W wieku 80 lat zmarł prof. dr hab. inż. Krystian Ledwoń, naukowiec, człowiek wielu talentów, mentor i przewodnik po świecie nauki.

Prof. Krystian Ledwoń urodził się w 1.01.1944 roku, w Zawistach Dzikich. W 1968 r. został magistrem inżynierem budowy statków żeglugi śródlądowej, na Politechnice Wrocławskiej. Doktorat z nauk technicznych/technika rolnicza, uzyskał na Akademii Rolniczej we Wrocławiu w 1977 roku. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych/technika rolnicza uzyskał na Akademii Rolniczej w Lublinie w 1991 roku. W 2002 roku uzyskał tytuł naukowy profesora, w dziedzinie nauk rolniczych.
Był stypendystą Fundacji IREX (University of Missouri Columbia, Stany Zjednoczone) oraz wykładowcą na Uniwersytecie Lagos w Nigerii. Od 1993 roku pracownik Instytutu Techniki, na Wydziale Matematyki-Fizyki-Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (od 1994 r. Uniwersytet Opolski), a następnie Katedry Inżynierii Procesowej. Na powołanym w 1999 roku Wydziale Przyrodniczo-Technicznym, pełnił w latach 1999-2002 funkcję Prodziekana. Po uzyskaniu nominacji profesorskiej kierował Katedrą Inżynierii Rolniczej i Środowiska na Uniwersytecie Opolskim.
Od 2009 roku był pracownikiem Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej. Prowadził zajęcia ze studentami kierunku technika rolnicza i leśna a także na kierunku technologia żywności i żywienia. Na Politechnice Opolskiej pracował do 2014 roku. Do 2019 roku czynnie uczestniczył w konferencjach, warsztatach organizowanych przez Katedrę Inżynierii Biosystemów na Politechnice Opolskiej. Działalność naukowa prof. Ledwonia skupiała się wokół przechowalnictwa płodów rolnych, technologii żywności oraz ekoinżynierii. Wypromował sześciu doktorów, był autorem wielu publikacji naukowych, monografii oraz podręczników akademickich.
Był człowiekiem wielu talentów. Z wielką pasją malował obrazy, pisał wiersze, był autorem kilku książek, a także grał na różnych instrumentach. Był wielkim pasjonatem motoryzacji. Profesor sam o sobie mówił „o mały włos nie został kierowcą rajdowym” .Był człowiekiem niezwykle życzliwym i pogodnym. Dla wielu z nas był mentorem, przewodnikiem po świecie nauki i po prostu dobrym kolegą.
Ostatnie pożegnanie Profesora odbędzie się w piątek, 28 czerwca o godz. 12 w nowej kaplicy na cmentarzu komunalnym Opole-Półwieś.
Rodzinie Profesora składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.