MPO to idealna okazja dla uczniów szkół licealnych i technicznych, by przekonać się jeszcze przed maturą, jak wyglądają pracownie, laboratoria… i wykładowcy, na każdym z sześciu wydziałów uczelni. Elektroniczna rekrutacja rusza 11 września.
– Jest to projekt dedykowany młodzieży szkół średnich. Jego ideą jest pokazanie uczelni od środka. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w budynkach poszczególnych wydziałów uczelni. Zajęcia odbywają się w małych grupach, w salach, laboratoriach, tak jak zajęcia dla studentów. Podstawową formą zajęć są praktyczne ćwiczenia, podczas których młodzież ma bliski kontakt z prowadzącym. Wykonują różne zadania lub uczestniczą w procesie tworzenia jakiegoś produktu. Na MPO staramy się, żeby młodzież poznała różne kierunki studiów, żeby oswajała się z akademickim stylem prowadzenia zajęć, by poszerzała swoje zainteresowania i nie obawiała się nauki. Projekt MPO to taka młodsza siostra Dziecięcej Politechniki Opolskiej, sam pomysł na jej utworzenie wyniknął z chęci kontynuowania przygody z Politechniką Opolską przez absolwentów „dziecięcej” – mówi dr Justyna Charaśna-Blachucik, pełnomocnik rektora ds. Młodzieżowej Politechniki Opolskiej.
– Aby zostać słuchaczem MPO koniecznie należy zapoznać się z regulaminem. Najważniejsze informacje to te, że projekt skierowany jest do osób, które urodziły się w latach 2006–2009, a rekrutacja odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną od 11 września (godz. 8.00) do 25 września, poprzez system Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Spotkania są zaplanowane od października br. do kwietnia 2025, a pierwsze z nich odbędzie się 26 października na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, gdzie uczestnicy dowiedzą się jak budować markę osobistą i poznają możliwości nowoczesnego studia podcastowego – dodaje mgr Małgorzata Baldysz, organizatorka Młodzieżowej Politechniki Opolskiej.
Młodzieżowa Politechnika Opolska, podobnie jak Dziecięca Politechnika Opolska, funkcjonuje w ramach projektu Twoja Politechnika Opolska www.twoja.po.edu.pl, by zapewnić dostęp do wiedzy dzieciom i młodzieży w różnym wieku. Kolejną propozycją w ramach tego projektu jest Akademia Młodych Serc (tzw. Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku), o którym również wkrótce pojawią się informacje dotyczące zapisów.