Tylko dwa semestry wystarczą na osiągnięcie kwalifikacji
i kompetencji, które pozwolą na zdobycie wymarzonej pracy czy też awansu. Propozycja studiów podyplomowych
na Politechnice Opolskiej to unikatowe, różnorodne kierunki, które łączy jedno: profil kształcenia dostosowany do potrzeb rynku pracy. Rekrutacja już trwa.
O tym, że warto ciągle się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje wiedzą najlepiej absolwenci studiów podyplomowych Politechniki Opolskiej. – Zdecydowała ciekawość tematyki oraz moje dążenie do realizacji zadań i naprawiania świata wokół mnie. Decyzja ta też wynika z mojego doświadczenia zawodowego i chęci podniesienia kwalifikacji, systematyzowania swojej wiedzy i szlifowania warsztatu – mówi Agnieszka Tomaszewska, absolwentka Lean i Six Sigma Expert. – Zmotywowała mnie firma, w której pracuję oraz chęć świadomego doskonalenia działu, w którym pracuję – dodaje Łukasz Pokiński, który ukończył ten sam kierunek.
– Mam dwójkę małych dzieci, pracuję, zajmuję się domem. Jeśli ktoś znajduje się w podobnej sytuacji jak moja wie, że każda minuta dla siebie jest bardzo cenna. Bardzo się cieszę, że wybrałam te studia. Dużo mnie nauczyły. Otrzymałam niesamowitą dawkę wiedzy oraz poznałam techniki, które mogę wykorzystywać na co dzień. Nauczyłam się lepiej zarządzać czasem – mówi absolwentka holistycznego zarządzanie samorozwojem. – Wskazówki i ćwiczenia, których nauczyłam się na warsztatach wdrożyłam w życie. To sprawiło, że jestem bardziej spokojna, mniej stresuję się w pracy – dodaje kolejna.
– Oferta edukacyjna Politechniki Opolskiej odpowiada na potrzeby rynku pracy. Każdy z nas widzi, jak świat pędzi, jak szybko się rozwija. To wymaga ustawicznego dokształcania, podnoszenia swoich kwalifikacji i kompetencji. Propozycja studiów podyplomowych na Politechnice Opolskiej to unikatowe, różnorodne kierunki – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Nowość to zarządzanie w przedsiębiorstwie dla inżynierów, propozycja do osób, które mają zamiar pracować w dużych i średnich firmach. – Otrzymywaliśmy sygnały od studentów, którzy po pierwszym stopniu studiów chcieli studiować zarządzanie drugiego stopnia. Ponieważ plany studiów bardzo się różnią, nie ma takiej możliwości. Ale absolwenci pierwszego stopnia studiów mogą równolegle kształcić się na tym kierunku, by usprawnić swoje kompetencje managerskie – tłumaczy dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. W planie zajęć są m.in. takie przedmioty jak: zarządzanie strategiczne, marketingowe, kapitałem ludzkim, komunikacja interpersonalna, prawo cywilne i gospodarcze oraz trening kierowniczy.
Przywołane w wypowiedziach absolwentów studia Lean i Six Sigma Expert powinny zainteresować przede wszystkim pracowników ciągłego doskonalenia, liderów i pracowników działów jakości, pracowników produkcji, specjalistów ds. zapewnienia jakości w produkcji i usługach, inżynierów ds. Lean, czy inżynierów ds. projektów Green Belt. – Nasza oferta studiów jest unikatowa w odniesieniu do istniejących już na Opolszczyźnie podyplomówek. Jest to możliwe dzięki pozyskaniu doświadczonych i certyfikowanych trenerów. Zależy nam, aby uczestnicy studiów mieli nie tylko możliwość na pozyskanie wiedzy z obszaru Lean i Six Sigma, ale przede wszystkim nabycie umiejętności szczupłego myślenia w rozwiązywaniu problemów biznesowych. Warto również podkreślić, że atutem jest cena studiów, bardzo konkurencyjna w porównaniu z ofertą innych, nieodległych uczelni. Program studiów został przygotowany i będzie realizowany przy współpracy ze Szkołą Doskonalenia PATH – podkreśla kierownik studiów dr inż. Regina Mazurek z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.
Kolejna propozycja studiów to odpowiedź na przepracowanie kadry menadżerskiej.
– Stworzenie studiów podyplomowych dotyczących holistycznego zarządzania samorozwojem odpowiada z jednej strony potrzebom rynku usług edukacyjnych typu lifelong learning, a z drugiej podyktowane jest dynamicznie rozwijającą się holistyczną koncepcją funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie, w tym funkcjonowania człowieka w otoczeniu społecznym, gospodarczym i ekologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska zawodowego – tłumaczy prof. Krzysztof Malik, kierownik Katedry Ekonomii, Finansów, Badań Regionalnych i Międzynarodowych Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz kierownik podyplomowych studiów: Holistyczne zarządzanie samorozwojem. Joga i ajurweda dla kadry menadżerskiej. – Studia te skierowane są w szczególności do przedsiębiorców, przedstawicieli kadry menedżerskiej, którzy muszą zarządzać kapitałem ludzkim oraz własnym rozwojem na wszystkich płaszczyznach w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, zarówno realnym jak i wirtualnym, często podejmując decyzje w warunkach długotrwałego stresu, stojąc wobec wielu wyzwań i zagrożeń, w tym natury zdrowotnej – wylicza prof. Krzysztof Malik.
Jeśli o zarządzaniu mowa, to następna z propozycji „podyplomówek” dotyczy zarządzania projektami w organizacjach. To wariant dla osób, które chciałyby pracować jako: kierownik projektu, konsultant ds. zarządzania projektami, menedżer wyższego lub średniego szczebla w różnych organizacjach, m.in.: przedsiębiorstwach produkcyjno-usługowych, jednostkach administracji państwowej i samorządowej, organizacjach non profit. – Studia dotyczą prowadzenia projektów nie tyle skupionych na kwestiach inwestycyjnych, budowlanych. To mogą być również projekty logistyczne, organizacyjne, informatyczne, czyli takie, gdzie potrzebna jest wiedza dotycząca zarządzania projektami – tłumaczy dr inż. Iwona Łapuńka, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz kierownik studiów podyplomowych.
W programie zajęć jest m.in. pakiet umiejętności miękkich, pakiet umiejętności twardych oraz zajęcia kontekstowe obejmujące m.in. aspekty prawne prowadzenia projektów, innowacyjność, nowoczesne technologie i systemy produkcyjne oraz praktyczne spojrzenie na realizację projektów w przemyśle lub biznesie.
– To są jedyne studia w Opolu, gdzie wraz ze świadectwem ukończenia studiów podyplomowych absolwent otrzymuje międzynarodowy certyfikat, do wyboru albo certyfikacja w kierunku PRINCE2 Foundation albo w kierunku IPMA, czyli International Project Management Association na poziomie D. Taki dokument otrzymuje się w cenie studiów podyplomowych, inne instytucje tego nie realizują – podkreśla dr inż. Iwona Łapuńka.
W ofercie studiów podyplomowych Politechniki Opolskiej jest także odpowiedź na pilne poszukiwanie specjalistów zajmujących się kosztorysowaniem i zarządzaniem przedsięwzięciami budowlanymi. Studia te pozwolą na zdobycie aktualnej wiedzy obejmującej najnowsze uregulowania prawne i zagadnienia ekonomiczno-finansowe dotyczące działalności przedsiębiorstw budowlanych oraz zarządzania przedsięwzięciami budowlanymi. Poszerzona wiedza z zakresu prawa budowlanego, prawa zamówień publicznych, ustawy o wyrobach budowalnych, procedur FIDIC, pozwoli absolwentowi na rozwiązywanie różnorodnych zagadnień finansowych, prawnych, technologicznych w procesie zarządzania kontraktami budowlanymi. – Studia są przeznaczone dla absolwentów kierunków technicznych różnych branż, np. budowlanej, elektrycznej, sanitarnej, mostowej, drogowej, telekomunikacyjnej, kolejowej, którzy chcą się zajmować problematyką m.in. kosztorysowania, harmonogramowania przedsięwzięć budowlanych. Mogą to być pracownicy jednostek administracji państwowej, samorządowej, ale także pracujący w jednostkach realizujących projekt lub w zespołach wykonawcy robót – informuje prof. Adam Rak, kierownik studiów z Katedry Mostów, Geotechniki i Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
Ostatnia propozycja, to ciesząca się sporą popularnością informatyka śledcza. – Nasze studia podyplomowe wyróżnia dobór kadry. To najlepsi specjaliści z całego kraju, jak np. jeden z najbardziej szanowanych w Polsce pentesterów. Pentester, czyli osoba określana jako legalny haker, przeprowadza atak na system teleinformatyczny swojej firmy, żeby sprawdzić czy system jest bezpieczny; jeśli tak nie jest, to firma może to naprawić. Z każdym z naszych prowadzących wiąże się jakaś historia, to bardzo doświadczone osoby – podkreśla prof. Michał Podpora, kierownik studiów z Katedry Informatyki Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
W programie zajęć są wyspecjalizowane przedmioty jak biały wywiad, pozyskiwanie danych, zabezpieczanie i analiza danych z urządzeń mobilnych, techniki analizy obrazu, aspekty prawne informatyki śledczej w Kodeksie Karnym, kryptografia i steganografia. W laboratoriach słuchacze uczą się także m.in. pozyskiwania informacji z komputera czy telefonu. – Informatyka śledcza to propozycja nie tylko dla informatyków, ale również dla osób, które wiążą swoją ścieżkę zawodową z ochroną danych, bezpieczeństwem informatycznym a także interesują się np. białym wywiadem. W poprzednich edycjach wśród naszych słuchaczy było sporo przedstawicieli służb mundurowych – mówi prof. Michał Podpora.
Rekrutacja na studia podyplomowe już trwa. Szczegóły i rejestracja dostępne są tutaj.