Politechnika ponownie w czołówce najlepszych uczelni sportowych w Polsce

Na zdjęciu znajduje się grupa czterech osób w pomieszczeniu, które wygląda na studio lub laboratorium. Na pierwszym planie stoi mężczyzna w białej koszulce i brązowych spodniach, który wyciąga rękę w stronę aparatu. Za nim, po lewej stronie, stoi mężczyzna w ciemnej koszulce i dżinsach, a obok niego kobieta w czerwonej koszulce. W tle widać jeszcze jedną osobę siedzącą przy komputerze. W pomieszczeniu znajdują się statywy z kamerami lub aparatami.

Trzy polskie akademie wychowania fizycznego i nasza politechnika zostały zakwalifikowane do najnowszej edycji najważniejszego rankingu nauk o sporcie. To 2024 Global Ranking of Sport Science Schools and Departments Listy Szanghajskiej.

Ranking 2024 Global Ranking of Sport Science Schools and Departments przedstawia najlepsze uczelnie sportowe świata lub uczelnie posiadające jednostki związane ze sportem. Jest to najbardziej prestiżowy ranking nauk o sporcie na świecie, który ocenia w sposób transparentny osiągnięcia naukowe uczelni realizujących badania na poziomie światowym.
– Politechnika Opolska po raz drugi z rzędu jako jedyna uczelnia w regionie znalazła się w prestiżowym zestawieniu światowych uczelni prowadzących badania naukowe z obszaru sport science. Odzwierciedla to w tym roku Lista Szanghajska dla uczelni prowadzących badania z obszaru nauk o kulturze fizycznej: 2024 Global Ranking of Sport Science Schools and Departments. Tegoroczne zestawienie potwierdza wysoką jakość prowadzenia badań naukowych na Politechnice Opolskiej – informuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
W tym roku w prestiżowym zestawieniu znalazły się jedynie cztery polskie uczelnie. Poza politechniką to akademie wychowania fizycznego z Katowic, Gdańska i Warszawy.
– Warto podkreślić, że nasza uczelnia osiągnęła także wysoką pozycję w rankingu światowym, zajmując miejsce w przedziale 200-300 najlepszych uczelni świata – dodaje prof. Grzegorz Królczyk.
– Warto również zwrócić uwagę, że pozostałe polskie uczelnie ujęte w rankingu to akademie wychowania fizycznego. Tymczasem my udowodniliśmy, że funkcjonujący od blisko 30 lat Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, czyli uczelni technicznej, także może prowadzić badania w obszarze nauk o sporcie na światowym poziomie. To efekt synergii pomiędzy naukami medycznymi a inżynieryjnymi – podkreśla prof. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy, że Politechnika Opolska została także wysoko zakwalifikowana w najnowszej edycji Shanghai Ranking’s Global Ranking of Academic Subjects w kategorii dotyczącej inżynierii mechanicznej oraz nauki o pomiarach. W obu zestawieniach ujęto tylko sześć polskich uczelni.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Ważna, międzynarodowa konferencja o rzemiośle. Po raz pierwszy w Polsce!

Na dwa dni aula Politechniki Opolskiej w „Łączniku” stała się przestrzenią wymiany myśli, inspiracji i doświadczeń, łącząc tradycję z nowoczesnością pod hasłem „Heritage, Innovation, Resilience, Business”. To także II Międzynarodowa Konferencja KreativEU – inicjatywy wspierającej współpracę europejskich uczelni na rzecz kultury, przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej »

Jedenasta edycja AMS uroczyście zakończona

W każdy czwartek, w sali wykładowej na Wydziale Budownictwa i Architektury, spotykają się wyjątkowi studenci. To słuchacze Akademii Młodych Serc, którzy już od jedenastu lat przychodzą tu, by wysłuchać wykładów i podyskutować z prowadzącymi zajęcia. Po ostatnim w tym roku akademickim wykładzie, zostały im wręczone dyplomy.

Czytaj więcej »