Nominacja profesorska: prof. dr hab. inż. Piotr Górski

Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport prof. dr. hab. inż. Piotrowi Górskiemu z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Najważniejsze osiągnięcia naukowe prof. dr hab. inż. Piotr Górski realizuje w dwóch obszarach badawczych. Pierwszy obszar obejmuje analizy teoretyczne i badania dynamiczne in-situ odpowiedzi istniejących konstrukcji budowlanych pod wpływem obciążeń eksploatacyjnych i środowiskowych, w szczególności z zastosowaniem techniki satelitarnej. W tym zakresie prowadził prace naukowo-badawcze m.in. na największych polskich kominach przemysłowych o wysokościach sięgających 300 m (dwa kominy Elektrowni Bełchatów i jeden Elektrowni Opole), wieży telewizyjnej w Stuttgarcie o wysokości 217 m, podwieszonym moście autostradowym nad rzeką Ren w Niemczech o rozpiętości 292 m i kładce pieszo-rowerowej w Danii, wykonanej w całości z kompozytu polimerowego na bazie włókien szklanych GFRP.

Jestem wychowankiem prof. Tadeusza Chmielewskiego, który w roku 1998 utworzył zespół badawczy z udziałem pracowników Politechniki Opolskiej i Hochschule für Technik Stuttgart. Miałem to szczęście, że zostałem członkiem tego zespołu. Przez szereg lat zespół prowadził pionierskie na skalę światową pomiary drgań wysokich konstrukcji budowlanych z zastosowaniem techniki GPS. Z pewnością to przyczyniło się do mojego rozwoju naukowego – wspomina prof. Piotr Górski, który za działalność naukową otrzymał prestiżową nagrodę im. prof. Stefana Bryły przyznaną przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.
Drugi obszar badawczy realizowany przez prof. Piotra Górskiego dotyczy eksperymentalnych badań modelowych zjawisk i parametrów aerodynamicznych cięgien mostowych w warunkach ich oblodzenia.
– Te prace badawcze realizuję w tunelu aerodynamicznym z komorą klimatyczną w Telč, który należy do Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej w Pradze – jednostki organizacyjnej Akademii Nauk Republiki Czeskiej. To unikatowe klimatyczne laboratorium inżynierii wiatrowej jest jednym z nielicznych w Europie, w którym można prowadzić badania aerodynamiczne w połączeniu z oblodzeniem modeli badawczych – podkreśla prof. Piotr Górski.

Prof. dr hab. inż. Piotr Górski ukończył studia magisterskie na Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej w 1998 r. i w tym samym roku podjął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Mechaniki Budowli. We wrześniu 2003 r. obronił rozprawę doktorską pod tytułem: „Teoretyczne i doświadczalne badanie charakterystyk dynamicznych komina przemysłowego Elektrowni Opole S.A.”, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tadeusza Chmielewskiego. Podstawą kolejnego awansu była autorska monografia naukowa zatytułowana „Określenie charakterystyk dynamicznych, monitorowanie i ocena stanu technicznego wysokich konstrukcji za pomocą techniki GPS”. Stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie budownictwo uzyskał w czerwcu 2012 r. W roku 2015 prof. Piotr Górski został zatrudniony i jednocześnie objął kierownictwo w Katedrze Dróg i Mostów, a obecnie tę funkcję pełni w Katedrze Mostów, Geotechniki i Procesów Budowlanych.

Wyniki prac naukowo-badawczych prof. Piotra Górskiego zostały dotychczas upowszechnione w około 100 publikacjach naukowych, w tym 17 w prestiżowych czasopismach wyróżnionych w bazie Journal Citation Reports. Jego indeks Hirscha wynosi 10. Prof. Górski jest promotorem jednej rozprawy doktorskiej obronionej z wyróżnieniem i jednego otwartego przewodu doktorskiego. Dotychczas był recenzentem 3 doktoratów i został powołany dwukrotnie jako recenzent, dwukrotnie jako sekretarz i jednokrotnie jako członek komisji w przewodach habilitacyjnych. Jest członkiem m.in. Polskiego Stowarzyszenia Inżynierii Wiatrowej i Grupy Problemowej Sekcji Mechaniki Konstrukcji i Materiałów Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Na zdjęciu znajduje się grupa młodych ludzi stojących na schodach przed nowoczesnym budynkiem. Na pierwszym planie widoczna jest kobieta siedząca na poręczy schodów, trzymająca książkę. W tle widać kilka osób stojących i uśmiechających się do kamery. Na zdjęciu znajduje się duży napis: "DNI OTWARTE 6-7 MARCA 2025".

Dni Otwarte Politechniki Opolskiej

Zapraszamy na Dni Otwarte naszej uczelni, które odbędą się 6 i 7 marca. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych to wyśmienita okazja, żeby poznać nowoczesne laboratoria, wziąć udział w inspirujących wykładach, a także porozmawiać z naukowcami i studentami Politechniki Opolskiej.

Czytaj więcej »