Naukowcy i studenci pracują nad ważnym rankingiem

Od dziesięciu lat zestawienie Złota Setka Nowej Trybuny Opolskiej tworzone jest przez naukowców i studentów Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. W poprzednich edycjach powstawały dwa zestawienia: ,,Filary Opolskiej Gospodarki” oraz ,,Finansowe Tygrysy Opolskiej Gospodarki”. W tegorocznej edycji rankingu wprowadzono również trzeci ranking: ,,Top Sto Opolskiego Biznesu”. O kulisach pracy przy Złotej Setce opowiada Sabina Klosa z Wydziału Ekonomii i Zarządzania.

Na czym polega praca studentów przy rankingu?
Mgr Sabina Klosa z Katedry Ekonomii, Finansów, Badań Regionalnych i Międzynarodowych Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej:
Studenci z koła naukowego „Maestros de la economia” Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej aktywnie uczestniczą we wstępnej fazie przygotowań do zestawienia Złota Setka. W trakcie pracy wykazują się nie tylko fachową wiedzą z obszaru finansów przedsiębiorstwa, lecz także umiejętnościami efektywnej pracy zespołowej i punktualną realizacją powierzonych im zadań.

Zadaniem studentów jest gromadzenie danych  ze sprawozdań finansowych, tj. bilansu oraz rachunku zysków i strat, dostępnych w  Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz ich przeniesienie do arkuszy kalkulacyjnych. Następnie sprawdzają poprawność zgromadzonych informacji, co stanowi istotny krok w procesie przygotowania danych, kluczowego z perspektywy możliwości późniejszego tworzenia rankingu.

Co dzieje się dalej?
Wstępne dane do rankingów Złota Setka Opolszczyzny dostarczyła także firma DUN & BRADSTREET POLAND sp. z o.o. Te dane, oraz informacje uzyskane przez studentów zostały zweryfikowane przez pracowników wydziału, którzy poddali je analizie oraz nadali ostateczny kształt rankingom.
Po wstępnie przeprowadzonych analizach danych zastanych, które mogłyby jednoznacznie i poprawnie merytorycznie utworzyć Złotą Setkę naszego regionu, przyjęto założenie, iż lista rankingowa zostanie utworzona na podstawie danych finansowych przedsiębiorstw. Dane zostały zebrane w postaci danych zastanych z baz danych Krajowego Rejestru Sądowego oraz dokumentów finansowych przedsiębiorstw tj. rachunku zysków i strat oraz bilansu.
Złota Setka została przeprowadzona bez ankietowania przedsiębiorstw i analizy sytuacji finansowej poszczególnych firm, stąd też dane zostały zawężone do przedsiębiorstw mających obowiązek sprawozdawczy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tworząc zestawienie rankingowe firm kluczowych dla stabilizacji oraz rozwoju regionu opolskiego w wymiarze gospodarczym, przyjęto dwa dodatkowe kryteria, jakie przedsiębiorstwa musiały spełnić aby potencjalnie mogły się znaleźć na liście Złotej Steki, tzn.: przedsiębiorstwo, osiągnęło w badanym roku obrót powyżej 20.000.000 zł oraz przedsiębiorstwo, w ostatnich dwóch latach  analizy uzyskało dodatni wynik finansowy netto.
Dodatkowo z bazy firm znajdujących się w KRS-ie usunięto wszystkie jednostki takie jak: wyższe uczenie, szpitale, instytuty badawcze, jednostki badawczo-rozwojowe, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Kolejnym koniecznym warunkiem, przeprowadzonych analiz był dostęp w KRS do danych finansowych przedsiębiorstw oraz ich kompletności. Pominięto również przedsiębiorstwa o innym cyklu rozliczeniowym niż styczeń-grudzień.

Czy coś jeszcze zmieniło się w tegorocznym zestawieniu?
Dotychczas ranking ograniczał się do spółek kapitałowych, tj. spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Począwszy od tego roku, rankingiem objęto także spółki komandytowe oraz spółki jawne. Podwodem jest zmiana przepisów podatkowych, wprowadzona od stycznia 2021 r. Począwszy od tego roku, podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych CIT stały się także wszystkie spółki komandytowe i niektóre spółki jawne. Są to spółki osobowe, które różnią się od spółek kapitałowych w zakresie relacji właścicielskich i wewnątrzkorporacyjnych. Jednak uznaliśmy, że skoro dla celów podatkowych są postrzegane jako odrębne podmioty o określonym potencjale gospodarczym – nie powinniśmy ich pomijać.
W ramach tak przyjętych kryteriów, finalnie zostały utworzone trzy zestawienia: Filary Opolskiej Gospodarki, Finansowe Tygrysy Opolskiej Gospodarki i Top 100 Opolskiego Biznesu.

Ile jest przedsiębiorstw w województwie opolskim?
Według najbardziej aktualnych danych z drugiego kwartału 2023 roku, liczba firm w województwie opolskim wynosi 97 924, z czego mikroprzedsiębiorstw jest 94 314, małych przedsiębiorstw 2 930, a dużych 78. Warto podkreślić, że województwo opolskie jako region relatywnie niewielki obszarowo, charakteryzuje się obecnością przedsiębiorstw w praktycznie wszystkich branżach, które notują konkurencyjną skuteczność na rynku. Co więcej, wiele spośród tych podmiotów odgrywa aktywną rolę w ustanawianiu nowych trendów w swoich dziedzinach.

Czym zajmują się firmy zakwalifikowane w czołówce rankingu?
Firmy zakwalifikowane w czołówce rankingu głównie skupiają się na dwóch głównych sektorach działalności gospodarczej. W pierwszej setce ,,filarów”, aż 54% przedsiębiorstw to firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego. Dodatkowo, 26% firm zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą samochodów, włączając motocykle. Podobna struktura działalności widoczna jest także w rankingu ,,Tygrysów Opolskiej Gospodarki”, gdzie 43% to przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego, a 26% zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą samochodów, włączając motocykle. Oba te sektory stanowią istotną część aktywności najwyżej sklasyfikowanych firm, co wskazuje na ich znaczącą rolę w lokalnej gospodarce.
Województwo opolskie jako region relatywnie niewielki obszarowo, charakteryzuje się obecnością przedsiębiorstw w praktycznie wszystkich branżach, które notują konkurencyjną skuteczność na rynku. Co więcej, wiele spośród tych podmiotów odgrywa aktywną rolę w ustanawianiu nowych trendów w swoich dziedzinach.

Czy – w porównaniu do lat poprzednich – zmieniły się miejsca na liście rankingowej? Czy jednak poprzedni laureaci utrzymują pozycje?
Utworzone rankingi wykazały, że w badanym regionie istnieją firmy charakteryzujące się stabilnością finansową oraz o bardzo dobrej kondycji finansowej. Naturalnym zjawiskiem w kontekście rankingów jest pojawianie się zmian na miejscach, co stanowi istotny aspekt procesu rangowania, czyniąc wyniki rankingów nieoczywistymi i równocześnie interesującymi. Warto jednak zauważyć, że istnieją przedsiębiorstwa, które systematycznie osiągają wysokie pozycje w rankingu, zwłaszcza jeśli chodzi o ,,Filary Opolskiej Gospodarki”, gdzie znajdują się firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej. Z kolei w drugim rankingu, ,,Finansowe Tygrysy Opolskiej Gospodarki”, obserwuje się znacznie większą rotację firm, zarówno pod względem samej obecności w rankingu, jak i zajmowanych pozycji. Jest to efekt zdefiniowanych kryteriów rangowania. Warto zaznaczyć, że w aktualnym rankingu zanotowano obecność przedsiębiorstw, które nie figurowały w poprzednim roku.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Mentorzy z pasją, studenci z potencjałem – trzecia edycja „Mentor Mix” na Politechnice Opolskiej

Ponad pół roku inspirujących spotkań, indywidualna praca z doświadczonymi liderami oraz szkolenia – za nami trzecia edycja programu „Mentor Mix” organizowanego przez Akademickie Biuro Karier Politechniki Opolskiej. W projekcie wzięli udział studenci różnych kierunków i mentorzy z imponującym dorobkiem zawodowym, którzy dzielili się nie tylko wiedzą, ale także pasją i doświadczeniem. Efekty? Nowe kompetencje, cenne kontakty i pomysły na przyszłość.

Czytaj więcej »

Nutricia ufundowała stypendia dla naszych studentów

Pasja do nauki, zaangażowanie społeczne i odwaga w realizacji ambitnych projektów – te cechy połączyły troje studentów Politechniki Opolskiej, którzy zostali nagrodzeni stypendiami firmy Nutricia. Każde z nich to 15 000 zł realnego wsparcia, które pozwoli jeszcze skuteczniej rozwijać talenty inżynierskie i realizować marzenia zawodowe.

Czytaj więcej »

VII Konkurs Wiedzy o Polsce – finał pełen zaskoczeń

Czyste miasta, zamknięte sklepy w niedziele i… lektor w kinie – to tylko niektóre z „polskich niespodzianek”, które zaskoczyły uczestników siódmej edycji Konkursu Wiedzy o Polsce. Wydarzenie zgromadziło 30 studentów, z których ośmioro najlepszych zaprezentowało swoje refleksje w finale.

Czytaj więcej »