Politechnika Opolska drugi rok z rzędu na prestiżowej Liście Szanghajskiej

Nasza uczelnia jest jedyną uczelnią w regionie, która została zakwalifikowana w najnowszej edycji Shanghai Ranking’s Global Ranking of Academic Subjects. W zestawieniu dotyczącym inżynierii mechanicznej oraz nauki o pomiarach ujęto tylko sześć polskich szkół wyższych.

W tegorocznej edycji Shanghai Ranking’s Global Ranking of Academic Subjects zakwalifikowano ponad 1900 uczelni z 96 krajów. – To największy, naukowy ranking świata, w którym nasza uczelnia została zakwalifikowana drugi rok z rzędu. To oczywiście bardzo dobra wiadomość, ponieważ potwierdza wysoki poziom Politechniki Opolskiej. Sam fakt kwalifikacji na liście jest dla uczelni ogromnym prestiżem, nasza politechnika osiągnęła wysokie miejsca zarówno w kwalifikacji krajowej jak i światowej – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Politechnika Opolska jest jedyną uczelnią w regionie ujętą na Liście Szanghajskiej. Została zakwalifikowana na dwóch listach rankingowych: pierwsza z nich dotyczy inżynierii mechanicznej, druga nauki o pomiarach. W tych kategoriach zostało ujętych w sumie tylko 6 polskich uczelni. W inżynierii mechanicznej pozostałe uczelnie to: Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska. Natomiast w obszarze nauki o pomiarach to: AGH, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska.

Jak informuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej, opolska uczelnia zajęła 2. miejsce w Polsce w inżynierii mechanicznej i 3. miejsce na liście dotyczącej nauki o pomiarach. – Warto podkreślić, że zajmujemy wysokie miejsca także w zestawieniu światowym, należymy do czołowych uczelni świata. W obu obszarach zostaliśmy zakwalifikowani na miejscach 201-300 najlepszych uczelni świata. Dla nas to przede wszystkim potwierdzenie, że przyjęty kierunek rozwoju naukowego jest realizowany i to realizowany skutecznie. To także efekt zaangażowania pracowników – komentuje prof. Grzegorz Królczyk, który dodaje, że kryteria rankingu w tym roku zmieniły się w stosunku do poprzednich lat. – Są teraz bardziej korzystne dla dużych uczelni, mimo to jesteśmy na bardzo mocnej pozycji – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk.

Ranking opiera się na takich kryteriach jak m.in. wyniki badań naukowych, wpływ badań, współpraca międzynarodowa. – Czekamy na wyniki Listy Szanghajskiej dotyczące obszaru nauk o sporcie. Publikowane są później. Rok temu Politechnika Opolska oraz Akademie Wychowania Fizycznego w Gdańsku i Katowicach były jedynymi uczelniami z Polski zakwalifikowanymi w rankingu – przypomina prof. Grzegorz Królczyk.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Powołano liderów dydaktyki

Uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach realizowanych przez Zespół Liderów Dydaktyki nauczyciele akademiccy mogą dodatkowo rozwinąć swoje umiejętności, m.in. w grywalizacji i zastosowaniu gier w dydaktyce, czy w stosowaniu interaktywnych narzędzi dydaktycznych.

Czytaj więcej »