Aparat ultrasonograficzny, platforma pedobarograficzna, podoskop a nawet specjalny fotel zaprojektowany przez naszych naukowców – to nowe wyposażenie, które poszerzy możliwości diagnostyczne jedynego w Europie i drugiego na świecie laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego działającego na Politechnice Opolskiej.
– Od nowego roku akademickiego poszerzamy możliwości diagnostyczne naszego laboratorium. Właśnie kupiliśmy aparat ultrasonograficzny, platformę pedobarograficzną, która rejestruje nacisk stopy na podłoże, co idealnie odzwierciedla to, w jaki sposób układamy stopę i ją obciążamy. To pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, czy osoba badana podczas chodzenia obciąża stopę w sposób prawidłowy oraz czy istnieją miejsca zwiększonego nacisku na stopę, które mogłyby predysponować do urazów. Nowym sprzętem jest także podoskop służący do bezinwazyjnej oceny wysklepienia stopy oraz jej deformacji. Przed nami jeszcze doposażenie laboratorium biochemii w odczynniki. W planach jest również zakup odczynników na potrzeby badań genetycznych i biochemicznych – wylicza mgr Wojciech Stefaniak, zastępca kierownika Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, który dodaje, że zakup nowoczesnego sprzętu był możliwy dzięki kwalifikacji do ministerialnego konkursu Nauka dla Społeczeństwa. Na działalność laboratorium nasza uczelnia otrzymała dokładnie 936 600 zł.
Na tym nie koniec. Mgr Wojciech Stefaniak wspólnie z prof. Dawidem Bączkowiczem, dziekanem wydziału i Krzysztofem Kręciszem zaprojektowali specjalny fotel do pomiaru momentów siły.
– To nam pozwoli na określenie wartości momentów siły osiąganych przez naszych badanych. Osoba badana siada na fotelu, następnie jest stabilizowana specjalnymi pasami, wykonuje zalecone zadania a czujniki rejestrują osiągane momenty sił. Takie badanie prowadzimy dla oceny siły mięśni stawu skokowo-goleniowego, stawu kolanowego, oraz biodrowego. Dodatkowo opracowaliśmy możliwość pomiaru momentów sił dla kończyn górnych – tłumaczy mgr Wojciech Stefaniak.
Badania startują wraz z nowym rokiem akademickim. Nie trzeba być sportowcem, żeby wziąć w nich udział, kwalifikacją jest wcześniejszy uraz stawu skokowego i wymagany przedział wiekowy: 19-35.
Przypomnijmy, że laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego, które na naszej uczelni działa od trzech lat, to jedyna taka placówka w Europie i druga na świecie, w której naukowcy biorą pod lupę patomechanizmy stojące za rozwojem przewlekłej niestabilności stawu skokowo-goleniowego. Ale to nie wszystko.
– Każda z osób, która bierze udział w badaniu ma możliwość sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Oceniamy skład ciała, analizujemy postawę ciała i wysklepienie stóp oraz wykonujemy wiele innych specjalistycznych pomiarów, które pozwolą nam określić podatność na skręcenia stawu skokowego i urazy mięśniowe – podkreśla mgr Wojciech Stefaniak, który zauważa, że skręcenie stawu skokowo-goleniowego, potocznie nazywane skręceniem kostki, jest najpowszechniejszym urazem sportowym, który w grupie osób uprawniających regularnie sport wiąże się z nawrotem w ciągu roku. Równie często uraz ten jest bagatelizowany.
– Jedna osoba skręci staw w niewielkim stopniu, nic więcej nie będzie się działo, wystarczy obandażować stopę. Ale nierzadko nawet te najmniejsze skręcenia skutkują zwiększonym ryzykiem ponownego urazu w najbliższym czasie, który może być już dużo gorszy w skutkach. Leczenie najczęściej opiera się na unieruchomieniu, co jest wskazane w cięższych przypadkach w pierwszym etapie po skręceniu, natomiast później musi być aktywizacja ruchowa. Bardzo często dochodzi do przypadków, w których staw na dłuższy czas 2-3 tygodni zostaje unieruchomiony i później trzeba liczyć się z tym, że układ mięśniowy jest osłabiony. Są także przypadki, że w ogóle nie stosuje się takiego zabezpieczenia, człowiek chodzi z bólem, zmienia sposób chodu i obciążania stopy, przez co naraża się na jeszcze większe ryzyko ponownego urazu a nawet innych problemów – tłumaczy mgr Wojciech Stefaniak.