Minister nauki w Opolu

Możecie być państwo dumni ze swoich uczelni, obserwuję wasze wyniki, osiągnięcia – mówił minister nauki Dariusz Wieczorek, który spotkał się z przedstawicielami opolskich uczelni.

– Za nami bardzo dobre spotkanie – podkreśla Dariusz Wieczorek, minister nauki, który w poniedziałek, 17 czerwca spotkał się z władzami opolskich uczelni. – Odwiedzam każde województwo. To jest swego rodzaju prekonsultacja przed wdrożeniem projektu nowelizacji Ustawy o szkolnictwie wyższym. Słucham problemów, tego, jakie są oczekiwania środowiska. Konsultujemy te oczekiwania, rozmawiamy po to, by poprawić funkcjonowanie uczelni wyższych w Polsce – relacjonuje Dariusz Wieczorek. – Na każdym spotkaniu podkreślam, że stawiamy na jakość nauczania, jest ona dla nas największym priorytetem. Jest pełna zgoda na to, aby zmiany w ustawie przywróciły jakość kształcenia w Polsce szczególnie po wydarzeniach na niektórych prywatnych uczelniach – dodaje minister.

W trakcie spotkania z władzami opolskich uczelni była mowa m. in. o środkach na badania naukowe, algorytmie finansowania uczelni, a także o promocji polskich uczelni poza granicami. – Chcielibyśmy, żeby środki dla uczelni były dzielone w taki sposób, który nie będzie wzbudzał emocji. Zależy nam także, żeby więcej studentów zagranicznych studiowało w naszym kraju. To pozwoli przetrwać kryzys demograficzny – informuje Dariusz Wieczorek, który wskazuje także na konieczność nieustannego rozwoju kadr naukowych.
– Skokowe podwyżki dla pracowników naukowych i administracji, płace to są kluczowa sprawa. Zależy nam także, żeby najlepsi studenci pozostawali na uczelni. Żeby tak się stało, muszą być godnie nagradzani – mówi Dariusz Wieczorek, który odniósł się także do idei łączenia uczelni. Minister podkreślił, że namawia do łączenia, ale mają to być suwerenne decyzje poszczególnych jednostek.
– Naszą rolą jest tworzenie mechanizmów, natomiast uczelnie same będą podejmować decyzje. To nie jest tak, że przyjeżdżam i mówię, co jest źle, nakazuję coś zrobić. Jestem nastawiony na dialog – zaznacza Dariusz Wieczorek, który dodaje: województwo opolskie jest środowiskiem, które wokół ma wielkie ośrodki, dlatego musicie mocno zabiegać o studenta. Ale świetnie wam to wychodzi. Możecie być państwo dumni ze swoich uczelni, obserwuję wasze wyniki, osiągnięcia. Jestem spokojny o rozwój polskiej nauki.

– Za nami owocne spotkanie, z dużą dawką konkretów. Owszem, ministerstwo zachęca do łączenia uczelni, ale warto podkreślić, co dzisiaj pan minister mówił na spotkaniu, że powinny się łączyć szkoły wyższe o podobnych profilach, podobnych potencjałach. Jeżeli w danym mieście mamy np. dwa uniwersytety, to one powinny rozważyć kwestię połączenia. W przypadku Opola uniwersytet i politechnika to zupełnie różne uczelnie. Inną sprawą jest kwestia głębszej współpracy pomiędzy uczelniami, czyli np.  wyeliminowanie prowadzenia takich samych kierunków studiów – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także