Energetyka rozproszona i zarządzanie energią – nowy kierunek w ofercie naszej uczelni – jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na ekspertów w dziedzinie zarządzania energią, optymalizacji wykorzystania źródeł energii elektrycznej i ciepła oraz ich integracji.
– Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii to to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii na świecie. Tylko w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat potrzebnych będzie ok. 50 tysięcy specjalistów niezbędnych w segmencie OZE począwszy od projektowania przez wykonawstwo na zarządzaniu skończywszy – informuje prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, na którym od nowego roku akademickiego zostanie uruchomiony nowy kierunek. To energetyka rozproszona i zarządzanie energią.
Wyjątkowy, interdyscyplinarny kierunek
W odróżnieniu od istniejących kierunków związanych z energetyką, które koncentrują się głównie na aspektach technicznych produkcji i dystrybucji energii, nowy kierunek kładzie nacisk na: energetykę rozproszoną (rozwój i optymalizację systemów opartych na odnawialnych źródłach energii takich jak instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe, czy systemy magazynowania energii), zarządzenie energią (aspekty planowania, monitorowania oraz optymalizacji zużycia energii z uwzględnieniem ekonomicznych i środowiskowych wymagań) oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii – integracja rozwiązań takich jak inteligentne sieci energetyczne (smart grids), IoT w energetyce oraz sztuczna inteligencja do optymalizacji procesów energetycznych. Ale to nie wszystko. – Wyjątkowość kierunku wynika z jego interdyscyplinarnego podejścia, które integruje elementy inżynierii energetycznej, ekonomii, zarządzania oraz ochrony środowiska, zapewniając studentom wszechstronne zrozumienie współczesnych wyzwań energetycznych oraz umożliwiając zdobycie wiedzy nie tylko o technologii, ale również o modelach biznesowych i regulacjach prawnych w obszarze energetyki – podkreśla prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń.
Nauka w nowoczesnych laboratoriach
Unikatowy program studiów to jedno. Drugie, to najnowocześniejszy sprzęt, na którym będą pracować studenci nowego kierunku: na wydziale niedawno otwarto laboratorium OZE, w skład którego wchodzą nowoczesne stanowiska umożliwiające eksperymenty i badania w zakresie technologii odnawialnych źródeł energii a także farma fotowoltaiczna i magazyn energii.
Absolwent nowego kierunku jako specjalista/menedżer w obszarze energetyki rozproszonej ma przed sobą szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia począwszy od pracy w: przedsiębiorstwach energetycznych zajmujących się odnawialnymi źródłami energii, magazynowaniem oraz handlem energią; przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem energii i obrotem energią na rynkach lokalnych; firmach konsultingowych doradzających w zakresie oceny efektywności energetycznej, zarządzania energią, wdrażania systemów magazynowania oraz strategii handlowych na rynku energii po instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem państwa, jednostkach administracji publicznej odpowiedzialnych za politykę energetyczną i środowiskową oraz rozwój infrastruktury magazynowania energii, sektorze przemysłowym czy instytutach badawczych i jednostkach naukowo-badawczych zajmujących się nowymi technologiami oraz analizą rynków energetycznych.


