Początek współpracy z firmą IAV, liderem branży automotive

Firma IAV GmbH niedawno otworzyła swoje biuro w Opolu i już zatrudnia absolwentów oraz prowadzi szkolenia dla studentów Politechniki Opolskiej. Na tym nie koniec współpracy z liderem branży automotive.

 Współpraca z firmą IAV GmbH zapowiada się bardzo obiecująco, ponieważ mają świetne ośrodki badawcze w Niemczech, a mam nadzieję, że powstanie też taki ośrodek w Polsce. Firma niedawno otworzyła swoje biuro w Opolu, gdzie zatrudniono pierwszych naszych absolwentów – mówi prof. Mirosław Szmajda, kierownik Katedry Automatyki Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Jednym z zatrudnionych absolwentów jest mgr inż. Michał Pałyga, Function Development oraz Team Manager w IAV GmbH, który na Politechnice Opolskiej ukończył automatykę i robotykę.- Gdy rozpoczynałem pracę w IAV GmbH, w polskim oddziale było nas niewiele ponad 20 osób, teraz jest nas prawie 150. Moim głównym zadaniem jest rozwój funkcji, dzięki którym działają systemy napędowe w samochodach spalinowych, hybrydowych i elektrycznych. Współpracuję z zespołem niemieckim, ustalamy zmiany, które mają występować w nowych funkcjach, musimy to zamodelować. Część studentów na pewno kojarzy program MatLab Simulink albo Lab VIEW, to m.in znajomość tych programów ułatwia mi część zadań. Po wykonaniu takiego modelowania muszę wykonać test, czyli napisać program, który testuje wprowadzone zmiany. To jest moje główne zadania inżynierskie. Dodatkowo, od pięciu miesięcy pracuję też jako Team Manager. Pomagam w budowaniu zespołu i koordynacji – opisuje mgr inż. Michał Pałyga.

W środę studenci automatyki i robotyki wzięli udział w wykładach przygotowanych przez przedstawicieli IAV GmbH. – Wiem, że wykład będzie dotyczyć modelowania, o którym sporo wiem z zajęć, a teraz dowiem się jak korzysta się z tej wiedzy w przemyśle. Jest to nowa firma w Opolu, jest z dziedziny nowych technologii. Mam też nadzieję na informacje o praktykach, stażu, być może zatrudnieniu – mówi Dominik Fila. – Chcę zobaczyć co ta branża oferuje mi, jako automatykowi i dowiedzieć się o jakichś nowościach, które występują na rynku automotive – dodaje Mateusz Ungier.

IAV GmbH oprócz centrów rozwojowych w Berlinie, Chemnitz działa też między innymi we Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Do klientów firmy z 40-letnim doświadczeniem należą m.in. Grupa Volkswagen, BMW, Stellantis, Ford, GM, Porsche, Toyota, Bosch, Aptiv, Continental, ZF Group, Schaeffler i Sonplas. W ubiegłym roku firma postanowiła o otwarciu dwóch lokalizacji: we wrocławskim Parku Technologicznym oraz w opolskim Atlantis Office. Nowo otwarte centra kompetencji działają w obszarach testowania i aplikacji pojazdów, rozwoju elektroniki i oprogramowania, zarządzania projektami i wsparcia. Do końca 2024 roku ma tam powstać 300 miejsc pracy z planem na 500 miejsc do końca roku 2025.

Firma już deklaruje  szeroką współpracę z Politechniką Opolską. – Jesteśmy bardzo zainteresowani pozyskaniem absolwentów i też studentów uczelni, zarówno jako pracowników, uczestników praktyk. Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie przygotowania różnego rodzaju prac dyplomowych – wylicza mgr Tomasz Michael, Team Manager w IAV.
Kolejna forma współpracy to uczestnictwo w programie badawczym. Dla Opolszczyzny jest to bardzo obiecująca współpraca, ze względu na pojawienie się dużego pracodawcy dla automatyków, robotyków, elektroników, informatyków, elektrotechników, nawet mechaników. Firma mocno angażuje się w e-mobilność, w której to również uczelnia upatruje swoje potencjalne możliwości współpracy – dodaje prof. Mirosław Szmajda.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Zdjęcie nr 12 z galerii: Dron Politechniki Opolskiej z kamerą termowizyjną nad Opolem

Inżynieria środowiska z nową specjalnością

Wdrożenie unijnej dyrektywy energetycznej spowodowało, że pojawiło się zapotrzebowanie na profesjonalnych doradców energetycznych, w szczególności na osoby uprawnione do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Dlatego inżynieria środowiska na Politechnice Opolskiej ma nową specjalność. To audyt energetyczny w budownictwie.

Czytaj więcej »

Czy sztuczna inteligencja nami zawładnie?

– Maszyny opierają się na faktach, danych, nie wymyślą czegoś absolutnie nowego bez jakichkolwiek danych. Nie posiadają umiejętności abstrakcyjnego myślenia – podkreśla prof. Mariusz Rząsa z którym rozmawiamy o rosnącej popularności sztucznej inteligencji.

Czytaj więcej »