Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium OZE

Nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii otwarto na Politechnice Opolskiej. Warta ponad pół miliona złotych pracownia oferuje duże możliwości zarówno dla studentów jak i naukowców.

To bardzo nowoczesne laboratorium, szczególnie mi bliskie, ponieważ wiele lat zajmowałem się tematyką związaną przede wszystkim z technologiami dotyczącymi ogrzewania oraz z odnawialnymi źródłami energii. Laboratorium powstało dzięki współpracy naszej uczelni z trzema naszymi partnerami przemysłowymi: firmą GALMET Sp. z o.o., Caleffi Poland Sp. z o.o. oraz TECH Sterowniki. Dzięki temu studenci rozpoczną pracę na nowoczesnym sprzęcie. Z laboratorium będą korzystać także nasi naukowcy – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Laboratorium OZE to podsumowanie wieloletniej współpracy firmy Galmet i Politechniki Opolskiej. Rozwiązania, które tutaj dostarczamy z firmą Caleffi pozwalają zapoznać się z tym, jak dzisiaj wyglądają nowoczesne technologie w nowoczesnych domach, jak powinna wyglądać poprawna instalacja. Dzięki temu studenci w życie zawodowe wejdą nie tylko z wiedzą teoretyczną, ale także praktyczną, która jest bardzo ceniona przez pracodawców – mówi Mirosław Lewicki, kierownik marketingu firmy Galmet.

W skład laboratorium wartego ponad pół miliona złotych, które mieści się na drugim kampusie uczelni w budynku Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty i badania w zakresie technologii odnawialnych źródeł energii. To: stanowisko do konfiguracji i badania układu grzewczego z pompą ciepła powietrze-woda; stanowisko do badania wentylacji mechanicznej z systemem rekuperacji, które demonstruje rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej i jakości powietrza w pomieszczeniach; stanowisko do badań nad turbinami wiatrowymi; stanowisko z instalacją fotowoltaiczną, które umożliwia praktyczne ćwiczenia z zakresu pracy z wyspowymi instalacjami fotowoltaicznymi, kluczowymi dla rozwoju zdecentralizowanych źródeł energii; stanowisko do eksperymentów z turbinami wodnymi, w tym z konstrukcjami Peltona, Francisa oraz typu śmigłowego oraz stanowisko z kolektorem słonecznym, umożliwiające praktyczne zobrazowanie pozyskiwania i wykorzystywania energii cieplnej z promieniowania słonecznego. Dodatkowo, stanowiska zostały wyposażone w urządzenia pomocnicze, niezbędne w procesie produkcji energii.

Poza walorami pomiarowymi, student ma również możliwość z zapoznaniem się z budową, zajrzeniem do środka, do układu pompy ciepła, do poznania różnego rodzaju czujników. Tego w normalnych warunkach na stanowisku pracy się nie zobaczy, nasze laboratorium to umożliwia. Będzie ono wykorzystywane nie tylko przez studentów kierunku technologie energetyki odnawialnej, ale również przez studentów elektrotechniki czy także Wydziału Mechanicznego – podkreśla prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
Są tutaj bardzo nowoczesne rzeczy, których jeszcze nie widziałam. Myślę, że praca tutaj to będzie ciekawe doświadczenie – mówi Marta Hyżyk, studentka technologii energetyki odnawialnej. – Sala robi wielkie wrażenie, na pewno będzie można wiele ciekawych zajęć tutaj wykonywać. Najbardziej zaciekawił mnie sprzęt związany z moim kierunkiem studiów czyli fotowoltaika i pozyskiwanie energii  – dodaje Jakub Gerber, student elektrotechniki.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także