Poznaliśmy opolskie firmy przyjazne cudzoziemcom

Uśmiechnięta grupa kilkudziesięciu osób pozuje trzymając w ręku dyplomy

Już po raz trzeci na Politechnice Opolskiej przyznano nagrody dla przedsiębiorstw z województwa opolskiego, które zatrudniają obcokrajowców.

W tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 29 firm reprezentujących bardzo różne branże m.in. budownictwo, transport, przemysł, stolarkę, edukację, usługi kosmetyczne oraz opiekę zdrowia.  Pracodawcy najczęściej zatrudniali cudzoziemców pochodzących z Ukrainy, ale wśród firm biorących udział w konkursie były też takie, w których pracują osoby z Nepalu, Uzbekistanu, Kolumbii, Bangladeszu, Brazylii, Filipin i Tadżykistanu.

– Celem konkursu „Opolska firma przyjazna cudzoziemcom” było docenienie tych pracodawców, którzy kierują się zasadami równego traktowania pracowników bez względu na pochodzenie oraz wspierają ich integrację. Nagrody przyznane zostały w trzech kategoriach: pracodawców bezpośrednio zatrudniających cudzoziemców; pracodawców korzystających z cudzoziemców zatrudnianych przez agencję pośrednictwa pracy oraz odrębnie oceniano agencji pracy. Podczas przyznawania nagród uwzględniana była wielkość firmy – wylicza dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, organizatorka konkursu z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

Przy ocenie firmy pod uwagę brane były m.in. dodatkowe świadczenia lub pomoc, którą pracodawca oferował zagranicznym pracownikom. Chodzi m.in. o zakwaterowanie, transport z pracy i do pracy, szkolenia zawodowe, pomoc w legalizacji pobytu lub w różnych sytuacjach kryzysowych.  Ponadto uwzględniano charakter zawieranych umów z cudzoziemcami, posiadanie dokumentów przeznaczonych dla pracowników w formie wielojęzycznej oraz zajmowane przez nich stanowiska.

– Przyjazny pracodawca to taki, który rozumie, że pracownik-cudzoziemiec może mieć inne potrzeby niż polski. Myślę, że akurat w województwie opolskim, którego mieszkańcy mają bogate doświadczenia migracyjne nie trzeba tłumaczyć, że podejście do zagranicznego pracownika może być bardzo różne. W tej edycji pytaliśmy także o możliwość wykorzystania kwalifikacji cudzoziemców, w tym wyższego wykształcenia. Z badań przeprowadzonych w województwie opolskim wiemy, że około 40-50 proc. osób przybyłych z Ukrainy ma dyplom uczelni. W większości pracują jednak poniżej swojego wykształcenia – wyjaśnia dr Sabina Kubiciel-Lodzińska

Według naszej wiedzy jest to jedyny konkurs o takim charakterze w Polsce.

W gronie nagrodzonych firm jest Polaris, która po raz drugi brała udział w konkursie. – Obecnie zatrudniamy 50 cudzoziemców, liczba ta się zmienia w zależności od okresu. Najwięcej to było 120 osób. Najwięcej zatrudniamy obywateli Ukrainy, ale także Kazachstanu czy Rosji. Polaris bardzo wysiłku wkłada w to, by tworzyć przyjazną kulturę pracy. Staramy się zawsze kierować takie osoby do zespołów, gdzie mają wsparcie w tym, aby rozumieć kolegów i koleżanki z pracy – relacjonuje Barbara Kolodziejczyk, przedstawicielka firmy. 

– O wielu lat zatrudniamy osoby spoza granic Polski, jesteśmy bardzo otwartą firmą. Stworzyliśmy program wdrożenia, szkolenia pracowników, aby się czuli u nas komfortowo. Na terenie zakładu mamy także tłumaczy, którzy pomagają nam wdrożyć nowych pracowników. Zatrudniamy głównie z Ukrainy, nasz zakład ok. 500 osób. Jeżeli chodzi o liczbę obcokrajowców, ta liczba waha się w granicach 50-100 osób – wylicza Marek Kula, wiceprezes zarządu i dyrektorem zakładu IFA Powertrain Polska, kolejny z laureatów.

 Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, na opolskim rynku pracy zatrudnionych jest ok. 28 tysięcy cudzoziemców. Znaczna większość: ok. 22 tysiące to osoby z Ukrainy, następnie z Białorusi, Gruzji, Rumunii, Mołdawii, Kazachstanu i coraz częściej Pakistanu oraz Indii.
– Jednym z najważniejszych problemów współczesnego rynku pracy są braki kadrowe. To kwestia wynikająca chociażby z demografii, depopulacji. Cudzoziemcy, którzy postanawiają do nas przyjechać ze względów ekonomicznych lub uchodźczych są ważni dla naszego rynku pracy. Potrzebujemy tych ludzi, aby rozwijać naszą gospodarkę.

Badania statystyczne pokazują, że polscy pracodawcy są otwarci na nowo przybyłych pracowników, cenią ich za pracowitość, dyspozycyjność, otwartość oraz to, że łatwo im wejść w nowe środowisko pracy. Firmy, które są laureatami konkursu „Opolska firma przyjazna cudzoziemcom” wyjątkowo zasłużyły sobie na to miano. Pokazują na co dzień, ze warto inwestować również w pracowników poza granicami Polski – podkreśla Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców bezpośrednio:

  • Mikroprzedsiębiorstwa
  1. Virgin Salon Urody i Rehabilitacji
  • Firmy małe
  1. Kisielewski Sp. z o.o.
  2. Metropolitan Language Professionals
  3. DRT Group Sp. z o.o.
  • Firmy średnie
  1. PHU Adam Gronek
  2. Amiston Sp. z o.o
  3. Baumar Sp. z o.o. Sp. K.
  • Firmy duże
  1. Multiserwis Sp. z o.o.
  2. Packprofil Sp. z o.o.
  3. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Pracodawcy korzystających z cudzoziemców zatrudnianych przez agencję pośrednictwa pracy:

  • Firmy średnie
  1. Skrzypczyk-Trans PL Sp. z o.o. Sp.k.
  2. NETECS Sp. z o.o.
  • Firmy duże
  1. Filplast Sp. z o.o.
  2. Polaris Poland Sp. z o.o.
  3. IFA Powertrain Polska Sp. z o.o.
  4. NM Polska Sp. z o.o.
  5. PROTEC Sp. z o.o. – Budowa Prototypów i Technika Wytłaczania
  6. Vitroterm-Murów SA

Agencje pracy:

  • Firma mała
  1. Time2work Sp. z o.o.
  • Firma średnia
  1. OTTO Work Force Solutions Sp. z o.o.
  2. Weegree Sp. z o.o. S.K

Konkurs Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom organizowany jest we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu, Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Opolską Izbą Gospodarczą. Patronem wydarzenia jest Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa opolskiego.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Jedenasta edycja AMS uroczyście zakończona

W każdy czwartek, w sali wykładowej na Wydziale Budownictwa i Architektury, spotykają się wyjątkowi studenci. To słuchacze Akademii Młodych Serc, którzy już od jedenastu lat przychodzą tu, by wysłuchać wykładów i podyskutować z prowadzącymi zajęcia. Po ostatnim w tym roku akademickim wykładzie, zostały im wręczone dyplomy.

Czytaj więcej »

Budowanie mostów między uczelniami – EPiC 2025!

Czternasta edycja Erasmus Partnership Conference to okazja, by poznać inne europejskie uczelnie, dowiedzieć się więcej o ich ofercie dydaktycznej oraz tej związanej z wymianą akademicką. Wśród 18 gości konferencji są przedstawiciele uczelni z Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Włoch, Turcji, Ukrainy i Niemiec.

Czytaj więcej »

Ważna, międzynarodowa konferencja o rzemiośle. Po raz pierwszy w Polsce!

Na dwa dni aula Politechniki Opolskiej w „Łączniku” stała się przestrzenią wymiany myśli, inspiracji i doświadczeń, łącząc tradycję z nowoczesnością pod hasłem „Heritage, Innovation, Resilience, Business”. To także II Międzynarodowa Konferencja KreativEU – inicjatywy wspierającej współpracę europejskich uczelni na rzecz kultury, przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej »