Dwóch zagranicznych profesorów po dwóch latach pracy naukowej na Politechnice Opolskiej postanowiło związać się z naszą uczelnią na dłużej. Chociaż mogliby wybrać w zasadzie każdy ośrodek naukowy na świecie, to podkreślają zgodnie, że to właśnie Politechnika Opolska jest najlepszym miejscem rozwoju zawodowego.
– Prof. Munish Kumar Gupta z Indii oraz prof. Zhixiong Li z Chin przez dwa lata w ramach projektu pracowali na naszej uczelni. Projekt dobiega końca, naukowcy zadeklarowali, że chcą związać się z naszą uczelnią na znacznie dłużej. Chcą zostać i pracować nadal. Dla nas to przede wszystkim informacja, że nasze środowisko naukowe jest na tyle atrakcyjne, że osoby o tak wysokim dorobku naukowym chcą do nas przyjeżdżać zwłaszcza, że konkurujemy z uczelniami tak naprawdę z całego świata – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Prof. Munish Kumar Gupta zajmuje się tribologią i zrównoważonym wytwarzaniem, wcześniej prowadził badania i wykładał m.in. na prestiżowym uniwersytecie Shandong w chińskim Jinanie. Prof. Zhixiong Li posiada bardzo duży, multidyscyplinarny dorobek naukowy dotyczący inżynierii mechanicznej oraz energetyki. Pracował na wiodących, światowych uniwersytetach, takich jak Yonsei University w Korei Południowej, UNSW w Australii czy w amerykańskim Iowa State University.
– Politechnika Opolska, oprócz wysokiej jakości pracy, nowoczesnych laboratoriów i środowiska zorientowanego na przemysł, oferuje różnorodne możliwości ogólnego rozwoju osobistego oraz zawodowego. Pracowałem już w kilku miejscach w Indiach, Chinach, a teraz pracuję w Polsce. Najlepiej oceniam Opole ze względu na środowisko i przyjazną kulturę. Opole jest najlepszym miastem do życia ze względu na spokojne otoczenie. Mieszkam tu z żoną i dwuletnim synem – podkreśla prof. Munish Kumar Gupta, który na Politechnice Opolskiej realizuje projekt pn. „Modelowanie metalurgicznych, tribologicznych i zrównoważonych aspektów w energooszczędnej obróbce New Metastable Beta Titanium Alloy dla zastosowań w komponentach silników lotniczych”.
– Chciałbym podkreślić, że Politechnika Opolska to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. Poza wysokiej jakości środowiskiem pracy, uczelnia oferuje świetną atmosferę naukową oraz możliwości pracy w zespole międzynarodowym – dodaje prof. Munish Kumar Gupta.
Natomiast prof. Zhixiong Li zajmuje się nowatorską, sterowaną danymi, opartą na inteligentnym prognozowaniu platformą do złożonych systemów cyberfizycznych. – Współpracuję z prof. Munishem Kumarem Guptą. Dzielimy się naszym doświadczeniem w zakresie technik opartych na wiedzy dla inteligentnego sektora produkcyjnego. Wspólnie opracowujemy wiodące na świecie technologie w inteligentnej produkcji, proponując nowatorskie technologie czujników do monitorowania stanu złożonych systemów fizycznych. Zwiększając jakość badań i ich wpływ, liczymy na to, że Politechnika Opolska będzie coraz lepsza w rankingach światowych – mówi prof. Zhixiong Li. – Obecnie uzyskałem wstępne wyniki na cyfrowej platformie z dwoma napędami do inteligentnej prognozy, ale wyniki opierały się na ocenie eksperymentalnej. Muszę prowadzić swoje badania dalej w stronę zastosowań praktycznych. Jeśli odniesiemy sukces, wpływ będzie ogromny na poprawę bezpieczeństwa i redukcję kosztów konserwacji w procesach produkcyjnych – relacjonuje naukowiec, który przyznaje, że bardzo polubił także samo Opole. – Uwielbiam spokój i ciszę w Opolu, a jeszcze bardziej uwielbiam ludzi w Opolu. To najmilsi ludzie, jakich kiedykolwiek spotkałem – uśmiecha się.
Prof. Grzegorz Królczyk podkreśla, że to nie jedyni zagraniczni naukowcy, którzy chcą pracować na Politechnice Opolskiej. – Pracują u nas naukowcy z Czech, Indii, a także z dalekiej Brunei. Naszym celem jest szukanie utalentowanych osób, które chcą się rozwijać naukowo, ale także budować silną politechnikę i tym samym silny region – zaznacza prof. Grzegorz Królczyk.
Praca obu naukowców na Politechnice Opolskiej była możliwa dzięki konkursowi POLS, którego celem jest wspieranie mobilności naukowców z całego świata, chcących prowadzić badania w Polsce. Przyjazd zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, przyczynia się do wzmacniania potencjału naukowego polskich instytucji badawczych. Kwota grantu (od 100 do 200 tys. euro) może być przeznaczona m.in. na wynagrodzenia zespołu badawczego, zakup aparatury, koszty materiałów i usług, koszty wyjazdów i konferencji.