Odszedł dr inż. Artur Smolczyk

Drzewo bez liści. W tle słońce

Z wielkim smutkiem informujemy, że w nocy z 24 na 25 marca br. odszedł od nas ceniony, lubiany i szanowany pracownik Politechniki Opolskiej, naukowiec, dydaktyk i wspaniały kolega, a prywatnie także mąż, ojciec i dziadek, dr inż. Artur Smolczyk.

Dr inż. Artur Smolczyk (ur. 04.05.1959 r. w Dańcu) specjalizował się w inżynierii chemicznej i procesowej, algorytmach i programowaniu – w 1983 roku ukończył Politechnikę Wrocławską (praca magisterska z zakresu fizyki), w 1993 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej, zaś w 1996 roku ukończył na Uniwersytecie Opolskim studia podyplomowe z informatyki.

Od 1985 do 2001 roku pracował na Uniwersytecie Opolskim na stanowisku adiunkta i asystenta, w 2001 roku został zatrudniony na Politechnice Opolskiej na stanowisku adiunkta – swoją pracą naukową, organizacyjną i dydaktyczną wspierał Katedrę Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, której był wieloletnim pracownikiem.
Dr Smolczyk prowadził liczne zajęcia wykładowe, laboratoryjne, projektowe i seminaryjne z przedmiotów takich jak: programowanie w różnych językach programowania, struktury danych i algorytmika, zaawansowane algorytmy w informatyce oraz zagadnienia technologii informacyjnych.
Dr Artur Smolczyk, przez ponad 40 lat swojej kariery naukowo-dydaktycznej, wykazał się wyjątkowym zaangażowaniem i wkładem w rozwój edukacji oraz szeroko rozumianego szkolnictwa wyższego – jako promotor ponad 100 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich, swoją wiedzą praktyczną i merytoryczną inspirował studentów do samodzielnego prowadzenia badań i eksplorowania nowych obszarów, będąc dla nich nieocenionym wsparciem naukowym. Był niezwykle zaangażowany w prace studenckiego koła naukowego TeamBit, gdzie, jako jego opiekun, organizował przez wiele lat Otwarte Mistrzostwa Opola w Programowaniu Zespołowym, których był pomysłodawcą i siłą napędową – jego nieoceniony trud i pasja umożliwiły wielu młodym ludziom na poszerzanie wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojętej informatyki. Od roku akademickiego 2020/2021 był opiekunem praktyk zawodowych realizowanych przez studentów na kierunku informatyka – będąc w stałym kontakcie z firmami i przemysłem, przygotowywał studentów do wyzwań współczesnego rynku pracy, wspierając ich w pierwszych wyborach dotyczących ścieżki zawodowej.

Jego działalność naukowa oraz współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym skupiły się m.in. na metodologii wykorzystania procesorów w modelowaniu rozprzestrzeniania zanieczyszczeń w atmosferze czy stworzeniu programów narzędziowych wspomagających modelowanie rozprzestrzeniania zanieczyszczeń w atmosferze. Zaangażowanie dr inż. Smolczyka w niezwykle ważne dla niego sprawy społeczne i ekologiczne przełożyły się na opracowanie przez niego prototypu modelu gospodarki odpadami w gminie, opracowanie metodyki oceny działania lokalnych (miejskich oraz gminnych) sieci monitoringu jakości powietrza, a także na opracowanie metody szacowania emisji niezorganizowanej na podstawie pomiarów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu.

Na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki dał się poznać nie tylko jako wybitny dydaktyk – skrupulatny, profesjonalny, rzetelny i uczciwy w swojej pracy – ale przede wszystkim jako dobry i oddany przyjaciel oraz kolega, zawsze gotowy do niesienia pomocy – nie tylko na polu akademickim. Prywatnie był miłośnikiem sztuki i podróżowania, a także aktywnego spędzania czasu. Chętny do rozmów i żartów, lubiany. serdeczny i komunikatywny, zawsze znalazł dla każdego czas.
Strata, której dziś doświadczamy, dotyka głęboko nie tylko pracowników Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, ale również jego studentów, z którymi łączyły go niezwykle serdeczne relacje, przede wszystkim jednak jego bliskich, którym przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w czwartek, 28 marca o godz. 11 w kaplicy cmentarnej w Tarnowie Opolskim.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Tłumy studentów na Festiwalu Kół Naukowych

Większe możliwości, poszerzanie horyzontów, poznawanie ludzi o podobnych pasjach – to główne powody, dla których warto zaangażować się w działalność kół naukowych. O tym, że koła naukowe na naszej uczelni cieszą się dużą popularnością, najlepiej świadczy frekwencja na Festiwalu Kół Naukowych.

Czytaj więcej »