Nasi studenci na podium prestiżowego konkursu

Trzy osoby stojące obok siebie, patrzące w stronę aparatu. Na pierwszym planie znajduje się młody mężczyzna w okularach, uśmiechnięty. Za nim, po lewej stronie, jest młody mężczyzna z długimi włosami, ubrany w koszulę w kratę. Po prawej stronie, za nimi, znajduje się młody mężczyzna z krótkimi włosami, ubrany w ciemną bluzę z wzorami. W tle widać metalowe elementy konstrukcyjne i niebiesko-żółte elementy.

Po doświadczeniach z uczelnianej pracowni robotyki, postanowili sprawdzić swoje umiejętności konkurując z przedstawicielami największych uczelni w Polsce. Mowa o prestiżowym konkursie Robo Challenge 2025, w którym nasi studenci zajęli trzecie miejsce.

– Robo Challenge 2025 to ogólnopolskie zawody z programowania robotów przemysłowych. Konkurencja była spora, w zmaganiach wzięło udział siedem uczelni, w tym te z największych ośrodków, czyli Gliwic, Warszawy, Krakowa. Pierwsze miejsce było w zasięgu, ale zajęliśmy trzecie miejsce – informuje inż. Dominik Fila, student automatyki i robotyki drugiego stopnia.
Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja AGH, drugie Politechniki Krakowskiej.
Na zawodach było 20 różnorodnych stanowisk, na każdym z nich trzeba było wykonać określone zadanie. – Zadanie te składały się z czterech etapów, za każdy zaliczany etap zyskiwaliśmy punkt, również za pełne ukończenie zadania można było uzyskać punkty. Dodatkowo punktowane było także ukończenie zadania przed przewidzianym czasem. Żeby konkurować z najlepszymi musieliśmy większość zadań wykonać przed czasem – relacjonuje Jakub Pawelec, absolwent automatyki i robotyki.
– Jedno z zadań polegało na tym, że należało nauczyć robota właściwych ścieżek, po których się poruszał i wykonywał spawanie. Innym z zadań było wykonanie również ścieżek dla robota w specjalnym programie komputerowym, który potem przenosiliśmy na rzeczywisty manipulator, następnie wykonywał on szlifowanie powierzchni. Kolejnym było np. nauczenie detekcji błędów w detalach, czyli czy detal jest prawidłowo wykonany czy nie, czy ma wady – opisuje Jakub Pawelec.
– Wiedza nabyta na studiach przydała nam się w zawodach. Dalsze plany to ukończenie studiów magisterskich, działalność w kołach naukowych. Chcemy dalej się rozwijać – podkreśla inż. Andrzej Neumann.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także