Politechnika Opolska doceniona w badaniach społecznych

Prof. Brygida Solga, prof. Diana Rokita-Poskart i dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej zostały powołane do Komitetu Badań nad Migracjami przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Ponadto, prof. Brygida Solga została wybrana na wiceprzewodniczącą komitetu. Tym samym Politechnika Opolska jest trzecią najliczniej reprezentowaną uczelnią w komitecie i jedyną techniczną uczelnią w tym gremium.

Zakres działania Komitetu Badań nad Migracjami PAN obejmuje m.in. analizę roli Polski w europejskim systemie migracyjnym i związanymi z nim wyzwaniami, analizę obecności migrantów w naszym kraju, w szczególności obywateli Ukrainy, a także ich wpływu na rozwój gospodarczy kraju i poszczególnych regionów.
Szczególnym zadaniem będzie także podjęcie dyskusji na temat kształtu polskiej polityki migracyjnej i integracyjnej, której wciąż brakuje w systemie instytucjonalnym. Istotnie ważnym zadaniem komitetu będzie także analiza zjawiska migracji wewnętrznych i ich wpływu na równoważony rozwój Polski. Jest to kluczowy obszar badawczy, który pozwoli lepiej zrozumieć regionalne dysproporcje rozwojowe oraz opracować skuteczne narzędzia polityki regionalnej.

Po raz pierwszy do Komitetu Badań nad Migracjami przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk na trzyletnią kadencję zostały powołane aż trzy naukowczynie z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. To: prof. Brygida Solga, która została wybrana także na wiceprzewodniczącą komitetu (po raz drugi będzie członkinią prezydium), prof. Diana Rokita-Poskart i dr Sabina Kubiciel-Lodzińska.

Tym samym Politechnika Opolska jest trzecią wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu najliczniej reprezentowaną uczelnią w komitecie po Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim.

Moja współpraca z Komitetem trwa już od 2011 r., od kiedy jestem jego członkinią, a od minionej kadencji mam okazję zasiadać w prezydium. Funkcja wiceprzewodniczącej jest dla mnie dużym zaszczytem, ale także docenieniem roli opolskiego ośrodka naukowego w obszarze zagadnień migracyjnych. Badania te zapoczątkował w regionie prof. Robert Rauziński już w latach 70. XX w., od tego czasu są one kontynuowane i dzisiaj mają znacznie szerszy charakter. Analizy dotyczą bowiem już nie tylko specyficznych dla tego obszaru migracji zagranicznych, ale także napływu cudzoziemców oraz migracji wewnętrznych. Elementem charakterystycznym dla tych badań, istotnie wyróżniającym ośrodek opolski, jest łączenie analiz naukowych z ich wymiarem utylitarnym. Ten walor zawsze podkreślam w gronie komitetu i taki charakter tych analiz będę starała się realizować w dalszym ciągu – zaznacza prof. Brygida Solga. – Powołanie odbieram jako znaczącą nobilitację. Dołożę wszelkich starań, by wnieść istotny wkład w prace komitetu, a także propagować ideę badań migracyjnych w środowisku naukowym. Jestem przekonana, że interdyscyplinarny charakter komitetu umożliwi pełniejsze zrozumienie wagi, ale także i złożoności procesów migracyjnych i pozwoli wypracować rekomendacje korzystne dla rozwoju całego kraju – informuje prof. Diana Rokita-Poskart.
Natomiast dr Sabina Kubiciel-Lodzińska zauważa, że powołanie do komitetu aż trzech osób związanych z Politechniką Opolską udowadnia, że na uczelni technicznej można realizować ważne badania także z obszaru nauk społecznych. – To bardzo cieszy, bo jesteśmy jedyną uczelnią techniczną reprezentowaną w tym gremium. Imigracja do Polski jest procesem, o którym trzeba myśleć długookresowo i strategicznie, dlatego chciałabym, aby w badania migracyjne szerzej włączyli się specjaliści z zarządzania oraz informatyki, aby skuteczniej analizować napływ migrantów – podkreśla dr Sabina Kubiciel-Lodzińska.


Przypomnijmy, że Polska Akademia Nauk docenia dorobek naszych naukowców także w naukach technicznych, wcześniej m.in. prof. Tadeusz Łagoda został powołany do sekcji Mechaniki Materiałów Komitetu Mechaniki PAN, prof. Grzegorz Królczyk został wybrany na przewodniczącego zespołu zadaniowego ds. czasopism naukowych oraz rozwoju dyscyplin naukowych Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk. Natomiast prof. Marian Łukaniszyn na przewodniczącego Komitetu Elektrotechniki.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Grupa uśmiechniętych osób ze statuetkami w ręku

Rusza kolejna edycja programu MentorMix!

Politechnika Opolska we współpracy z Business Centre Club (BCC) ogłasza start trzeciej edycji programu mentoringowego MentorMix, skierowanego do studentów, chcących zdobywać wiedzę od doświadczonych ekspertów i świadomie kształtować swoją przyszłość zawodową. Rekrutacja studentów już trwa!

Czytaj więcej »
Grupa kilkudziesięciu młodych ludzi pozuje uśmiechnięta do zdjęcia na tle bezchmurnego nieba

Blended Intensive Programmes to prawdziwy hit!

Portugalia, Włochy i Czechy – to najpopularniejsze kierunki wyjazdów w ramach mobilności krótkoterminowych i tzw. Mieszanych programów intensywnych, czyli Blended Intensive Programmes, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem naszych studentów.

Czytaj więcej »
Mężczyzna w okularach wskazuje palcem ekran komputera

Nowe wyposażenie jedynego w Europie laboratorium

Aparat ultrasonograficzny, platforma pedobarograficzna, podoskop a nawet specjalny fotel zaprojektowany przez naszych naukowców – to nowe wyposażenie, które poszerzy możliwości diagnostyczne jedynego w Europie i drugiego na świecie laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego działającego na Politechnice Opolskiej.

Czytaj więcej »