikatowe, różnorodne kierunki, które łączy jedno: profil kształcenia dostosowany do potrzeb rynku pracy. Rekrutacja już trwa.

Czytaj więcej »

Wielka woda a wytrzymałość konstrukcji mostowych

Duży prześwit zwiększa „szanse” mostu na przetrwanie, gdyż nie projektuje się mostów na uderzenia płynących drzew czy samochodów. (…) Niestety przed tak dużą wodą nie można w pełni zabezpieczyć obiektów mostowych – uważa prof. dr hab. inż. Damian Bęben z Katedry Mostów, Geotechniki i Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Czytaj więcej »