Ponad pół roku inspirujących spotkań, indywidualna praca z doświadczonymi liderami oraz szkolenia – za nami trzecia edycja programu „Mentor Mix” organizowanego przez Akademickie Biuro Karier Politechniki Opolskiej. W projekcie wzięli udział studenci różnych kierunków i mentorzy z imponującym dorobkiem zawodowym, którzy dzielili się nie tylko wiedzą, ale także pasją i doświadczeniem. Efekty? Nowe kompetencje, cenne kontakty i pomysły na przyszłość.
Przez ponad pół roku studenci naszej uczelni pracowali w parach z mentorami świata biznesu, przemysłu, managerami. Skorzystali także z oferty atrakcyjnych szkoleń. To już trzecia edycja „Mentor Mix”, programu mentoringowego naszej uczelni, która cieszy się zarówno dużym zainteresowaniem studentów jak i samych mentorów.
– Warto podkreślić, że są to wyjątkowe osoby, dziewięciu mentorów, którzy również w wielu przypadkach są absolwentami naszej uczelni. Wszyscy zbudowali swoje indywidualne, piękne kariery zawodowe, pracują na odpowiedzialnych stanowiskach. Te nierzadko bardzo zajęte osoby znalazły czas, znalazły chęć, ale znalazły przede wszystkim potencjał i pomysł na to, żeby ze studentami współpracować, co oznacza, że są chętni na współpracę z Politechniką Opolską i są jej wspaniałymi ambasadorami – podkreśla dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy Politechniki Opolskiej.
Mentorzy: program to korzyści dla obu stron
– Program głównie polega na spotkaniach 1:1 studenta z mentorem z biznesu. Natomiast dodatkowo studenci otrzymywali od nas bon szkoleniowy na 2500 zł, co też pozwoliło im na pozyskanie nowych kwalifikacji, które wesprą ich na wyjście na rynek pracy. W obecnej edycji wzięło udział dwunastu studentów. W gronie mentorów czworo było nowych, mamy także solidny fundament mentorów, którzy współpracują z nami od początku – relacjonuje Ewelina Nowak z Akademickiego Biura Karier Politechniki Opolskiej, która organizuje program mentoringowy.
-Udział w programie pomógł mi zdobyć wiedzę w zakresie nie tylko zarządzania ludźmi, ale również wykrywania takich pewnego rodzaju wartości, na które większość osób zwyczajnie nie zwróciłoby uwagi. Pracowałem z Andrzejem Lepichem, prezesem zarządu Alu-Pro. Polecam udział w programie studentom, którzy wchodzą na rynek pracy – mówi Jakub Kamionka, student informatyki.
– Miałem dwóch podopiecznych. Dla mnie to była ogromna frajda. Przyjemność z tego, że studenci się rozwijali tak naprawdę ze spotkania na spotkanie. Byli bardzo zaangażowani, bardzo nastawieni na to, żeby osiągnąć ten cel, który sobie postawili. Udział w programie sprawiają mi radość, bo ja się też uczę od mentee, każdy z nich tak naprawdę przynosi ze sobą coś, co mnie z kolei inspiruje – podkreśla Andrzej Lepich, który od początku wspiera program „Mentor Mix”.
Maciej Jankowski, student informatyki postanowił wziąć udział w programie, żeby poznać doświadczenia kogoś z branży. – Pracowałem z Romanem Krzosem, czuję, że nawiązaliśmy bardzo dobry kontakt i ogólnie wszystkie nasze spotkania przebiegały bardzo dobrze, dużo się też od niego też dowiedziałem. Np. byłem w biurze Kyndryl w Katowicach. Mogłem zobaczyć wtedy jak wygląda taka współczesna korporacja a także wziąć udział w warsztatach Mniej więcej jak pracują, no i miałem już okazję brać udział w warsztatach. To było bardzo ciekawe przeżycie – opowiada Maciej Jankowski.






Studenci: „Mentor mix” polecamy każdemu
– Pracowało nam się doskonale, przyznam, że dobraliśmy się znakomicie. Myślę, że Maciej przypomina mi mnie samego sprzed wielu, wielu lat, to też był pewnie taki powód, że ten tak zwany matching wypadł między nami bardzo dobrze. Jestem pewien, że finał programu nie kończy naszej relacji, ale będziemy się na pewno spotykali się w przyszłości. Nasze spotkania nie tylko polegały na udzielaniu rad Maćkowi. Starałem się czerpać z rad, opinii Maćka na różne sprawy. Między innymi zaprosiliśmy go do biura naszej firmy Kyndryl i tam zorganizowaliśmy warsztaty, które były przygotowaniem do powstania nowego kursu w ramach programu uniwersyteckiego Corporate Readiness Certificate. W trakcie warsztatów Maciej wraz z innymi studentami mógł troszkę nam nakreślić właśnie potrzeby, kierunek, w jakim powinniśmy taki kurs rozwijać, więc to nie tylko było dzielenie się moją wiedzą, moim doświadczeniem, ale również właśnie takimi cennymi spostrzeżeniami Maćka. Myślę, że w obu rolach Maciej wypadł bardzo dobrze – mówi Roman Krzos.






– Mój kierunek zainteresowań w ogóle się zmienił i całkiem inny mam już plan na przyszłość. Te miesiące dały mi perspektywy, jak założyć swoje własny biznes – stwierdza Joanna Kulig, studentka zarządzania oraz analityki danych w biznesie, która pracowała z Anetą Paczos, prezes firmy rekrutacyjnej Paretti. – Polecam wszystkim, ponieważ oprócz pracy z mentorem można również skorzystać z kursów, które są branżowe i specjalistyczne, poszerzają umiejętności – wylicza Joanna Kulig.
– Pracowałam z naprawdę fantastycznymi, młodymi osobami, które miały werwę, pasję, energię. Chciałabym, żeby wszystkie młode osoby były takie jak studenci, którzy brali udział w tym programie – mówi Aneta Paczos, która po raz pierwszy wzięła udział w programie mentoringowym naszej uczelni. – Jestem w takim wieku, że myślę, warto zacząć się dzielić tym, co się przeżyło, ale chciałam także poznać młodych ludzi i ich potrzeby. Pracuję w firmie rekrutacyjnej, młodzież na rynku pracy to dla mnie bardzo ważny temat. To, co tutaj zobaczyłam, tylko napawa optymizmem – dodaje Aneta Paczos.