Już ponad 150 osób szczegółowo przebadano przy użyciu nowego sprzętu w laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego działającym na naszej uczelni.
– Jesteśmy w szczytowym etapie badań, w których kompleksowo oceniamy takie aspekty jak m. in. siła mięśniowa, właściwości mechaniczne tkanek miękkich, budowa morfologiczna mięśni kończyn dolnych, równowaga statyczna i dynamiczna. W badaniach wykorzystujemy nowy sprzęt, kupiliśmy m. in. ultrasonograf, platformę do oceny chodu i dystrybucji sił na podłoże, oceniamy także czynności bioelektryczne mięśni za pomocą elektromiografii, uwarunkowania genetyczne, podatność na wystąpienie urazów, sprawdzany także obecności biomarkerów uszkodzenia i naprawy struktur stawowych i tkanek okołostawowych w osoczu badanych osób – wylicza prof. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, który podkreśla, że w badania zaangażowani są także studenci fizjoterapii.
W badaniach uczestniczą osoby w wieku od 19 do 23 lat, które doznały urazu skręcenia stawu skokowego, potocznie nazywanego skręceniem kostki. To najpowszechniejszy uraz sportowy, który w grupie osób uprawniających regularnie sport wiąże się z nawrotem w ciągu roku. Równie często uraz ten jest bagatelizowany.
– U osób regularnie skręcających kostkę, dochodzi do zmian w strukturze stawu m. in. w chrząstce stawowej, wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych. Zmienia się również aktywność mięśniowa prowadząca do zmiany aktywności neuronalnej nawet na poziomie rdzenia kręgowego i kory mózgowej. Dotychczas prowadzone terapie nie dają satysfakcjonujących efektów, ponieważ wciąż dochodzi do nawracających skręceń. Chcemy to zmienić, nasze badania pozwolą nie tylko ocenić czynniki ryzyka, ale przede wszystkim skutki takich skręceń, co umożliwi podjęcie specyficznej, ukierunkowanej fizjoterapii – zapowiada prof. Dawid Bączkowicz.






Do tej pory w ramach projektu przebadano już 150 osób. Docelowo ma być ich ponad 200. – Te osoby zostaną ponownie zbadane za rok, jednak w razie wystąpienia urazu mają się do nas zgłosić niezwłocznie – tłumaczy dziekan.
Przypomnijmy, że działające od kilku lat na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej to jedyne w Europie, drugie na świecie laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego.
Nowy sprzęt, przy pomocy którego prowadzone są badania, został zakupiony dzięki projektowi „Nauka dla społeczeństwa”, w którym nasza uczelnia otrzymała dokładnie 936 600 zł wsparcia.