Pora na studia

Trzy osoby siedzą przy komputerach, dwie patrzą w monitor i się uśmiechają

Na Politechnice Opolskiej trwa rekrutacja na studia. W ofercie naszej uczelni są cztery nowe kierunki studiów, które tak jak pozostałe, powstały w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy i gwarantują zawodowy sukces.

– Co roku na naszej uczelni uruchamiamy nowe kierunki studiów, które powstają w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy oraz na wzywania współczesnego przemysłu. Warto podkreślić, że przygotowując program każdego kierunku współpracujemy z przedsiębiorcami, przemysłem, kładziemy duży nacisk na zajęcia praktyczne i projektowe – wylicza prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który zwraca również uwagę na to, że każdy z nowych kierunków w ofercie uczelni cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów. Tak było rok temu z komunikacją wizerunkową, trenerem aktywności fizycznej i zdrowia czy wcześniej z dietetyką i jakością żywności oraz sportem i bezpieczeństwem.

– W tym roku nowości w ofercie studiów Politechniki Opolskiej to: modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle, inżynieria mechaniczna, mechatronika wspomagana AI, energetyka rozproszona i zarządzanie energią – wylicza prof. Marcin Lorenc.

Modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle to odpowiedź na postępującą cyfryzację niemal każdej dziedziny życia. Współczesny przemysł coraz częściej opiera się na cyfryzacji obiektów, procesów, systemów i decyzji, a umiejętność tworzenia i wykorzystywania modeli symulacyjnych staje się kluczowa dla rozwoju zdecydowanej większości przedsiębiorstw. Studia przygotowują inżynierów do wymagań krajowego oraz międzynarodowego rynku pracy, zapewniając możliwości zatrudnienia w wielu gałęziach przemysłu skoncentrowanych na transformacji cyfrowej działalności produkcyjno-usługowej współczesnych przedsiębiorstw. Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy zarówno w przemyśle, jak i w sektorze usług, jednostkach badawczo-rozwojowych, czy konsultingowych. Perspektywy zawodowe obejmują m.in. stanowiska specjalisty ds. modelowania procesów biznesowych lub produkcyjnych, specjalisty ds. optymalizacji lub cyfryzacji procesów, inżyniera ds. symulacji, projektanta CAD/CAM, konstruktora maszyn i aparatów przemysłowych, specjalisty ds. prototypowania, czy menedżera projektów technologicznych.

Natomiast inżynieria mechaniczna to odpowiedź na dynamiczne zmiany technologiczne i rosnące zapotrzebowanie na inżynierów łączących klasyczną wiedzę z nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu automatyzacji, robotyki i cyfryzacji. Program nowego kierunku studiów na naszej uczelni został tak zaprojektowany, by studenci nie tylko rozumieli mechanizmy działania maszyn, ale też potrafili efektywnie projektować złożone systemy produkcyjne i zarządzać nimi w środowisku przemysłowym zgodnym z koncepcją Przemysłu 4.0.
Absolwenci kierunku mogą liczyć na szerokie możliwości zatrudnienia w kraju i za granicą. Przemysł motoryzacyjny, lotniczy, energetyczny, a także startupy technologiczne, biura projektowe, firmy z branży automatyzacji i robotyki — to tylko niektóre z sektorów, które czekają na absolwentów nowego kierunku.

Mechatronika wspomagana AI z kolei przygotowuje studentów do projektowania, wdrażania i serwisowania zaawansowanych systemów mechatronicznych, które stają się fundamentem inteligentnych maszyn, robotów, urządzeń domowych, a także nowoczesnych technologii medycznych czy biotechnologicznych. Zastosowanie AI w sterowaniu i analizie danych sprawi, że absolwenci kierunku będą gotowi do pracy przy najbardziej zaawansowanych projektach technologicznych – od inteligentnych maszyn po samouczące się systemy produkcyjne.
Absolwenci nowego kierunku będą przygotowani do pracy w dynamicznie rozwijających się sektorach gospodarki: motoryzacyjnym, lotniczym, elektromaszynowym, medycznym, biotechnologicznym czy automatyki przemysłowej. Możliwości zawodowe są bardzo szerokie – od projektowania inteligentnych systemów opartych na AI, przez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych, aż po inżynierię serwisową w inteligentnych fabrykach przyszłości. Absolwenci będą mieli także solidne przygotowanie do założenia własnych, technologicznych startupów a także do rozwijania innowacyjnych produktów na styku mechatroniki i sztucznej inteligencji.

Energetyka rozproszona i zarządzanie energią to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na ekspertów w dziedzinie zarządzania energią, optymalizacji wykorzystania źródeł energii elektrycznej i ciepła oraz ich integracji. Tylko w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat potrzebnych będzie ok. 50 tysięcy specjalistów niezbędnych w segmencie OZE począwszy od projektowania przez wykonawstwo na zarządzaniu skończywszy.
W odróżnieniu od istniejących kierunków związanych z energetyką, które koncentrują się głównie na aspektach technicznych produkcji i dystrybucji energii, nowy kierunek kładzie nacisk na: energetykę rozproszoną, zarządzenie energią, optymalizację zużycia energii z uwzględnieniem ekonomicznych i środowiskowych wymagań) oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii w energetyce. Unikatowy program studiów to jedno. Drugie, to najnowocześniejszy sprzęt, na którym będą pracować studenci nowego kierunku: na naszej uczelni niedawno otwarto laboratorium OZE, w skład którego wchodzą nowoczesne stanowiska umożliwiające eksperymenty i badania w zakresie technologii odnawialnych źródeł energii a także farma fotowoltaiczna i magazyn energii.

– Nowe kierunki w ofercie naszej uczelni to jedno. Badamy także losy naszych absolwentów, obserwujemy zmiany na rynku pracy, pytamy pracodawców o oczekiwania. Na tej podstawie co roku ulepszamy programy pozostałych kierunków studiów po to, aby nasi studenci byli jak najlepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Ostatnie zmiany to wprowadzenie zajęć o charakterze projektowym m. in. na informatyce. Oferujemy także naszym studentom dodatkowe możliwości, jak np. w programie „Mentor mix” pracę z mentorami świata biznesu. Taki program mentoringowy prowadzą tylko 23 polskie uczelnie – wylicza prof. Marcin Lorenc.
Pierwsza tura rekrutacji na Politechnice Opolskiej potrwa do 20 lipca. Cała lista kierunków dostępna pod linkiem.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Duże zainteresowanie tematyką finansów publicznych

Pracował jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, a także wiceminister finansów – prof. Sebastian Skuza wygłosił na naszej uczelni wykład o finansach publicznych w czasach turbulencji. Na spotkanie z nim przyszli nie tylko pracownicy uczelni, ale także duża grupa studentów, z których część zna profesora z wykładów na Wydziale Ekonomii i Zarządzania.

Czytaj więcej »
Drzewo bez liści. W tle słońce

Odszedł dr inż. Andrzej Nowak

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dra inż. Andrzeja Nowaka, wieloletniego pracownika Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, adiunkta  w ówczesnej Katedrze Materiałoznawstwa i Technologii Bezwiórowych.

Czytaj więcej »