Polska Komisja Akredytacyjna: wysoki poziom laboratoriów dydaktycznych mechatroniki

Mężczyzna siedzi przy komputerze

Polska Komisja Akredytacyjna przyznała po raz kolejny pozytywną ocenę programową dla mechatroniki, kierunku studiów prowadzonego na Wydziale Mechanicznym naszej uczelni. W raporcie zespołu oceniającego PKA zwróciła uwagę m.in. na wysoki poziom techniczny infrastruktury i wyposażenia laboratoriów dydaktycznych.

Polska Komisja Akredytacyjna to niezależna instytucja działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia w polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Ocena komisji jest kluczowa dla dalszego prowadzenia danego kierunku studiów – w przypadku oceny negatywnej minister może cofnąć albo zawiesić uprawnienia jednostki do prowadzenia tak ocenionych studiów na danym kierunku i poziomie kształcenia.

Pod koniec lipca br. PKA uchwałą Prezydium po raz kolejny przyznała pozytywną ocenę programową dla mechatroniki, kierunku studiów prowadzonego na Wydziale Mechanicznym naszej uczelni. W głównej konkluzji uchwały komisja stwierdza, że proces kształcenia realizowany na akredytowanym kierunku umożliwia osiągnięcie założonych efektów uczenia się dla studiów zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia.

W raporcie zespołu oceniającego PKA zwróciła uwagę m.in. na wysoki  poziom techniczny infrastruktury i wyposażenia laboratoriów dydaktycznych pod względem stanowisk, jak i oprogramowania oraz dbałość o systematyczne monitorowanie i modernizację wyposażenia. Podkreślono również, że zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowany zespół wykładowców, a studenci mają dobre warunki do nauki i zdobywania umiejętności.
– Ważnym aspektem wskazanym w raporcie jest również aktywna współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym i szereg działań umożliwiających kontakt studentów z pracodawcami, np. Praktyczny Wydział Mechaniczny, Akademickie Targi Pracy, jako dobrą praktykę w tej kwestii wskazano działalność Akademickiego Biura Karier. Członkowie Komisji pochwalili również dostępność i warunki w naszych akademikach – wylicza prof. Roland Pawliczek, przewodniczący rady dydaktycznej kierunku mechatronika.
Pozytywna ocena obowiązuje do roku akademickiego 2029/2030.

Przypomnijmy, że mechatronika to jeden z kierunków w ofercie uczelni, który przeszedł kompleksową zmianę. Polega ona m. in. na wprowadzeniu nowych przedmiotów oraz dużym nacisku na praktykę. Od najbliższego roku akademickiego kształcenie na mechatronice będzie się odbywać w ramach jednej specjalności, a nauka kluczowych przedmiotów będzie się zaczynać już od pierwszego semestru.
– Istotnym elementem wprowadzonych zmian w programie studiów jest nauka technik komputerowego wspomagania prac inżynierskich. Oprócz dotychczas stosowanych technik CAD zagadnienia z mechaniki mechanizmów czy wytrzymałości materiałów będą rozwiązywane przy pomocy takich programów komputerowych, jak: Inventor, Ansys, Matlab/Simulink czy LabVIEW. Studenci będą wykorzystywać metody numeryczne w przygotowaniu procesu  szybkiego prototypowania (rapid prototyping) z użyciem technologii druku 3D. W programie studiów znajdują się również przedmioty związane ze sterownikami PLC oraz podstawami robotyki i manipulatorów przemysłowych. W tych zagadnieniach będą nas wspierać wykładowcy z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki wraz z ich zapleczem laboratoryjnym – wylicza prof. Grzegorz Robak, dziekan Wydziału Mechanicznego.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Trzy osoby stojące obok siebie, patrzące w stronę aparatu. Na pierwszym planie znajduje się młody mężczyzna w okularach, uśmiechnięty. Za nim, po lewej stronie, jest młody mężczyzna z długimi włosami, ubrany w koszulę w kratę. Po prawej stronie, za nimi, znajduje się młody mężczyzna z krótkimi włosami, ubrany w ciemną bluzę z wzorami. W tle widać metalowe elementy konstrukcyjne i niebiesko-żółte elementy.

Nasi studenci na podium prestiżowego konkursu

Po doświadczeniach z uczelnianej pracowni robotyki, postanowili sprawdzić swoje umiejętności konkurując z przedstawicielami największych uczelni w Polsce. Mowa o prestiżowym konkursie Robo Challenge 2025, w którym nasi studenci zajęli trzecie miejsce.

Czytaj więcej »

Opolski Dyplom Roku. Nasi absolwenci nie mieli sobie równych

Do tegorocznego finału konkursu na najlepszy dyplom organizowanego przez opolski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zakwalifikowano dziesięć prac dyplomowych, z czego dziewięć to prace absolwentów naszej uczelni. W kategorii najlepsza praca inżynierska wygrała inż. arch. Karolina Żak, natomiast w kategorii praca magisterska mgr inż. arch. Wiktoria Maciejewska.

Czytaj więcej »