Naukowcy z WBiA organizatorami specjalnej sesji podczas światowej konferencji o inżynierii sejsmicznej

Mężczyzna przemawia z mównicy. Obok przy stole siedzy dwóch mężczyzn. W tle na ścianie widoczna jest prezentacja

Cztery tysiące badaczy z całego świata wzięły udział w konferencji „18th World Conference on Earthquake Engineering”, która odbyła się w Mediolanie. Jedną z konferencyjnych sesji, poświęconą inżynierii sejsmicznej, organizowali naukowcy z Wydziału Budownictwa i Architektury naszej uczelni.

W konferencji „18th World Conference on Earthquake Engineering”, która odbyła się w Mediolanie od 30 czerwca do 5 lipca wzięły udział cztery tysiące badaczy z całego świata. W gronie było także 10 naukowców z Polski, w tym trzech z Politechniki Opolskiej: prof. dr hab. inż. Zbigniew Zembaty, dr hab. Piotr Bońkowski, doktorant Marcin Jaworski, którzy przedstawili trzy referaty.
– Z profesorem Heiner Igelem, geofizykiem z Monachium (Ludvig Maximilians University) współorganizowaliśmy specjalną sesje na temat rotacyjnych efektów w inżynierii sejsmicznej i lądowej. Po raz pierwszy na wielkiej, światowej konferencji zwrócono szczególna uwagę na te niedocenianie do tej pory wpływy dynamiczne na budowle – informuje prof. dr hab. inż. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Podczas konferencji odbyło się także spotkanie kierownictwa grupy roboczej IWGoRS – International Working Group on Rotational to International Working Group on Rotational Seismology.
– W trakcie spotkania postanowiono, że najbliższe światowe seminarium tej grupy odbędzie się w czerwcu 2025 roku na Politechnice Opolskiej. Oprócz problemów pomiarów drgań, geofizyki, inżynierii sejsmicznej i dynamiki budowli tematyka seminarium obejmuje problematykę pomiarów bardzo małych fal sejsmicznych w tym nawet fal grawitacyjnych, teleskopu Einsteina itp. Poczytać o tym można przeglądając programy poprzednich seminariów, np. seminarium, które odbyło się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Paryskiego jesienią roku 2022. Organizacja seminarium stanowi duże wyróżnienie dla Wydziału Budownictwa i Architektury naszej uczelni – podkreśla prof. dr hab. inż. Zbigniew Zembaty.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Grupa kilkudziesięciu młodych ludzi pozuje uśmiechnięta do zdjęcia na tle bezchmurnego nieba

Blended Intensive Programmes to prawdziwy hit!

Portugalia, Włochy i Czechy – to najpopularniejsze kierunki wyjazdów w ramach mobilności krótkoterminowych i tzw. Mieszanych programów intensywnych, czyli Blended Intensive Programmes, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem naszych studentów.

Czytaj więcej »
Mężczyzna w okularach wskazuje palcem ekran komputera

Nowe wyposażenie jedynego w Europie laboratorium

Aparat ultrasonograficzny, platforma pedobarograficzna, podoskop a nawet specjalny fotel zaprojektowany przez naszych naukowców – to nowe wyposażenie, które poszerzy możliwości diagnostyczne jedynego w Europie i drugiego na świecie laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego działającego na Politechnice Opolskiej.

Czytaj więcej »