Ponad tysiąc studentów wzięło udział w Akademickich Targach Pracy. Czekało na nich ponad 70 pracodawców i powyżej 500 ofert staży, praktyk i pracy. Organizowane przez naszą uczelnię największe targi pracy w regionie odbyły się już po raz piętnasty.
– Jestem na studiach magisterskich, więc szukam pracy. Targi to dobra okazja do bezpośredniego kontaktu z pracodawcami. Można przekazać nasze CV, dopytać o szczegółowe kwestie związane z zatrudnieniem i poznać firmę w mniej formalny sposób – mówi Błażej Heik, student mechaniki i budowy maszyn. – Przyszłam na targi pracy, ponieważ uważam, że jest to naprawdę super okazja aby zapoznać się z wymaganiami rynku pracy, a ponadto popracować nad networkingiem, poznać pracodawców, dowiedzieć się z pierwszej ręki jak to wszystko wygląda – podkreśla Joanna Kulig, która studiuje dwa kierunki studiów: zarządzanie oraz analitykę danych w biznesie; jest także ambasadorką Akademickiego Biura Karier.
– Wziąłem udział w targach, żeby zorientować się jak wygląda rynek pracy po moim kierunku studiów, czyli turystyce. Najlepszą ofertę, jaką dla siebie znalazłem to propozycja firmy Itaka. Wyjazdy za granicę jako rezydent są bardzo fajną możliwością dla młodego człowieka – relacjonuje Denis Bargiel. Z kolei Wojciech Matysiak, student drugiego roku informatyki znalazł pracę już na etapie informacji zapowiadających Akademickie Targi Pracy. – Jeszcze przed targami przejrzałem listę ofert firm, które miały swoje stoiska i znalazłem pracę w IFA – opowiada Wojciech Matysiak.
Na studentów, którzy wzięli udział w Akademickich Targach Pracy czekało ponad 70 firm, które łącznie oferowały powyżej 500 możliwości pracy, staży i praktyk. Wśród nich ifm ecolink. – Ponad 70% naszych pracowników, głównie w dziale badań i rozwoju, stanowią absolwenci Politechniki Opolskiej. Radzą sobie doskonale dlatego jesteśmy na targach. Oferujemy staże, praktyki, ale także oferty związane z naszym działem badań i rozwoju. Szukamy przede wszystkim osób mocno technicznych – wylicza Magdalena Blacha z ifm ecolink.
– Nasza współpraca z Politechniką Opolską stale się rozwija. Organizujemy praktyki, staże, uczestniczymy także w Akademickich Targach Pracy, ponieważ chcemy spotkać się z młodzieżą studiującą. Zatrudniamy już absolwentów Politechniki Opolskiej, z których jesteśmy bardzo zadowoleni, dlatego chcemy pozyskać kolejnych. Interesują nas szczególnie konstruktorzy, osoby, które projektują różne rozwiązania elektrotechniczne, projektanci, specjaliści z budowy maszyn – wylicza Dorota Gorzeń z PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o. – Sam ukończyłem Politechnikę Opolską 12 lat temu, zatrudniamy sporo absolwentów tej uczelni. Dzisiaj reklamujemy oferty dla programistów, testerów oprogramowania, ale także analityków biznesowych, project managerów – informuje Dawid Pikuła z Volvo Polska, który dodaje, że firma zwraca uwagę także na umiejętności miękkie. – To przede wszystkim umiejętności rozmawiania, analitycznego rozwiązywania problemów, typowo komunikacyjne – objaśnia Dawid Pikuła.
W trakcie Akademickich Targów Pracy padł kolejny rekord frekwencji: przez cztery godziny hol budynku „Łącznik”, gdzie odbywały się targi, odwiedziło ponad tysiąc studentów.
– Akademickie Targi Pracy to już marka. Organizowane od 15 lat największe tego typu wydarzenie w województwie co roku łączy studentów z pracodawcami. Warto podkreślić, że stale wzrasta nie tylko liczba młodych osób odwiedzających targi, ale także firm, które są zainteresowane zatrudnieniem naszych studentów – podsumowuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. – Słuchamy, czego studenci od nas oczekują, jakie mają potrzeby, ale także bardzo cieszę się, że studenci tworzą z nami to wydarzenie. Dają nam swoje pomysły, zatem to wydarzenie dla studentów tworzone także przez studentów – podkreśla Aleksandra Jasińska, kierowniczka Akademickiego Biura Karier Politechniki Opolskiej, które organizuje wydarzenie.