Cztery tysiące badaczy z całego świata wzięły udział w konferencji „18th World Conference on Earthquake Engineering”, która odbyła się w Mediolanie. Jedną z konferencyjnych sesji, poświęconą inżynierii sejsmicznej, organizowali naukowcy z Wydziału Budownictwa i Architektury naszej uczelni.
W konferencji „18th World Conference on Earthquake Engineering”, która odbyła się w Mediolanie od 30 czerwca do 5 lipca wzięły udział cztery tysiące badaczy z całego świata. W gronie było także 10 naukowców z Polski, w tym trzech z Politechniki Opolskiej: prof. dr hab. inż. Zbigniew Zembaty, dr hab. Piotr Bońkowski, doktorant Marcin Jaworski, którzy przedstawili trzy referaty.
– Z profesorem Heiner Igelem, geofizykiem z Monachium (Ludvig Maximilians University) współorganizowaliśmy specjalną sesje na temat rotacyjnych efektów w inżynierii sejsmicznej i lądowej. Po raz pierwszy na wielkiej, światowej konferencji zwrócono szczególna uwagę na te niedocenianie do tej pory wpływy dynamiczne na budowle – informuje prof. dr hab. inż. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
Podczas konferencji odbyło się także spotkanie kierownictwa grupy roboczej IWGoRS – International Working Group on Rotational to International Working Group on Rotational Seismology.
– W trakcie spotkania postanowiono, że najbliższe światowe seminarium tej grupy odbędzie się w czerwcu 2025 roku na Politechnice Opolskiej. Oprócz problemów pomiarów drgań, geofizyki, inżynierii sejsmicznej i dynamiki budowli tematyka seminarium obejmuje problematykę pomiarów bardzo małych fal sejsmicznych w tym nawet fal grawitacyjnych, teleskopu Einsteina itp. Poczytać o tym można przeglądając programy poprzednich seminariów, np. seminarium, które odbyło się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Paryskiego jesienią roku 2022. Organizacja seminarium stanowi duże wyróżnienie dla Wydziału Budownictwa i Architektury naszej uczelni – podkreśla prof. dr hab. inż. Zbigniew Zembaty.