Ponad 51 milionów złotych ministerialnego wsparcia dla Politechniki Opolskiej

Grupa osoób prezentuje tekturowy czek.

Dokładnie 51 150 000 zł Politechnika Opolska otrzymała
z Ministerstwa Edukacji i Nauki na kompleksowy remont uczelnianego budynku typy „Lipsk”. Symboliczny czek na ręce rektora Politechniki Opolskiej prof. Marcina Lorenca przekazał w niedzielę Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek.

Mam zaszczyt przekazać panu rektorowi symboliczny czek na przebudowę budynku „Lipsk”, gdzie po kompleksowym remoncie będą się mieścić dwa wydziały: Wydział Ekonomii i Zarządzania oraz Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki. To rzecz niezwykle ważna dla politechniki. Życzę efektywnej realizacji tego przedsięwzięcia – powiedział prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Politechnice Opolskiej zależy nie tylko na podnoszeniu jakości nauki, badań ale dbamy także o warunki nauczania i pracy, stąd też zaplanowaliśmy kompleksową przebudowę „Lipska”. Standard mieszczącego się na terenie pierwszego kampusu budynku bowiem od dawna nie odpowiada obecnym. Projekt przebudowy zakłada, że z budynku zostanie tylko konstrukcja. Ale to nie wszystko. Projekt zakłada energetyczną samowystarczalność budynku, jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną i tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzać pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne chłodziły latem – wylicza prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.


Plan remontu zakłada także zmiany otoczenia wokół samego budynku, nasadzenia drzew i krzewów oraz powstanie parkingów, na których zadaszeniach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które również będą dostarczały energię do budynku. Całkowity koszt inwestycji to 72 mln zł. Prace remontowe mają ruszyć pod koniec października i potrwają trzy lata.

Przypomnijmy, że w sobotę Politechnika Opolska otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki dwa czeki na blisko dwa miliony złotych. Jeden dotyczy programu Polska Metrologia, drugi zwiększenia wysokości subwencji.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Mentorzy i studenci ponownie połączyli siły. Finał czwartej edycji MentorMix

Kilka miesięcy spotkań, rozmów o karierze, wspólne wyznaczanie celów i praca nad rozwojem zawodowym – tak wyglądała czwarta edycja programu MentorMix realizowanego przez Akademickie Biuro Karier Politechniki Opolskiej. Program połączył trzynastu studentów z ekspertami reprezentującymi różnorodne sektory gospodarki – od przemysłu i produkcji, przez ochronę zdrowia, administrację publiczną i IT, aż po sektor usług.

Czytaj więcej »

Zielone kampusy zaczynają się od współpracy. Międzynarodowe warsztaty GreenCamUz na Politechnice Opolskiej

27 przedstawicieli uczelni partnerskich z Uzbekistanu, Turcji oraz Litwy uczestniczyło w tygodniowych warsztatach realizowanych na Politechnice Opolskiej w ramach projektu GreenCamUz programu Erasmus+ KA2. Goście brali udział w intensywnym programie szkoleniowym przygotowanym przez naszą uczelnię, poświęconym idei zrównoważonego rozwoju i tworzenia zielonych kampusów akademickich.

Czytaj więcej »