Postanowił pomóc sobie i innym: student opracował aplikację dla osób w spektrum autyzmu

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna w garniturze, trzymający w rękach książkę z napisem "PRACA INŻYNIERSKA". Stoi w pomieszczeniu, które wygląda na biuro lub salę konferencyjną. W tle widać tablice z dokumentami lub plakatami.

Aplikacja, która wspiera osoby w spektrum autyzmu w samodzielnym życiu, powstała w ramach pracy dyplomowej Kacpra Szpytkowskiego, studenta informatyki. Praca została obroniona na ocenę bardzo dobrą, sama aplikacja przeszła już pierwsze testy.

– Chciałem pomóc sobie i innym w spektrum autyzmu w samodzielnym życiu, żeby osoby z ASD mogły uniezależnić się od opiekunów. Dlatego wymyśliłem aplikację webową o nazwie „Asystent w codzienności osoby z ASD” – tłumaczy inż. Kacper Szpytkowski.
Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak typowy kalendarz. W aplikacji opiekun lub użytkownik tworzy szablon dnia, wstawia zadania, a o określonej godzinie aplikacja wysyła komunikat, co dany użytkownik ma zrobić. To np. przygotowanie posiłku, informacja o tym, jak należy się ubrać (aplikacja sprawdza pogodę), komunikat o tym, że trzeba iść na uczelnię, do tego opis, w którym miejscu co się znajduje. Aplikacja pomaga w szeregu innych, codziennych czynności jak np. w przygotowaniu prania ubrań, począwszy od sortowania rzeczy po instrukcję, jak należy je prawidłowo powiesić na suszarce. Opiekun widzi, czy dane zadanie zostało wykonane.

– To rzeczywiście działa. Kacper używa tego na co dzień, świetnie mu to pomaga. Bardzo dobrze sobie radzi, nie muszę być cały czas obok – podkreśla Ewa Marczak-Szpytkowska, mama inżyniera. – Osoby w spektrum są zadaniowe, więc reagują na komendy aplikacji. Zadanie jest zrobione, idą dalej – dodaje Ewa Marczak-Szpytkowska.
We wtorek Kacper Szpytkowski obronił pracę dyplomową na ocenę bardzo dobrą.

– Dyplomant w trakcie pracy wykazał się dużą samodzielnością w rozwiązywaniu problemów, jednocześnie korzystał ze swoich doświadczeń, wiedział, co jest potrzebne w tej aplikacji. Korzystał z narzędzi, których nauczył się w trakcie studiów, jednocześnie rozwinął swoją wiedzę. Pan Kacper planuje kontynuować naukę na studiach magisterskich, rozwijać aplikację, ma także dużo innych, ciekawych pomysłów – relacjonuje prof. Andrzej Waindok, promotor pracy.
 – Każda praca dyplomowa, która powstaje na politechnice i która wspiera osoby ze szczególnymi potrzebami jest dla naszej społeczności powodem do dumy. To kolejny dowód na to, że prace inżynierskie mogą być blisko ludzi, a inżynierowie działają dla ludzi – zauważa dr Agnieszka Kossowska, kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami na Politechnice Opolskiej.

Przypomnijmy, że to kolejna praca dyplomowa obroniona na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, która wspiera osoby ze szczególnymi potrzebami. Niedawno inż. Anna Mrozek opracowała aplikację, która umożliwia korzystanie z klawiatury komputera za pomocą ruchu gałek ocznych. Wcześniej inż. Jakub Zelek zaprojektował i zbudował urządzenie do przezskórnego odbierania bodźców dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych, dzięki czemu osoby niesłyszące będą wiedzieć, że w ich kierunku zmierza taki pojazd.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także