Politechnika Opolska, jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce, kładzie duży nacisk na rozwój fizjoterapii neurologicznej

Kobieta rehabilituje ramię drugiej kobiecie

Angaż doświadczonych polskich i zagranicznych specjalistów, warsztaty i szkolenia dla studentów, a także organizacja specjalistycznych konferencji – to tylko część inicjatyw na Politechnice Opolskiej, które mają pomóc w rozwoju fizjoterapii neurologicznej, jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin fizjoterapii.

Fizjoterapia neurologiczna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin fizjoterapii. Dotyczy ona jednostek chorobowych, które są coraz częściej spotykane i w związku z tym wiedza i umiejętności radzenia sobie z pacjentami neurologicznymi będzie w niedługim czasie kluczowa dla zdrowia publicznego – twierdzi Wojciech Stefaniak z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.
– Pacjent neurologiczny to taki pacjent, który w wyniku choroby, lub w wyniku jakiegoś nagłego zdarzenia, bo to są też pacjenci urazowi, doznał uszkodzenia układu nerwowego. Osobna grupa to pacjenci z uszkodzeniami ośrodkowymi i pacjenci z uszkodzeniami obwodowymi, czyli uszkodzeniami rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Na pograniczu pacjenta fizjoterapii neurologicznej i fizjoterapii ortopedycznej są pacjenci z bólami kręgosłupa, dlatego, że u nich też może dojść do uszkodzeń nerwów obwodowych spowodowanych uciskiem na te nerwy – wyjaśnia Aleksandra Kucińska z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, a Tomasz Waraksa, także z Katedry Fizjoterapii, dodaje: W moim przypadku to są pacjenci po uszkodzeniach mózgu: po udarach, po wypadkach, urazach czaszkowo-mózgowych. Są to pacjenci również z postępującymi chorobami, jak stwardnienie rozsiane, jak stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona. Mamy bardzo indywidualne podejście do pacjenta i do jego potrzeb: inaczej ta nasza fizjoterapia będzie wyglądać u osoby, która doznała udaru i ma niedowład połowiczny bądź czterokończynowy, a trochę inaczej będzie wyglądała u osoby, która ma postępującą chorobę. Bardzo często osoby, które doznały urazu mózgu, ja z tymi osobami pracuję najczęściej, straciły jakiś „ruch” i my tu się pojawiamy, żeby pomóc w jego odzyskaniu.

Politechnika Opolska jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce kładzie duży nacisk na rozwój fizjoterapii neurologicznej. – Chcemy rozwijać rehabilitację neurologiczną na naszym wydziale poprzez tworzenie różnych inicjatyw. Jedne z nich to zapraszanie do współpracy doświadczonych specjalistów polskich i zagranicznych, którzy mają wspomagać w procesie kształcenia studentów, ale również dydaktyków, czy fizjoterapeutów z naszego regionu i całej Polski. Jedną z takich inicjatyw, które podejmowaliśmy we wcześniejszych latach, to realizacja konferencji Neuro Forum. Tegoroczna jej odsłona jest zaplanowana na listopad. Trzydniowe wydarzenie, połączone ze szkoleniem studentów, odbędzie się pod nazwą Neuro Week. Jak w roku ubiegłym, ponownie do nas przyjedzie światowej klasy ekspert Marc Michielsen, będący łącznikiem pomiędzy uniwersytetem KU Leuven a Politechniką Opolską, będzie on zarówno naszym konsultantem, jak i współpracownikiem naukowym. Ponadto włączamy szereg warsztatów i szkoleń dla studentów, które będziemy regularnie organizowali na wydziale. Obecnie przygotowujemy materiały dydaktyczne przy pomocy wybitnych specjalistów z tej dziedziny. Prawdopodobnie będziemy pierwszą uczelnią w Polsce, która będzie dysponowała materiałem filmowym z zakresu rehabilitacji neurologicznej – zapowiada Wojciech Stefaniak z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.

– Wybrałem pracę na tej uczelni dlatego, że już wcześniej miałem z nią świetny kontakt. Uczestniczyłem w konferencji Neuro Forum, gdzie prowadziłem warsztaty. Widziałem świetną organizację tego, widziałem dynamikę i energię pracy m.in. Wojciecha Stefaniaka i bardzo mi się podoba jego wizja zespołu, do czego dąży, to jest coś, co naprawdę się rozwija i wróży fajną przyszłość – przyznaje Tomasz Waraksa, jeden z nowych pracowników wydziału.

Natomiast Aleksandra Kucińska podkreśla, że warto zgłębiać wiedzę związaną z fizjoterapią neurologiczną. – Wiemy, że populacja pacjentów neurologicznych jest bardzo duża, a praca z nimi jest wymagająca, więc chcielibyśmy pokazać studentom, jak jest to fascynujące. Pracuję już 24 lata jako fizjoterapeuta neurologiczny, także z pacjentami „ciężkimi”, z pacjentami w śpiączce i jest to ogromna radość i satysfakcja, kiedy pacjent, który wybudza się ze śpiączki, poddany fizjoterapii, może odzyskiwać funkcje ruchowe – opowiada Aleksandra Kucińska, dodając: Nowoczesna fizjoterapia zajmuje się nie tylko aspektami czysto ruchowymi, ale bierze też pod uwagę to, że my jesteśmy całością, czyli nasze emocje, naszą kondycję i nasze poznanie, czyli te funkcje związane z percepcją, to wszystko razem dopiero daje nam tę całość fizjoterapii. Coraz bardziej też widzimy to połączenie właśnie pomiędzy ciałem a umysłem czy duszą, i jak to świetnie można łączyć też w fizjoterapii neurologicznej.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także