Nowe możliwości dla badań interdyscyplinarnych, szczególnie w obszarze inżynierii środowiska, na których skorzystają nie tylko naukowcy, ale również przemysł: na naszej uczelni rozpoczęło działalność laboratorium nanotechnologii wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.
Nanotechnologia to niewątpliwie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, ponieważ dzięki możliwości manipulowania materią na poziomie atomów i cząsteczek pozwala tworzyć nowe materiały o unikalnych właściwościach, które rewolucjonizują takie sektory jak energetyka czy ochrona środowiska. – W naszym nowym laboratorium wytwarzamy i badamy nanomateriały, czyli takie materiały, których cząstki osiągają wielkość jednej miliardowej metra. Nadajemy materiałom cechy, które nie występują w środowisku naturalnym – tłumaczy prof. Anna Hnydiuk-Stefan z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, która kieruje zespołem badawczym pracującym w nowym laboratorium nanotechnologii.
Laboratorium zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt, który umożliwia prowadzenie badań na światowym poziomie. To np. spektrometr, umożliwiający precyzyjną analizę struktury chemicznej materiałów, co jest kluczowe w badaniach nad nowymi nanomateriałami; analizator DLS – pozwalający na prowadzenie badań w zakresie charakterystyki wielkości cząstek w zawiesinach i emulsjach nanomateriałów przy użyciu uznanej i precyzyjnej techniki Dynamicznego Rozpraszania Światła (DLS) czy też analizator powierzchni i rozkładu porów – umożliwiający szczegółową charakterystykę materiałów porowatych, co ma kluczowe znaczenie w projektowaniu nowoczesnych sorbentów, katalizatorów oraz materiałów do magazynowania energii.
– Nasze laboratorium umożliwia badania w zakresie innowacji w różnorodnych obszarach badawczych, ze szczególnym naciskiem na inżynierię środowiska. Jesteśmy przy tym otwarci na współpracę zarówno z przemysłem, jak i na realizację ambitnych projektów badawczych także z innymi uczelniami. Nowoczesna infrastruktura pozwoli nam nie tylko podnosić jakość prowadzonych badań, ale również kształcić przyszłe pokolenia specjalistów, którzy będą mieli realny wpływ na rozwój nauki i gospodarki – wylicza prof. Anna Hnydiuk-Stefan dodając, że w laboratorium w przyszłości będą się także kształcić studenci.












Nowoczesne wyposażenie laboratorium zostało sfinansowane dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.